Sobota, 20. 6. 2015, 21.45
7 let, 2 meseca
Čeprav so v ozadju, imajo prav one vse niti v svojih rokah
Najbolj oblegani in vpadljivi na lanski in letošnji dirki Po Sloveniji sta brez dvoma gospodični hostesi na slovenski pentlji, Manja Dobrilovič in Katarina Benček, Playbojevi lepotici, ki sta odgovorni za spremstvo kolesarjev in poziranje na zmagovalnem odru. Njuno delo traja od jutra, ki se začenja z ličenjem in skokom v tesna in vpadljiva kostuma, do poznega popoldneva, ko zmagovalcem pomagata obleči majice in na lica pritisneta znameniti poljubček, ki ga ovekovečijo vsi prisotni fotografi, in vožnje domov. Štiri dni zapored.
Kje so vzponi in padci v takem delu? "Super je, predvsem to, da gre za delo z ljudmi. Čeprav so včasih videti utrujeno, so kolesarji vedno zelo prijetna družba," je kolesarske kolege pohvalila Manja, ki je po daljšem razmisleku kot edino slabo stvar dirke navedla klavrno vreme, ki je včeraj vztrajalo vse do konca etape, potem pa pokazalo tudi svetlejše odtenke.
Tudi Katarini Benček delo hostese na dirki nadvse ustreza. "Super je. Delo je izredno raznoliko, le dolgotrajne čakanje in vožnja utrujata. No, seveda pa ni slabo niti to, da je žensk na dirki le za vzorec, kar pomeni, da so moški pri roki vedno, ko jih potrebuješ."
Ivanka Mihelčič: Za delo novinarjev je internet ključnega pomena
Če sta prvi najbolj oblegani in vpadljivi, pa je v očeh novinarjev brez dvoma najbolj nepogrešljiva Ivanka Mihelčič, skrbnica tiskovnih središč v krajih, ki gostijo etape. Ta poskrbi, da imajo novinarji vedno kaj za pod zob, da so primerno rehidrirani, da čim hitreje dobijo sveže rezultate posameznih etap in seveda, najpomembnejše, da imajo kar najhitrejši dostop do interneta, kar je včasih, tako kot včeraj na Treh kraljih, misija nemogoče.
"Internet je pri delu novinarjev seveda ključen in če so težave z internetom, je tudi slaba volja hitro prisotna," priznava Ivanka, ki je vodja tiskovnih središč že drugo leto zapored.
Zanimivo je, da je Ivanka pred leti kot novinarka spremljala notranjo politiko, potem pa je zaradi službenih obveznosti moža, ki je pokrival reli, tudi sama kar deset let spremljala avtomobilizem.
Dvajset let je bila svetovalka v podjetju ACH in ko je podjetje prevzelo odbojkarski klub TVD Partizan Bled, je Ivanka prevzela vodenje odnosov z javnostmi in promocijo kluba, nato pa še mesto izvršne direktorice kluba. Zaradi izkušenj z novinarstvom in organizacijo športnih dogodkov je idealna oseba za vodenje tiskovnega središča.
In zanimivo, kljub dolgoletnemu delu z odbojkarji in zdaj s kolesarji je po duši nekaj povsem drugega, potapljačica. Pri tem dejstvo, da ima korenine v Dalmaciji, seveda ni odveč.
Predsednica organizacijskega odbora dirke se je zaradi stave odpovedala delu naglavnega okrasja
Stalnica dirke je že dolga leta tudi Mojca Novak, 11. leto predsednica Kolesarskega kluba Adria Mobil in predsednica organizacijskega odbora dirke Po Sloveniji, ki skrbi za to, da je ta organizirana tako, da so vsi zadovoljni. Novinarji, gledalci in kolesarji.
"Da je za varnost poskrbljeno, da pride čim več zvenečih imen, da imamo urejene finance, da smo privlačni in zanimivi. Za nami je 22 dirk, že v ponedeljek bomo razmišljali o trasah za 23," je napovedala Novakova, ki se je včeraj, ko je kolesar Adrie Mobila Primož Roglič osvojil rumeno majico, zaradi stave odpovedala delu svojega naglavnega okrasja.
Pa še dve nepogrešljivi stalnici največje kolesarske dirke v Sloveniji sta med dekleti. Ena je rdečelasa sodnica Nevenka Sreš, ki na dirki skrbi za koordinacijo sedmerice sodnikov, in Mojca Pungartnik, ki opravlja vlogo ciljne sodnice. Glavna šefica v zdravniški halji je Petra Kaplan, Nina Jerin pa skrbi za protokol na dirki.
Kolesarji se do novinark vedejo kot gentelmani
Že več let dirko po Sloveniji spremlja tudi Italijanka Silvia Tomasoni, 33-letna novinarka italijanske spletne strani www.ciclismoweb.net, ta dirko spremlja skupaj s svojim partnerjem, ki skrbi za fotografski del vsebin na portalu.
Kot ženska v kolesarstvu nima težav. "Novinar je novinar, je pa seveda res, da so kolesarji do žensk bolj prijazni kot do moških novinarjev, da so večji džentelmeni," je priznala Tomasonijeva, ki vsak konec tedna pokriva eno od kolesarskih dirk v Italiji ali bližnji okolici.
"Na začetku me kolesarstvo sploh ni zanimalo, to priznam, potem pa mi je dedek predlagal, naj si samo ogledam eno od etap Dirke po Franciji, in takoj me je prevzelo. Najprej sem študirala pravo, potem pa sem se povsem posvetila kolesarstvu in novinarstvu.
Pri snovanju naše spletne strani dela od 12 do 15 novinarjev, fotografov in kolumnistov, spremljamo pa vse kategorije," je še povedala novinarka, ki je letos ravno na dan 5. etape, v kateri je zmagal Jan Polanc, v živo spremljala Dirko po Italiji.
"Jana poznam precej dobro, po zmagi na dirki Giro della Regione Friuli Venezia Giulia leta 2013, sva opravila intervju. Povedal mi je marsikaj zanimivega o svojem življenju in karieri.
Takrat je bil povsem blizu podpisu pogodbe z ekipo Lampre-Merida, zato sem ga seveda vprašala, ali že obvlada italijanski jezik. Takrat je priznal, da mu še veliko manjka, no, zdaj vidim, da se je tudi na tem področju precej izboljšal. Upam, da si bo po dirki Po Sloveniji lahko vzel čas za pogovor."