Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
6. 3. 2021,
8.55

Osveženo pred

3 leta, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,05

Natisni članek

Mark Pavelich smrt

Sobota, 6. 3. 2021, 8.55

3 leta, 1 mesec

Mark Pavelich (1958-2021)

Umrl član slovite zlate ameriške hokejske reprezentance

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,05
Mark Pavelich | Mark Pavelich je umrl v 64. letu starosti. | Foto Guliverimage

Mark Pavelich je umrl v 64. letu starosti.

Foto: Guliverimage

Marka Pavelicha, ki je bil ključni sestavni del ameriške olimpijske hokejske reprezentance, ki je leta 1980 v Lake Pacidu premagala sovjetski rdeči stroj in z zmago nad Finci osvojila zlato, so v četrtek našli mrtvega v sanatoriju za duševno zdravje v zvezni državi Minnesoti, je danes poročala francoska tiskovna agencija AFP.

Policija ni navedla nobenih podrobnosti o vzroku smrti. Pavelich je imel 63 let.

Pavelich, ki je imel hrvaške korenine, je bil eden vodilnih strelcev ameriške reprezentance, ki je leta 1980 zmagala na olimpijskem hokejskem turnirju v Lake Placidu.

Pavelich je od lanskega poletja živel v sanatoriju Eagle's Healing Nest, potem ko je bil obtožen napada in mu je sodišče predpisalo obvezno psihiatrično zdravljenje. "Žalostni smo, ko slišimo, da je preminil nosilec zlate kolajne z olimpijskih iger leta 1980," so ob tem sporočili iz ameriške hokejske zveze. "Izrekamo globoko sožalje Markovi družini in prijateljem. Za vedno bo del hokejske zgodovine."

Pavelich je je bil podajalec pri odločilnem zadetku Mika Eruzioneja za 4:3, za eno največjih senzacij v zgodovini hokeja. Pavelich je igral tudi v severnoameriški hokejski ligi NHL, od 1981 do 1992, v ekipah New York Rangers, Minnesota North Stars in San Jose Sharks. Na 355 tekmah v ligi NHL je dosegel 137 golov in 192 podaj.

Jack O'Callahan (levo) in Mark Pavelich. | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Jack O'Callahan (levo) in Mark Pavelich. Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Trpel za posledicami kronične travmatične encefalopatije

Lokalni časnik Minnesota Star Tribune je poročal, da je možno, da je Pavelich trpel za posledicami kronične travmatične encefalopatije. Domneva se, da gre za bolezensko stanje, ki je posledica ponavljajočih se udarcev v glavo, za katerim naj bi trpeli številni profesionalni športniki, ki se ukvarjajo s kontaktnimi športi.

Pavelich je bil že na psihiatričnem zdravljenju, ko ga je policija prijela zaradi napada na soseda, ki je bil v napadu resno poškodovan. Družina in prijatelji Pavelicha so povedali, da je postajal vse bolj paranoičen in zmeden. Trpel je tudi zaradi anozognozije. Gre za stanje pri možganskih okvarah, v katerem se bolnik ne zaveda svoje navadno nevrološke telesne okvare.

Njegova druga žena je leta 2012 v starosti 44 let umrla v naključnem padcu z drugega nadstropja njihovega doma. Pavelich je leta 2014 na dražbi prodal svojo zlato olimpijsko medaljo za več kot 250 tisoč ameriških dolarjev. Wikipedija navaja, da je bil Pavelich drugi član zlate hokejske reprezentance, ki je prodal svojo olimpijsko medaljo. Prvi se je za prodajo odločil Mark Wells leta 2010. Pavelich je po Bobu Suterju drugi član hokejske reprezentance ZDA z OI 1980, ki je preminil.

Ameriška hokejska reprezentanca | Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko Ameriška hokejska reprezentanca Foto: Guliverimage/Vladimir Fedorenko

Američani poskrbeli za eno največjih senzacij

Senzacionalna zmaga mlade ekipe, v kateri so bili večinoma neizkušeni amaterji, študenti, se je onstran Atlantika vpisala v kolektivni spomin slehernega Američana.

Na domačih olimpijskih igrah so šokirali favorizirani hokejski stroj Sovjetske zveze in 22. februarja 1980 spisali eno največjih senzacij ameriškega športa 20. stoletja, znano kot čudež na ledu.

Američane je po senzaciji nad Sovjetsko zvezo čakala še tekma s Finsko. Dva dni kasneje so s 4:2 premagali tudi Fince. Sovjetska zveza je z 9:2 premagala Švedsko za srebro. Finci so osvojili četrto mesto.

Ne spreglejte