Petek, 5. 2. 2010, 14.38
8 let, 8 mesecev
V ponedeljek začetek jadralnega Pokala Amerike
Zmago bo slavila tista posadka, ki bo prva dosegla dve zmagi. Tekmovanja bodo potekala 8., 10. in 12. februarja.
Alinghi, lastnik je švicarski biotehnični milijarder Ernesto Bertarelli, in Oracle, lastnik je ameriški računalniški milijarder Larry Ellison, sta v pravnem sporu vse odkar je Alinghi 3. julija 2007 osvojil pokal. Tedaj so Švicarji v sedmi regati premagali novozelandskega izzivalca, posadko Emirates Team New Zealand, za pičili dve sekundi, kar pa je bilo dovolj za peto zmago v dvoboju in hkrati za skupno zmagoslavje ter ubranitev naslova. Prvič so Švicarji v tem tekmovanju slavili leta 2003.
Bertarelli bo znova, kot tudi leta 2007, na čelu Alinghija, krmar pa bo Novozelandec Brad Butterworth. Drugo jadrnico bo vodil Avstralec James Spithill, krmar pa bo Novozelandec Russell Coutts, ki je pokal Amerike osvojil trikrat, zadnjič leta 2003 na Alinghiju. V Valencii je sredi zime pričakovati tudi tako močne vetrove, ki bi lahko preprečili katerega izmed dvobojev. Obe strani pa se strinjata da bo imel v nekoliko šibkejših vetrovih prednost lažji Alinghi, v močnejših pa Oracle.
Jadralski Pokal Amerike so doslej 28-krat dobili Američani, po dvakrat Novozelandci in Švicarji, enkrat pa Avstralci. Leta 1851 je tekmovanje doživelo premiero z regato med floto angleških jadrnic in ameriške posadke America (zmagala je slednja) za pokal "stotih gvinej". Valencia je šele šesto različno prizorišče tega najbolj čislanega in najbolj dragega jadralskega morskega plesa. Po Cowesu v Angliji, kjer se je leta 1851 vse skupaj začelo, Newportu in San Diegu v ZDA, Freemantleu v Avstraliji in Aucklandu na Novi Zelandiji bo narodnostno pisana posadka švicarske jadrnice srebrni čajnik angleške kraljice Victorije branila drugič zapored. Pokal je bil v rokah Jahtnega kluba New York od leta 1852 do 1983, ko je zmagala Avstralija II in končala najdaljši zmagoviti niz v zgodovini športa.
Tokratno tekmovanje pa bi se lahko odločilo šele na sodišču. "Zame je najbolj pomembno, da smo prvi na vodi, četudi bi pozneje zmago izgubili na sodišču," je dejal 44-letni Bertarelli, po narodnosti Italijan. Američani očitajo tekmecem, da plovila niso izdelali v Švici, kot zahtevajo pravila. Švicarji so morali predložiti dokumente, da je tudi njihovo jadro izdelano v Švici in ne v ZDA. Po drugi strani pa je Alinghi pred sodiščem podvomil o tem, da je jadrnica tekmecev res izdelana v ZDA: osnova naj bi bila francoska, motor pa nemški. Sodišče naj bi o sporu odločalo 25. februarja.
Tudi letošnje prizorišče je izbralo ameriško vrhovno sodišče, ki je v New Yorku decembra lani ugodilo pritožbi izzivalca Oracla. Ta je nasprotoval prizorišču v Združenih arabskih emiratih, ki ga je avgusta lani predlagal Alinghi. Po mnenju sodišča prizorišče Ras al Khaimah ni ustrezal pravilniku tega tradicionalnega tekmovanja, kot edino alternativno možnost pa je posadkama ponudilo Valencio.
Na ameriškem vrhovnem sodišču je 14. maja sodni epilog dobil dveletni spor med Alinghijem in Oraclom o načinu tekmovanja. Tožbo je vložilo ameriško jadralno združenje Golden Gate Yacht Club, matični klub Oracla. Že pred tem je prizivno sodišče v New Yorku 2. aprila razsodilo, da morata Alinghi in BMW Oracle opraviti 33. pokal na dve zmagi brez dodatnih izzivalcev. Predstavniki Alinghija, Societe Nautique de Geneve, so se zavzemali za preložitev regate na maj 2010.