Sobota, 24. 5. 2008, 10.23
8 let, 8 mesecev
Slovensko jadranje brez selektorja
Predsednik slovenske krovne jadralne organizacije Stanislav Žbogar je uvodoma prebral poročilo o delu za leto 2007, ter člane seznanil z odstopom predsednika strokovnega sveta Ivana Štravsa.
"Predsednik strokovnega sveta je iz privatnih razlogov odstopil in ni pripravil materialov, ki bi jih moral, zato smo morali to storiti sami," je dejal Žbogar in izpostavil dosežke naših tekmovalcev v minulem letu. Na domačih in mednarodnih regatah so slovenske barve zastopali štirje športniki svetovnega razreda, 10 športnikov mednarodnega razreda, štirje perspektivni jadralci, trije predstavniki državnega razreda ter deset mladincev, katerih programe so financirali ministrstvo za šolstvo in šport, Fundacija za šport, Olimpijski komite Slovenije ter sponzorja Mobitel in Banka Koper, medtem ko je Telekom po pretekli pogodbi v 2008 prekinil sodelovanje. Okrepil se je tudi strokovni kader, saj je JZS v minulem letu pridobila 15 trenerjev z licenco prve stopnje in 18 trenerjev z nazivom trener tri. Prav tako v JZS upajo na dva nova mednarodna sodnika, ki sta izpit že opravila in sedaj čakata na potrditev njunega statusa pri Mednarodni jadralni zvezi (ISAF), kar se bo zgodilo šele na jesenski konferenci. "To je več, kot kadarkoli prej. Upam, da bo konec drugega leta število strokovnih kadrov, kot so trenerji, merilci in sodniki, še večje," je pregled lanske tekmovalne sezone sklenil Žbogar.
Delegati in vodstvo so v nadaljevanju skupščine izrazili zaskrbljenost predvsem nad osipom mladih jadralcev in 48-odstotkov manjšim proračunom, ki ga bodo v bodoče namenili razredu optimist. "Stalno ponavljamo, da je problematičen prehod iz optimista v ostale razrede. Pogrešam idejo mladinskega sveta, da nekaj premakne. Ne rešujemo problematike razvoja jadranja, ker organom zveze kmalu poteče mandat in jih prihodnost jadranja ne zanima. Zato menim, da bi morali po olimpijskih igrah vodstvo razrešiti in izbrati novo, ki bo imela interes rešiti probleme, s katerimi se slovensko jadranje sedaj sooča," je menil Dušan Puh. Da so razmere v vrstah podmladka katastrofalne, je menil tudi oče letos najboljšega slovenskega jadralca Gašperja Vinčeca, ki se s finančnim načrtom za leto 2008 ni strinjal. Predsednik Žbogar se je z nekaterimi očitki glede pomanjkanja razvojne vizije strinjal, delitev sredstev in uresničevanje finančnega plana pa utemeljil: "Mi smo v 2007 financirali popolnoma vse reprezentance, celo več, kot je v pravilniku. Namesto 50 smo jim omogočili 100 dni priprav. Tudi drugo leto bo tako. Vse, kar smo lani obljubili na skupščini, smo uresničili. Več imamo kategoriziranih športnikov, na račun katerih dobivamo sredstva. Kar se tiče optimistov, število mladih upada. Morali si bomo izmisliti strategijo, kako jih obdržati," je ocenil Žbogar.
Po številnih polemikah in večkratnem glasovanju ob polki in valčku, ki sta iz sosednjega prostora preglasila skupščino, je zvezi po večurnem zasedanju le uspelo zbrati zadostno število glasov za sprejem finančnega načrta, ki je bil za številne delegate v nekaterih točkah vprašljiv. Za prisotne je bil kamen spotike predvsem visoka postavka namenjena razredu soling, v katerem občasno jadra Boštjan Antončič, sin člana izvršnega odbora Davida Antončiča, ki letos ni branil naslova evropskega prvaka na Blatnem jezeru, in 31.000 evrov predvidenih za match race, tekmovalno zvrst dvobojevanja, v kateri tekmuje Jure Orel, sicer od leta 1997 upokojen kot stoodstotni invalid.
Že v četrtek zvečer je odstopil selektor olimpijske reprezentance Ivan Štravs. Uradno naj bi predsednik strokovnega sveta s funkcije sestopil zaradi osebnih težav, neuradno pa zaradi nestrinjanja s finančno politiko zveze, o čemer vodstvo JZS na petkovi skupščini ni želelo razglabljati. "Trenutno so razmere še vroče, zato bomo počakali do ponedeljka, da se glave ohladijo, in poskusili z Ivanom Štravsom vzpostaviti kontakt ter se še enkrat pogovoriti," je pojasnila generalna sekretarka JZS Natalija Gulič, medtem ko so se člani izvršnega odbora dogovarjali za izredno sejo, saj morajo v nedeljo izbrati žensko posadko dvoseda 470, ki bo zastopala slovenske barve v Pekingu. Za olimpijsko vozovnico se poteguje sestrska posadka Teje in Alje Černe ter posadka Vesna Dekleva Paoli-Klara Maučec.