Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
13. 5. 2008,
10.57

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 13. 5. 2008, 10.57

8 let, 8 mesecev

Oracle in Alinghi v boj marca 2009

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Povratni dvoboj prestižnega jadralskega pokala Amerike, najstarejšega mednarodnega športnega pokala na svetu, bo marca leta 2009.

Prva regata se bo začela najprej 12. marca. Sodišče v New Yorku je namreč v ponedeljek zavrnilo pritožbo BMW Oracle Racinga iz ZDA proti švicarskemu Alinghiju, branilcu naslova.

Herman Cahn, sodnik vrhovnega sodišča v New Yorku, je razsodil, da lahko Oracle izzove posadko Alinghija v dvoboju spomladi prihodnje leto, tekmovanje pa se bo verjetno znova odvijalo v španski Valencii, kjer so lani Švicarji prišli do zmage. Razsodba pomeni zmago za vodstvo Alinghija, ki si je prizadevalo, da bi bilo tekmovanje spomladi prihodnje leto, ker še nimajo ustrezne jadrnice, Američani, ki naj bi svojo jadrnico že zgradili, pa so skušali priti do povratnega dvoboja že oktobra letos.

Švicarska jadrnica Alinghi je 3. julija lani v sedmi regati vnovič premagala novozelandskega izzivalca, posadko Emirates Team New Zealand. Posadka švicarskega biotehničnega mogotca Ernesta Bertarellija je "kivije" ugnala za pičli dve sekundi, kar pa je bilo dovolj za peto zmago in hkrati za skupno zmagoslavje ter ubranitev naslova. Prvič so Švicarji v tem tekmovanju slavili leta 2003. Švicarji so si nato skušali zagotoviti, da bi bil 33. pokal Amerike po letu 2010.

Ameriški izzivalec Oracle je 20. novembra lani prek svojega kluba Golden Gate Yacht Club začel sodni postopek proti Alinghiju in njegovemu klubu Alinghi's Societe Nautique de Geneve, ker naj bi Švicarji želeli prikrojiti pravila sebi v prid. Jedro spora je bilo, da Američani španskemu klubu Desafio Espanol iz Valencie niso priznavali statusa prireditelja, ki ima pravico postavljati pravila vsakoletnega tekmovanja. Vodstvo Oraclea je vztrajalo, da bi morali imeti tudi oni pravico odločanja o morebitnih spremembah, zato so sprožili pravni spor.

Sodnik Cahn konec novembra lani in marca letos že odločil v prid ekipe BMW Oracle, tako da 33. regata za pokal Amerike pred obalo Valencie ne bo potekala med branilcem naslova in številnimi izzivalci, pač pa se bosta za prestižni naslov najboljšega udarila zgolj Alinghi in BMW Oracle po načinu "best of three", torej, kdor bo v treh regatah prej zbral dve zmagi. Po tej razsodbi pa se je znova zapletlo, saj Alinghi ni želel popustiti pri datumu izvedbe tekmovanja. Alinghi se je zavzemal za julij prihodnje leto, BMW Oracle pa za oktober 2008. Švicarji so ameriški ekipi očitali, da bi bili pred dirko v prednosti, če bi bilo tekmovanje že letos, saj se na dvoboj pripravljajo že od poletja 2007.

Vprašanje pa je, če je s tem že konec spora. Zaplete se lahko pri prizorišču tekmovanja. Tiskovni predstavnik BMW Oracle Racinga Tom Ehman je dejal, da skupina odvetnikov ekipe še ni imela časa, da bi preučila zadnjo razsodbo sodišča, posebej pa je izpostavil del sodbe, ki govori o prizorišču. Cahn je namreč odredil, da se lahko tekma odvijala v Valencii ali drugi lokaciji, ki jo bodo izbrali Švicarji, vendar morajo imeti Američani šest mesecev časa za priprave. Toda dokument "Deed of Gift", ki je nastal v 19. stoletju in je podlaga za odločitve na pokalu Amerike, prepoveduje jadranje v severni polobli med 1. novembrom in 1. majem. Lucien Masmeja, vodilni pravnik Societe Nautique de Geneve, je že dejal, da Švicarji verjetno ne bodo želeli jadrati na južni polobli. Nasmejan je omenil, da bo mogoče pritožbeni senat vrhovnega sodišča v New Yorku, ki bo 5. junija obravnaval pritožbo Alinghija nad odločitvijo Cahna, da je Golden Gate Yacht Club oziroma Oracle izzivalec za pokal Amerike, obravnaval tudi to vprašanje.

Ob vsem tem denar ni vprašljiv. Lastnik Alinghija je Ernesto Bertarelli, biotehnični milijarder, ki je tudi navigator na krovu jadrnice, na drugi strani pa je na krovu Oraclea tudi njegov lastnik Larry Ellison, ki je obogatel z uspešnim delom v tehnološkem parku v ameriški Silicijevi dolini.

Ne spreglejte