Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
18. 3. 2008,
20.04

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 18. 3. 2008, 20.04

8 let, 7 mesecev

Klinarjeva spet v pravi formi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Slovenska junakinja prvega dne na evropskem plavalnem prvenstvu v Eindhovnu je plavalka Žita Gorenjke Radovljice Anja Klinar.

Slednja je na 400 m mešano osvojila šesto mesto, še bolj pomembno pa je, da se je z dosežkom 4:42,12 spet približala izidom, ki jih je dosegala pred tremi in štirimi leti. Klinarjeva je dober izid napovedala že zjutraj, ko je bila v predtekmovanju s 4:43,14 peta, popoldan pa je dodala še dobro sekundo in le za desetinko zaostala za osebnim rekordom, katerega je dosegla na mladinskem evropskem prvenstvu 2004 v Lizboni, ko je takrat osvojila srebrno medaljo za Madžarko Zsuzsano Jakabos, ki je plavala ob naši tekmovalki tudi tokrat, in osvojila četrto mesto.

"Izida sem zelo vesela. Dobila sem potrditev, da smo letos res dobro delali. Zdaj bo treba iti še korak dlje. Na olimpijskih igrah si želim dosežek pod 4:40, ob takem izidu pa je jasna želja tudi, da se uvrstim v finale. Vem, da sem sposobna plavati tak izid, seveda pa me čaka še kar nekaj mesecev trdega dela," je bila po nastopu vesela plavalka, ki je v olimpijskem letu pravočasno našla motivacijo za trde treninge, izgubila tudi nekaj kilogramov, ki jo zavirajo v vodi, v popolni pripravljenosti pa bo na olimpijskih igrah. "Moj edini cilj so olimpijske igre in ta prvi test je pokazal, da sem na pravi poti. Zdaj bom tukaj lahko sproščeno nastopila še na 200 mešano," je še povedala plavalka, ki je ob tem dosegla tudi deseti letošnji izid na svetu. Naslov iz Budimpešte je ubranila Italianka Alessia Filippi pred Madžarko Katinko Hosszu in Rusinjo Jano Martinovo.

Razočarana Markič in Tahirovič

Po nastopu v polfinalu na 100 m prsno sta bila razočarana oba slovenska plavalca, katerima uvrstitve okrog 10. mesta ne pomenijo nič, saj sta oba ta kakovostni rang že presegla. Koprčan Matjaž Markič denimo ima na zelo dober dosežek 1:02,01 in 13. mesto povsem svoj pogled, saj gre za plavalca, ki bo na 50 m prsno že drugič zapored branil bronasto medaljo in sama uvrstitev med najboljših 16 Evropejcev ga seveda ne zadovolji. "Trinajsto mesto v Evropi je vrhunski dosežek, osebno pa sem pričakoval še boljši izid. Zdaj se moram dobro pripraviti še za nastop na 50 m, kjer je cilj jasen - boj za odličje." Še v težjem položaju pa je Emil Tahirovič, ki je napadal olimpijsko A normo, gre za izid, ki je na zadnjih olimpijskih igrah zadostoval za finale, saj je to pogoj, če želita v isti disciplini nastopiti dva tekmovalca. Žal pa je bil Tahirovič tokrat zaradi nepravilnega udarca z nogami diskvalificiran, sicer pa je tekmo končal z izidom 1:01,83. "Priložnosti za normo bo še kar nekaj. O tem kako in kdaj se bova pogovorila s trenerjem. Zakaj sem bil danes diskvalificiran, ne vem natančno, saj sem naredil vse kot vedno."

Nezadovoljna Petričeva

Uspešen slovenski dan je že v predtekmovanju napovedal oboleli Luka Turk, ki se je kljub vsem težavam z izidom 3:50,85 približal osebnemu rekordu na 400 m prosto na vsega 13 stotink in osvojil 11. mesto. Gre za disciplino, v kateri ni polfinala, zato je ta zanj že zaključena. "Sam dosežek je glede na vse okoliščine v redu. Žal mi je za zamujen nastop v finalu, a zaradi težav z dihanjem boljše ni šlo. Če bi bil popolnoma zdrav, bi se danes popoldan morda boril celo za medaljo, tako pa sem danes zadnjih 25 metrov komaj zmogel," je prvi slovenski nastop na 29. EP opisal Turk, ki glede na prijavljene izide sodi med favorite predvsem na 800 m prosto.

Na 400 m mešano je prvič na EP nastopila tudi debitantka v izbrani vrsti Triglavanka Nika Karlina Petrič. Z drugim izidom kariere 4:59,44 je na koncu zasedla 18. mesto. Kljub solidnemu dosežku mlada Kranjčanka ni bila zadovoljna: "Želela sem si osebni rekord, kar mi na žalost ni uspelo. Prvič sem na tako veliki tekmi in morda sem zaradi treme izgubila del samozavesti, saj vem, da lahko plavam hitreje." Petričeva je plavala v skupini z ukrajinsko svetovno rekorderko Jano Kločkovo, ki se po večletnem premoru vrača v plavanje, z dosežkom 4:50,36 pa je slednja napovedala, da se počasi prebuja in da bo do olimpijskih iger v Pekingu bržkone spet v stari formi.

Svetovni rekord Nizozemk, evropski Čavića

V torek so razdelili še tri komplete medalj. Rus Jurij Prilukov je ubranil zmago na 400 m prosto, v štafetah na 4 x 100 m prosto pa so se veselili Švedi in Nizozemke. Medalji sta osvojila še evropski rekorder Italijan Massimiliano Rosolino in Rus Nikita Lobincev, v štafetah na 4 x 100 m prosto pa so se veselili Švedi pred Italijani in Nizozemci, pri dekletih pa Nizozemke pred Italijankami in Švedinjami. Nizozemke so poskrbele celo za izjemen svetovni rekord. Z izidom 3:33,62 so kar za 1,6 sekunde zrušile rekord nemške štafete, dosežen na zadnjem EP pred dvema letoma v Budimpešti. Inge Dekker, Ranomi Kromowidjojo, Femke Heemskerk in Marleen Veldhuis so z dosežkom napovedale tudi boj za zlato v Pekingu. Evropski rekord pa je na 50 m delfin dosegel Srb Milorad Čavić.

Razdaljo je v polfinalu preplaval v 23,25 sekunde in za 13 stotink izboljšal dosežek Ukrajinca Sergeja Breusa, ki ga je slednji odplaval na svetovnem prvenstvu leta 2005 v kanadskem Montrealu. Svetovni rekord Južnoafričana Rolanda Schoemana je boljši še za 29 stotink.

V sredo bodo v predtekmovanju nastopili Sara Isakovič in Nina Sovinek na 100 m prosto ter Luka Turk v svoji najmočnejši disciplini - 800 m prosto. Popoldan pa bodo prireditelji razdelili pet novih kompletov medalj.

Ne spreglejte