Sreda, 14. 9. 2016, 18.11
3 leta, 6 mesecev
Jeralič deseti na kronometru v Riu, zmaga Zanardiju; Fabčič v finalu kajakaške tekme
Na paraolimpijskih igrah v Riu je svoj prvi nastop na največjem tekmovanju za športnike invalide opravil kolesar Primož Jeralič. V kronometru je bil v svoji kategoriji H5 deseti, zmagal pa je eden največjih zvezdnikov iger Italijan Alex Zanardi.
Jeralič je vse od začetka paraolimpijskih iger v Braziliji čakal na svoj prvi nastop. Kolesarji so v Pontalu na delu le danes in v četrtek, ko bodo na sporedu cestne preizkušnje, vse doslej pa sta s trenerjem Aleksejem Dolinškom iskala primerne lokacije za trening v prometno zelo obremenjenem Riu.
Danes je šlo za Jeraliča zares, kot novinec na največjih tekmovanjih in v družbi izkušenih tekmecev pa je predvsem iskal potrditve svojih ciljev in želja pred dirko, po opravljenem 20-kilometrskem kronometru na zelo zahtevni progi z nekaj ostrimi zavoji in z močnim vetrom, ki je tekmovalce oviral v eni strani vožnje, pa je bil zadovoljen z doseženim.
"Na progo smo bili pripravljeni, tudi na te vremenske razmere. Pričakovali smo veter iz smeri Atlantika in prve štiri kilometre je bil veter bočen, tudi hitrosti so bile konstantne, okrog 45 km/h. Nazaj pa je bil veter v prsi, moral si zelo garati za 33 km/h. S svojim premiernim nastopom sem zalo zadovoljen, pokazalo se je, da sva s trenerjem dobro delala. Moj čas šele prihaja," je kronometer ocenil Slovenec.
S tehničnimi zavoji ni imel večjih težav
"Moj maksimalni utrip je bil danes 208, kar pomeni, da sem dal vse od sebe." "Kar sem rekel, sem uresničil. Moj maksimalni utrip je bil danes 208, kar pomeni, da sem dal vse od sebe. Pokazala se je dobra fizična pripravljenost, komaj čakam nadaljevanje," je dejal Jeralič. "Paraolimpijske igre niso vsak dan. Prvič moraš imeti srečo, da sploh prideš zraven. Čustveno jih dojemaš drugače kot svetovni pokal ali prvenstvo in tudi to je bilo dodatna spodbuda," je o pomenu iger in morebitni tremi pred prvim startom dejal Jeralič.
Jeralič in njegovi tekmeci so se strinjali, da je bila proga zahtevna, hitra in z močnim bočnim vetrom, zahteva pa tudi prihod z veliko hitrostjo v ostre ovinke. Jeralič s temi tehničnimi zavoji ni imel večjih težav, skušal je ohranjati hitrost, delo na teh ovinkih pa je delal tudi med pripravami, kar se je danes pokazalo za zelo koristno.
Manj kot 24 ur ga čaka do naslednje preizkušnje, cestne dirke, tako da bo zelo malo časa za pripravo nanjo. Počitek in regeneracija sta recept Jeraliča za tekmo, od katere, kot je namignil pred igrami, sicer pričakuje manj kot na kronometru.
Zmagal nekdanji zvezdnik formule 1
"Moje življenje je privilegij, ki se nikoli ne konča." V boju za zlato je bil razplet tesen, zmagal je nekdanji dirkač formule 1 Alex Zanardi, ki velja za enega največjih zvezdnikov tega športa. A z 28:36,81 je le za tri sekunde premagal Avstralca Stuarta Trippa (28:33,59), tretji je bil Američan Oscar Sanchez (28:51,73). Jeralič je dosegel čas 33:35,96.
"Jaz sem že starec. Fantastično je, ponavadi se ne zahvaljujem bogu za takšne stvari, ker ima najbrž bolj pomembne opravke. A danes je bilo tako težko, toliko se je dogajalo, zato sem se mu zahvalil. Moje življenje je privilegij, ki se nikoli ne konča," je po koncu dirke dejal Zanardi.
Slovenski kajakaš Dejan Fabčič je na paraolimpijskih igrah v Riu začel nastope s predtekmovanjem in polfinalom. Zagotovil si je četrtkov finale, v katerem se bo boril za medalje v kategoriji KL2.
Fabčič se je prebil v finale, ki bo v četrtek
Fabčič je nastopil v prvi predtekmovalni skupini in s časom 48,131 prišel do tretjega mesta. Prva dva iz vsake iz skupin sta si finale zagotovila neposredno, Fabčič kot tretji je moral za finalni nastop nato še enkrat v čoln in se pomeriti še v polfinalu.
Tam je bil zanesljiv, med četverico, ki si je še priborila nastop v četrtek v finalu A, je bil drugi. Njegov čas je bil 48,633, pred njim je bil v cilju le Italijan Federico Mancarella. "Dan se je začel zelo lepo. Ko sem zjutraj prišel do čolna, je bila na njem pikapolonica in rekel sem si, da to mora pomeniti nekaj posebnega. Dve tekmi sta bili kar naporni, v predtekmovanju tretje mesto, sledil je polfinale. Vmes je bilo samo ena ura časa, skušal sem se čim bolj umiriti. Uspelo mi je," je po koncu svojega prvega tekmovalnega dneva dejal Fabčič.
Fabčič bo tako imel v četrtek skupno šesto izhodišče po današnjih doseženih časih. Tekmoval bo na sedmi progi, start finala pa bo ob 9.34 po brazilskem času oziroma ob 14.34 po slovenskem.
"Kar malo se je vleklo, ker smo toliko prej prišli v Rio. Komaj sem čakal tekmo, po drugi strani pa sem se malo bal. Prvi nastop v kajaku na igrah, lahko se zgodi napaka, pa si v ozadju. Želel sem si, da bi lahko pokazal, kar znam, kar smo trenirali in v veliki meri mi je to tudi uspelo. Jutri bo dirka zase, skušal bom odpeljati po najboljših močeh. Mogoče pa bo kdo drug bolj psihično obremenjen, tu vidim priložnost za visoko uvrstitev," je še dodal slovenski športnik, ki že ima paraolimpijske izkušnje, a iz druge panoge - leta 2008 je bil v Pekingu še plavalec.
- Se slovenskemu paraolimpijcu godi krivica?
- Nesrečni zgodbi, ki sta postali zgodbi o uspehu
- En dan, dva njegova svetovna rekorda
Prva favorita sta Avstralec Curtis McGrath in Avstrijec Markus Swoboda, po mnenju Fabčiča pa ima preostala šesterica možnosti za bronasto medaljo. Slovenski kajakaš tudi ne izključuje presenečenj, saj meni, da se napake lahko primerijo tudi najboljšim.
Medtem ko je Fabčič opravil polovico svojih obveznosti v Riu, pa so strelci, ki so se v Braziliji izkazali z dvojno zmago z zračno puško, svoje nastope danes končali. Zadnji dan na strelskem prizorišču Deodoro je bil od četverice slovenskih strelcev aktiven le najbolj izkušen Franc Pinter, ki pa je bil z malokalibrsko puško leže, ki je njegova najšibkejša disciplina, brez pravih možnosti za uvrstitev pri vrhu. Na koncu je bil 38., zbral je 595,8 kroga. Kvalifikacije je z novim paraolimpijskim rekordom dobil Britanec Matt Skelhon.