Nedelja, 11. 9. 2016, 4.00
3 leta, 7 mesecev
Slovenska dobitnika paraolimpijskih kolajn
Nesrečni zgodbi, ki sta postali zgodbi o uspehu
Prvi slovenski kolajni na paraolimpijskih igrah v Riu sta Sloveniji pristreljala Veselka Pevec (zlato) in Franček Gorazd Tiršek (srebro), ki imata izjemni življenjski in športni zgodbi.
Slovenija je do zdaj na paraolimpijskih igrah osvojila sedem strelskih kolajn. Za štiri je poskrbel Franc Pinter. Franček Gorazd Tiršek je svojo prvo osvojil v Londonu pred štirimi leti. Bil je drugi, tako kot v Riu, kjer je z zračno puško stoje v disciplini R4 v kategoriji SH2 – za športnike s težavami z zgornjimi okončinami – prav tako osvojil srebrno kolajno.
Pred njim je bila zgolj Veselka Pevec. O paraolimpijskem zlatu je odločal zadnji strel. Pevčeva je svojega reprezentančnega kolega premagala za 0,2 kroga. Paraolimpijske igre bodo potekale do 18. septembra, slovenska reprezentanca pa šteje osem članov.
Za Veselko Pevec, 51-letno strelko, ki je že na prvih igrah osvojila zlato kolajno, je izjemna življenjska in športna usoda.
Tetraplegičarka je postala, ker je nanjo pred več kot 30 leti večkrat streljal nekdanji fant, s katerim se je razšla. Njeno življenje je bilo ogroženo.
Njeno življenje je bilo ogroženo, velika dobljena bitka je že, da je sploh živa.
Veselka, ki prihaja iz Knina, je po naključju slišala za socualno-varstveni zavod Prizma na Ponikvah na Dolenjskem, kjer so jo sprejeli. V Sloveniji se je ustalila in si ustvarila družino. Po ločitvi se je začela s športom še resneje ukvarjati. Odločila se je za strelstvo in ni se zmotila.
Pevčeva ima podporo, tako moralno kot gmotno, v domači občini Videm-Dobrepolje in pri hčerki.
Slovenski paraolimpijci v Riu:
- plavalec Darko Đurić, o katerem se otroci učijo v šoli
- strelska falanga, ki je poskrbela že za pet kolajn
- parakolesar Primož Jeralič, ki ga nemogoče še bolj podžge
- parakajakaš Dejan Fabčič, ki je zamenjal šport
- slepi maratonec Sandi Novak, ki mu je tek spremenil življenje
- Kaj slovenski olimpijci sporočajo paraolimpijcem?
V prvih izjavah je bil leta 1977 rojeni Tiršek sicer nekoliko razočaran, saj se mu je med tekmo obetalo celo zlato.
Naposled je tako kot v Londonu pred štirimi leti osvojil srebrno kolajno.
"V življenju se mi nikoli ni zdelo nič nemogoče," nam je dejal pred igrami. Po prometni nesreči, ki se mu je zgodila pred 13 leti, so mu zdravniki dejali, da ne bo več hodil.
Zdaj ne le hodi, ampak uspešno uporablja tudi roke in osvaja kolajne. Desni na fotografiji je tretjeuvrščeni Geunsoo Kim iz Južne Koreje.
1