5 let

Saitama, svetovno prvenstvo v umetnostnem drsanju

Čudežna Rusinja očarala sodnike, Grmova v velikem finalu

Alina Zagitova | Ruska najstnica Alina Zagitova je z najboljšo oceno sezone vodilna po kratkem programu. | Foto Reuters

Daša Grm se je uvrstila v finale svetovnega prvenstva v umetnostnem drsanju v Saitami na Japonskem. Sedemindvajsetletna Celjanka je bila v današnjem kratkem programu 16. in si zanesljivo priborila mesto med štiriindvajseterico najboljših, ki se bodo za naslov svetovne prvakinje pomerile v petkovem finalu, torej prostem oziroma dolgem programu.

Edina slovenska predstavnica v konkurenci posameznic Daša Grm je za svoj kratki program dobila oceno 57,58 točke.

Sodnike je očarala ruska najstnica, komaj 16-letna Alina Zagitova, aktualna olimpijska prvakinja, ki je za svoj čaroben nastop s temo Fantoma iz opere, ki ga je zabelila s kombinacijo najzahtevnejših skokov trojnega lutza in trojnega loopa, dobila najboljšo oceno sezone 82,08 točke.

Domačinka Kaori Sakamoto je bila druga z oceno 76,86 točke, tretje mesto po kratkem programu pa je zasedla Kazahstanka Elizabet Tursinbajeva (75,96 točke). Obe sta vpisali osebna dosežka.

Japonka Kaori Sakamoto je po kratkem programu na 2. mestu. | Foto: Reuters Japonka Kaori Sakamoto je po kratkem programu na 2. mestu. Foto: Reuters

Grmova je z uvrstitvijo v prosti program izpolnila primarni cilj. V finalu si želi izboljšati svoje dozdajšnje uvrstitve na svetovnih prvenstvih, najboljša do zdaj je bila 18. v sezoni 2014/15, lani pa je bila 22. Pred tem se v letih 2016 in 2017 ni uvrstila v finale.

Grmova je bila 17. na januarskem evropskem prvenstvu v Minsku v Belorusiji, kjer je vpisala svoj najboljši dosežek v kratkih programih z oceno 53,50 točke.

Rusinja Jevgenija Medvedeva, svetovna prvakinja v sezonah 2015/16 in 2016/17 ter olimpijska podprvakinja, je zasedla četrto mesto (74,23).

Letošnja evropska prvakinja, Rusinja Sofija Samodurova, je zasedla deveto mesto (70,42).

V ženski konkurenci bi morala naslov braniti Kanadčanka Kaetlyn Osmond, ki pa si je vzela tekmovalni premor.