Ponedeljek, 23. 4. 2012, 16.02
8 let, 8 mesecev
Še v Bahrajn? "Vsekakor!" Zakaj? Zaradi denarja.
Številčni protesti, dim zažganih gum in vozil, ki se je vil tudi nad dirkališčem ter pozivi mednarodne skupnosti, da bahrajnske VN zaradi kršenja človekovih pravic na tem otoku v Perzijskem zalivu ne bi smelo biti, češ da je dirka izkoriščena za propagando krute oblasti, Bernieja Ecclestona in Mednarodno avtomobilistično zvezo (FIA) niso ganile. "Vsekakor. Za vedno. Brez problema," je 81-letni Bernie Ecclestone po končani dirki v Sakhirju odgovoril na vprašanje, ali bo dirka ostala na koledarju formule 1.
Kot dokazujejo naslednje besede, je Angležu mar le za denar: "Saj veste, kako pravijo: ni slabe publicitete. Ljudje so vsaj govorili o dirki. Formula 1 je tudi tu vse bolj priljubljena." Ja, no! Že na prvih dirkah v Bahrajnu ni bilo veliko obiskovalcev, tokrat pa jih je bilo po uradnem podatku le 28.000. A zdelo se je, da jih je bilo vsaj še pol manj. Zaslužek od prodaje vstopnic gre organizatorjem, Ecclestone pa služi s prodajo televizijskih pravic, od kotizacije za organizacijo dirk (te Bahrajnčani plačujejo več kot drugi) in od korporativnih pokroviteljev. Bahrajn naj bi njemu in ekipam prinesel okoli 40 milijonov ameriških dolarjev na leto.
Bahrajn je dirko formule 1 kot prva zalivska država prvič organiziral leta 2004, od leta 2009 jo tudi Abu Dabi. Na njihovi strani je tudi FIA. Zakaj? Bahrajnski šejk Abdulla bin Isa al-Khalifa vodi njihov odbor za karting, poleg tega pa dajejo zalivske države več 10 glasov na volitvah predsednika Fie. Na zadnjih so soglasno podprle Jeana Todta. Formula 1 pa ni edini šport, ki gostuje na Srednjem Vzhodu. Tudi svetovno motociklistično prvenstva zadnja leta zahaja v tiste kraje - MotoGP sezone začenja pod reflektorji v Katarju. Slednji bodo čez nekaj let organizirali svetovno nogometno prvenstvo.
In zakaj se ne uprejo moštva, ki pogosto poudarjajo, da želijo na velika tržišča, tja, kjer so gledalci, ki bi bili potrošniki pri njihovih pokroviteljih oziroma kupci avtomobilov? Ker ima več ekip sponzorje iz zalivskih držav: Aabar Investments iz Abu Dabija ekipi Mercedes prispeva okoli 40 odstotkov proračuna, Toro Rosso ima tri sponzorje v lastništvu vlade Abu Dabija, Williams sodeluje s Katarci (v 70. in 80. letih je s Savdijci, celo z družino Bin Laden). Še več: McLaren je v delni lastni bahrajnskega državnega podjetja ali drugače: v lasti družine Al Khalifa, proti kateri že leto in pol protestira več 10 tisoč Bahrajnčanov.