Ponedeljek, 20. 6. 2011, 6.36
9 let
Loeb (še) ni uspel dati zaušnice Quesnelu in Ogierju

Kdo vodi Citroënovo moštvo?
Na prvi pogled je bil dvoboj Citroënovih dirkačev Sebastiena Loeba in Sebastiena Ogierja v Grčiji videti junaški. Oba skupaj sta dobila osem od 18 hitrostnih preizkušenj in si na zadnji prestižni hitrostni preizkušnji "power stage" z enakim časom celo razdelila zmago. V skupnem seštevku proizvajalcev je Citroën povečal prednost pred Fordom na 55 točk, med vozniki pa ima Loeb zdaj prav tako že 17 točk prednosti pred Fordovim dirkačem Mikkom Hirvonenom. Toda enakovreden status obeh dirkačev, zanemarjanje Loebove prednosti in prepuščanje taktike voznikoma s strani njunega šefa Olivierja Quesnela, kaže na precej nejasne in nelogične odnose v francoski ekipi.
Ogier pobalinsko otežuje Loebov naslov
Pojasnimo - Loeb je v Grčijo prišel z lepo prednostjo pred Hirvonenom in pričakovali bi, da bo Citroën v ključnem trenutku sezone (Ford je do zdaj prav v Grčiji tradicionalno dosegel največ uspehov) vse stavil na kar najhitrejšo odločitev v svetovnem prvenstvu. Toda ne – Ogier je precej pobalinsko največ taktiziral in s tem v najslabši položaj (dvakrat!) spravljal prav Loeba. Njun šef Quesnel se je le nasmihal in dejal, da mu je vseeno kdo zmaga, samo da je prvi Citroënov dirkalnik. Zagotovo bi bilo drugače, če bi Francoze še vedno vodil njegov predhodnik Guy Frequelin, ki je pred časom že javno opozarjal na Quesnelov in Ogierjev ego. V Grčiji smo celo lahko ugotovili, da imajo pri Citroënu trenutno več sreče kot pameti in da v prvi plan vse bolj potiskajo prav Ogierja.
V Wilsonovi pisarni kmalu krizni sestanek?
Toda njihovi finski dvojici Hirvonen – Latvala na zadnjih relijih manjka nekaj predrznosti. Latvala ima dovolj hitrosti, toda manjše okvare, ki naj bi bile tudi posledica krhkejšega podvozja (lovljenje kar najnižje mase dirkalnika), so ga tudi v Grčiji potisnile iz boja za zmago. Hirvonen med relijem ni imel večjih težav, a tudi ni nikoli vodil. Čeprav na celotnem reliju nikdar ni bil resnično nevaren za zmago, je v cilju za Ogierjem vseeno zaostal le 13 sekund. Razlike so torej še vedno majhne, toda šest zaporednih zmag Citroëna tudi v moštvu Malcolma Wilsona kliče po kriznih sestankih. Konec julija bodo na Finskem skoraj morali zmagati.
Solberg ni ponovil Vatanenove zmage
Poseben junak Akropolisa je bil Petter Solberg z zasebnim citroënom DS3 WRC. Norvežan je prvi dan vozil za tovarniškimi dirkači in odlično izkoristil najboljše pogoje na brutalnih makadamskih cestah. Po prvem dnevu je imel skoraj minuto prednosti, toda ker je imel drugi dan slabše pogoje on, za nameček pa sta vsak svojo napako storila še s sovoznikom Chrisom Pattersonom, je moral vodstvo oddati že po 10. hitrostni preizkušnji. Solberg tako ni uspel ponoviti zmage Arija Vatanena z relija Akropolis 1981, ko je zmagal in pozneje postal svetovni prvak kot zasebnik.
Loeb čaka na asfaltni trojček
Pred drugo polovico sezone ima torej Loeb 17 točk prednosti pred Hirvonenom in 22 pred Ogierjem. Letos nas čakajo še trije asfaltni reliji, kjer je Loeb precej bolj domač od svojih glavnih tekmecev. Osebno menim, da je Loeb dovolj rutiniran dirkač in da na odločilnih relijih ne bo naredil napake. Samo te ga bržkone še lahko stanejo osmega zaporednega naslova svetovnega prvaka. Loeb si tako pripravlja teren, da bo letos pripravil pravo zaušnico Quesnelu in Ogierju ter s tem še enkrat več dokazal svoj šampionski značaj.