9.56

Fernando Alonso Sebastian Vettel Lewis Hamilton Ferrari Red Bull McLaren

Četrtek, 1. 3. 2012, 9.56

Alonso bi si zaslužil, a prvak bo Vettel

Preveč odstopov in dirkača McLarna sta izpadla iz bitke za naslov. Alonso je v ospredju, čeprav nima najboljšega dirkalnika. Red Bull je napredoval in Vettel prevzema primat.

Sezona 2012 formule 1 se preveša v sklepno fazo. Doslej smo spremljali eno najbolj nepredvidljivih sezon s številnimi presenečenji in preobrati, zdaj se obeta le še dvoboj med Sebastianom Vettlom in Fernandom Alonsom. Glede na zadnje tri dirke bi lahko rekli, da je pravzaprav tudi ta že odločen. Vettlov RB8 se zdi dominanten, kot je bil lanski RB7, s katerim je drugi naslov prvaka osvojil že štiri dirke pred koncem prvenstva.

Kratek pregled sezone

Ta se je začela s sedmimi zmagovalci s prvih sedmih dirk, med njimi sta bila celo Nico Rosberg (Mercedes) in Pastor Maldonado (Williams). Takrat je imel najhitrejši dirkalnik McLaren, a po seriji napak (zlasti mehanikov pri postankih) je Lewis Hamilton prvo zmago dosegel šele v Kanadi. Poletne dirke so prvenstvo postavile na glavo: Hamilton je zabeležil dve ničli, eno tudi Vettel, ki je bil med VN Španije in VN Madžarske le enkrat na stopničkah. Tako je z dvema zmagama (Valencia in Nemčija) ter drugim mestom v Silverstonu z lepo prednostjo povedel Alonso. S serijo konstantnih rezultatov se je v igro za naslov vključil tudi Kimi Räikkönen (Lotus), pa čeprav ni niti enkrat zmagal. Z zmagama v Monaku in Silverstonu je bil poleti prvi adut Red Bulla Mark Webber in ne Vettel.

Še več pretresov je sledilo v drugem delu sezone. Webber se je po VN Nemčije povsem izgubil in do Suzuke osvojil le 18 točk. Hamilton je imel v McLarnu spet najhitrejši dirkalnik, a je ob dveh zmagah dvakrat odstopil. Na zadnjih dveh dirkah pa je bil MP4-27 kar naenkrat prepočasen (prek 60 sekund zaostanka na dirki). Räikkönen je nadaljeval z uvrščanjem med drugim in šestim mestom, a brez zmage je skupno vodstvo vse bolj oddaljeno. Medtem so odlično delali Adrian Newey in njegovi kolegi v Red Bullovi delavnici. V Monzi je drugič v sezoni zaradi okvare alternatorja Vettel sicer odstopil, na zadnjih treh dirkah pa bil s predelanim RB8 razred zase tako na kvalifikacijah kot dirkah. Z nesrečnima odstopoma v Belgiji in na Japonskem (bil je žrtev napak dirkačev Lotusa) se je Alonsova prednost 40 točk stopila. Sicer je Ferrari na zadnjih dirkah prehitel McLarna in Lotusa, a ob vse bolj dominantni formi Red Bulla tretja mesta Špancu ne zadoščajo več.

Odstopi usodni za McLaren

Sicer ima Hamilton še teoretične možnosti za naslov, a zaostanek 62 točk se zdi težko ulovljiv. Nihajoča forma, predvsem pa odstopi so ekipo McLaren letos pokopali. V zadnjih letih je tehničnih okvar v formuli 1 zelo malo. MP4-27 se je letos pokvaril štirikrat (glavna težava menjalnik). Obenem so utrpeli še štiri nesreče. Z vzdržljivostjo so imeli nekaj težav tudi v Red Bullu, a očitno dva odstopa zaradi okvare alternatorja za Vettla ne bosta usodna. Najbolj zanesljiv je F2012, ki se ni niti enkrat pokvaril, a Alonso ima že omenjena dva odstopa zaradi trkov tekmecev.

Kdo si bolj zasluži?

Ferrari niti na eni veliki nagradi ni imel najhitrejšega dirkalnika (morda le v Silverstonu in v Nemčiji, kjer je bil Alonso na prvem štartnem položaju). A španski dirkač je vseeno trikrat zmagal in bil še petkrat na stopničkah. Lahko rečemo, da bi si najbolje zaslužil naslov prvaka. Še posebej, če vemo, da je zbral kar 134 točk več od ekipnega kolega Felipeja Masse. Vettel zmaguje le, ko ima najboljši dirkalnik (to smo videli že v prejšnjih sezonah). In tega zdaj ima in to občutno boljšega in zato se zdi mnogo bolj realno, da Nemec še pred finalom v Braziliji osvoji tretji naslov prvaka.