Četrtek, 17. 12. 2009, 15.38
9 let, 2 meseca
Za lažji napredek atletov

Sodobni diagnostični postopki v treningu atletov in Biomechanical diagnostic methods in athletic training (v angleškem jeziku) sta knjigi, ki sta nastali pod peresom dr. Milana Čoha in številnih soavtorjev. Nastajali sta pet let, njeni avtorji pa so poskušali ugotoviti ključne dejavnike za uspeh atletov in atletinj. V knjigah je prikazan razvoj uporab nekaterih najnovejših tehnologij, ki so jih razvili na Fakulteti za šport in jih lahko koristijo športniki, predvsem atleti. Knjigi sta plod sodelovanja med različnimi strokami, veliko pomoč pa so pri nastajanju nudili tudi pri Atletski zvezi Slovenije (AZS). Med drugim so pri testiranjih sodelovali tudi olimpijski in svetovni prvak v metu kladiva Primož Kozmus, katerega slika je na naslovnici, troskokašica Marija Šestak, metalec krogle Miran Vodovnik, šprinter Matic Osovnikar in še nekaj naših vrhunskih atletov in atletinj. Sodelovanje Fakultete za šport in AZS je vse bolj tesno, od česar si lahko v prihodnosti obetamo vidne rezultate.
Sodelovanje za vzor
''To je strokovna knjiga, ki je namenjena atletskim trenerjem in atletom, kot tudi ostalim trenerjem in športnikom. Uporabljala se bo v učnem procesu pri nas in na tujem. To je ena prvih tovrstnih strokovnih publikacij v slovenskem prostoru, ki nas seznanja z dosežki meritev naših vrhunskih atletov. V njej smo objavili tudi rezultate terenskih in laboratorijskih meritev najboljših slovenskih atletov in atletinj," je ob izidu knjig dejal Čoh in razkril, da bo knjiga verjetno tudi uradni učbenik Mednarodne atletske organizacije (IAAF).
''Pri nastajanju te knjige je bilo veliko sodelovanja, kar se mi zdi najbolj pomembno. Tako najlažje najdemo pot do uspeha. Bilo je veliko povezovanja med številnimi strokami. Knjigi ponujata veliko metod, od katerih bodo imeli lahko številni trenerji ogromno koristi,'' je dejal eden izmed soavtorjev dr. Branko Škof. Na predstavitvi knjige je bil prisoten tudi Kozmus. ''Rade volje sem sodeloval pri razvoju knjige. Zdajšnji generaciji sicer ne bo veliko koristila, a ima velik pomen za rodove, ki prihajajo. Sodelovanje med Fakulteto za šport in Atletsko zvezo Slovenije je zelo dobrodošlo. Vesel sem, da je tako,'' je povedal najboljši slovenski športnik zadnjih let. ''Naše sodelovanje s fakulteto za šport je na vseh ravneh, je natančno določeno in poteka v obeh smereh. Od njega bomo imeli koristi vsi. Lahko smo za vzor nekaterim drugim športnim panogam,'' je ob tej priložnosti dejal direktor AZS Boris Mikuž.
Prišla bo zelo prav
Zanimiv pogled na knjigo je lahko podal Matija Šestak, nekdanji vrhunski atlet, ki je zdaj odličen trener in je raznorazne metode treningov izkusil v obeh vlogah.
''Kot atlet sem imel veliko srečo, da sem imel trenerja, ki se je že takrat zanimal za takšne stvari in opravil veliko testiranj. Sam zaključkov, do katerih je prišel, sicer nisem znal uporabiti. Te knjige so namenjene predvsem trenerjem in zdaj, ko sem v takšni vlogi, mi pridejo še kako prav. Ko naletiš na težavo in ne veš več, kako napredovati, ti lahko zelo pomagajo. Zelo pomembno je, da prideš do informacij. Upam, da bo v prihodnosti takšnih knjig še več in bodo dostopne čim širšim množicam,'' je dejal slovenski rekorder v teku na 400 metrov. ''Tej knjigi je potrebno dati širšo dimenzijo. Vse tehnologije, ki so v njej omenjene, lahko najdejo svoj prostor tudi v preostalih športih. Od gimnastike, rokometa, košarke in še kje,'' pa je novo dimenzijo knjigi dal predstavnik katedre za gimnastiko na Fakulteti za šport Ivan Čuk.