Thermometer Blue 0,90

Sonja Roman Anton Kosmač Amsterdam 2016

Nedelja, 10. 7. 2016, 17.04

Evropsko prvenstvo v atletiki, 5. dan

Poljsko slavje v Amsterdamu, Tuka in Bosse brez medalj, Romanova 42., Kosmač brez potrjene norme

Zadnji dan evropskega prvenstva v atletiki sta slovenske barve v polmaratonu zastopala Sonja Roman in Tone Kosmač. Skupno so zadnji dan podelili 15 kompletov medalj, Poljska pa je postala najuspešnejša na prvenstvu s šestimi zlatimi, petimi srebrnimi in eno bronasto medaljo.

Portugalka Sara Moreira je prva evropska prvakinja v polmaratonu. | Foto: Getty Images Portugalka Sara Moreira je prva evropska prvakinja v polmaratonu. Foto: Getty Images

Zadnji dan evropskega prvenstva v Amsterdamu je bil prežet s finalnimi odločitvami. V dopoldanskem delu so na svoj račun prišli tekači, ki so se prvič v zgodovini evropskih prvenstev pomerili v polmaratonu, saj bi bil maraton le mesec dni pred olimpijskimi igrami prevelik zalogaj za tekače, ki bodo nastopili tudi v Riu.

Sonja Roman je glede na želodčne težave, ki jih je imela med tekom, dobro opravila svoj nastop. | Foto: Vid Ponikvar Sonja Roman je glede na želodčne težave, ki jih je imela med tekom, dobro opravila svoj nastop. Foto: Vid Ponikvar Prva so se na amsterdamske ulice, proga je bila speljana v dveh krogih, podala dekleta, med njimi pa je bila tudi slovenska rekorderka v teku na 1.500 metrov Sonja Roman. Prekmurka počasi končuje kariero na atletski stezi, saj se pri svojih letih bolje počuti na cesti. To je dokazala tudi z dobrim nastopom na prvenstvu, saj je s časom 1;15:27 postavila svoj drugi najboljši rezultat na tej razdalji v karieri, ki jo je popeljal na 42. mesto med 81 uvrščenimi tekačicami, devet pa jih je odstopilo. "V maratonih in polmaratonih še nimam veliko izkušenj. Ob koncu sezone bomo sedli z mojo ekipo in se bom odločila, kako naprej," je dejala Romanova, ki bo še vztrajala, naslednji cilj je svetovno prvenstvo v Londonu leta 2017.

S časom 1;10:19 je zmagala Portugalka Sara Moreira, ki se je po srebru v Barceloni in bronu v Helsinkih le razveselila tudi zlate medalje na evropskih prvenstvih. Portugalsko slavje je s tretjim mestom dopolnila Jessica Augusto, druga pa je bila Italijanka Veronica Inglese.

Kosmač prepočasen za potrditev norme, a še ohranja upanje

Moški so se na progo podali 20 minut za dekleti, za zmago pa sta se spet udarila naturalizirana tekača. Na koncu je zmagal Eritrejec, ki teče za Švico, Tadesse Abraham. V zadnjem kilometru je celo zgrešil progo, a so ga hitro preusmerili, tako da je izgubil le nekaj sekund. K sreči je imel tolikšno zalogo prednosti, da to ni vplivalo na razplet in je lahko s plapolajočo zastavo prečkal cilj v času 1;02:03. Kenijec v turškem dresu Kaan Kigen Özbilen je na drugem mestu zaostal 24 sekund, tretji pa je bil Italijan Danielle Meucci, ki je bil še 11 sekund za njim.

Tadesse Abraham, po rodu Eritrejec, je osvojil prvo medaljo na velikih atletskih tekmovanjih.  | Foto: Getty Images Tadesse Abraham, po rodu Eritrejec, je osvojil prvo medaljo na velikih atletskih tekmovanjih. Foto: Getty Images

Slovenec Tone Kosmač je začel pogumno, njegov glavni cilj pa je bil tek pod 1;08:00, s čimer bi potrdil normo za nastop na olimpijskih igrah v Riu. Prvih deset kilometrov je pretekel v času 32:10, kar je bil ravno pravi ritem, a je v drugi polovici popustil in v cilj pritekel v času 1;09:45. Končal je na 74. mestu med 84 uvrščenimi tekmovalci. "Upanje umre zadnje. Dvajset let treniram, ene igre so mi že ušle, druge so še bližje in še vedno upam, da bo Olimpijski komite Slovenije potrdil moj nastop," je dejal Kosmač, ki razmišlja, da bi se v prihodnosti posvetil ultramaratonom.

Vrhunec dneva pripadel Poljakoma, Tuka brez medalje

Adam Kszczot je ubranil naslov evropskega prvaka. | Foto: Getty Images Adam Kszczot je ubranil naslov evropskega prvaka. Foto: Getty Images Poleg polmaratonskih odličij je bilo zadnji dan podeljenih še 13 kompletov medalj. Vrhunec je bil finale moškega teka na 800 metrov, kjer sta dvojno poljsko zmago slavila zmagovalec Adam Kszczot (1:45,18), ki je ubranil naslov iz Züricha, in Marcin Lewandowski (1:45,54). Veliko presenečenje je pripravil Elliot Giles. Britanec je osvojil bron in osebni rekord popravil za več kot sekundo in pol. Brez odličij sta ostala favorita Amel Tuka iz BiH (1:45,74) in Francoz Pierre-Ambroise Bosse (1:45,79).

Vsi dobitniki medalj v isti stotinki, četrti pa stotinko za njimi

Če bi govorili o teku na 100 metrov, še ne bi bilo tako nenavadno, a ko si prvi trije tekači na 5000 metrov medalje razdelijo šele po dolgem čakanju na fotofiniš, je to nekaj nevsakdanjega. Španca Ilias Fifa in Adel Mechaal ter Nemec Richard Ringer so dosegli do stotinke isti čas 13:40,85. Medalje so osvojili v vrstnem redu, kot smo jih navedli, omeniti pa gre še Henrika Ingebrigtsna, ki je za njimi zaostal le stotinko, potem ko je prišprintal iz ozadja in mu je do zlata najbrž zmanjkalo kakšnega pol metra dodatne steze.

Nemec in oba Španca so imeli do stotinke enak čas v teku na 5000 metrov. | Foto: Getty Images Nemec in oba Španca so imeli do stotinke enak čas v teku na 5000 metrov. Foto: Getty Images

V ženskem teku na 1500 metrov so tekmovalke začele izjemno počasi. Taktični tek ni najbolj ugajal prvi favoritinji, domačinki Sifan Hassan, ki pa je čakala vse do zadnjega kroga, ko je močno potegnila. A spočite tekmice so ji lahko sledile, Poljakinja Angelika Cichocka pa jo je ob koncu prehitela in osvojila zlato s skromnim časom 4:33,00. Ljubljenka domačih navijačev se je morala zadovoljiti z drugim mestom.

Dafne Schippers (desno) je na prvenstvu osvojila dve zlati medalji, | Foto: Reuters Dafne Schippers (desno) je na prvenstvu osvojila dve zlati medalji, Foto: Reuters Nizozemci so imeli vseeno razlog za veselje

Le nekaj minut pred tem pa so poln olimpijski štadion na noge spravile članice nizozemske štafete 4 x 100 metrov, z evropsko prvakinjo v teku na 100 metrov Dafne Schippers na čelu. Schippersova je tekla v drugi predaji in pritekla takšno prednosti, da je kolegici nista več zapravili. S časom 42,04 so popravile tudi Nizozemski rekord.

V teku na 3000 metrov z zaprekami je slavila Nemka Gesa-Felicitas Krause, ki je s časom 9:18,85 postavila osebni rekord in najboljši evropski izid sezone. Edina tehnična disciplina pri dekletih je bil troskok, kjer si je zlato v zadnjem poskusu priskakala Portugalka Patricia Mamona, ki je z rezultatom 14,58 popravila tudi državni rekord.

Prihodnje prvenstvo bo leta 2018 gostil nemški Berlin.