Sreda, 28. 8. 2013, 11.53
8 let, 7 mesecev
Združila je slovenske oblikovalce, idejo zdaj širi v Indijo
Odločila se je slediti svojemu srcu in lastnim izdelkom
Gospodarska kriza je v zadnjih petih letih postala izgovor za marsikateri neuspeh, toda v Sloveniji obstajajo tudi izjeme, ki so po izgubi službe zaupale v svoje sanje in notranjo intuicijo ter zgradile lastno uspešno blagovno znamko. To je uspelo tudi Eriki Felicijan, ki je ob začetku gospodarske krize izgubila službo v oglaševalski agenciji, nato pa vse sile usmerila v takratni hobi oblikovanja nakita.
"Vprašanje je, ali se želiš prepustiti obupu in postati eden izmed tistih ljudi, ki se vedno pritožujejo in so mnenja, da so za njihovo trenutno obupno stanje krivi drugi, ali želiš stopiti iz tega črnega oblaka trenutnega stanja, prevzeti odgovornost za svoje življenje in narediti nekaj posebnega iz danega položaja. To te naredi močnega," se odločitve, da stopi na svojo pot, spominja Erika.
Felicijanova: Začetnik najtežje stopi pred ljudi, takrat nima dovolj samozavesti
Na lastni koži je spoznala, da oblikovalec začetnik najtežje stopi v javnost in se s svojimi izdelki predstavi pred ljudmi. Tudi sama je bila sprva sramežljiva, a kot samouk je naposled le storila ključni korak. Le tako so ljudje lahko spoznali njeno delo in ga začeli ceniti.
"Tržišče je že tako polno različnih poceni izdelkov, avtorska dela pa le imajo svojo ceno in ustvarjalec mora za tem tudi stati. Mora se ceniti in postaviti ceno svojega dela, časa, vloženega vanj in za idejo, ki pečati njegovo znamko. Vsi imamo svoje zgodbe, vsi sledimo svojemu ustvarjalskemu srcu, klicu in ta energija se zelo močno čuti," pravi 33-letna oblikovalka.
Artish je združil skoraj 300 umetnikov
Kot ustvarjalka, ki je izdelke predstavljala pod lastno znamko Patsy, je pogrešala prostor, kjer bi se združevali ustvarjalci in umetniki iz Slovenije. Na tak način bi se lahko podpirali, si izmenjavali izkušnje in se tudi povezovali. Iz te ideje Felicijanove je nastal Artish, sejem oblikovalcev in ustvarjalcev s podobnimi sanjami in zaupanjem v lastne izdelke.
"Decembra letos bo Artish star dve leti in v tem obdobju mi je uspelo združiti skoraj 300 umetnikov iz Slovenije, Hrvaške, Srbije, tudi Indije in Venezuele. Nekega sobotnega večera se mi je pred očmi izpisalo ime Artish in takrat nisem vedela, kaj naj bi to pomenilo. Jasno mi je bilo le, da je sporočilo prišlo z namenom. Še isti trenutek sem rezervirala spletno domeno in se prepustila toku dogodkov," se spominja Erika, ki je idejo predstavila drugim oblikovalcem in z njimi postavila temelje poznejšega prvega dogodka.
Od takrat skupaj s sodelavci druženje slovenskih oblikovalcev pripravijo vsako zadnjo soboto v mesecu, tudi ta konec tedna jih boste lahko videli na Gornjem trgu v središču Ljubljane.
"Ne glede na to, kaj si želiš početi v življenju, za vsakega velja, da je slediti svojemu srcu prava pot. Ne glede na ovire in včasih zelo trnovo pot. Slovenija je majhna glede na ponudbo unikatnih izdelkov, ki se le še veča. Ovire te naredijo le še bolj močnega, lahko tudi popolnoma spremenijo tvoje delo, ga še dodatno nadgradijo. Najpomembneje pa je to, da si drugačen. Da sporočaš samo svojo zgodbo," trdi Cerkničanka, ki je sicer zadnjih 15 let živela v Ljubljani.
Tudi Indijci imajo težave s samozavestjo
Erika Felicijan in njen partner trenutno z motorjem raziskujeta severni in zahodni del Indije. Maja je v Keraliju organizirala prvi indijski Artish, oktobra pa bo na jugu države pripravila še drugi tovrsten oblikovalski dogodek.
"Primerjava Slovenije in Indije sploh ni mogoča, saj sta vsaj zame to dva čisto drugačna svetova. Tudi v Indiji ni lahko, čeprav je življenje mnogo cenejše. In ker je tržišče še toliko večje, je preboj toliko težji. Na žalost je tu mogoče opaziti velik vpliv položajev in finančnega stanja družine. In tudi indijski ustvarjalci se borijo z enakimi težavami kot naši, stopiti med ljudi, biti samozavesten, stati za svojim delom. Tu v Indiji je mogoče še težje, saj nekatere družine ne podpirajo ustvarjalske poti svojega otroka, saj pričakujejo, da bo inženir ali doktor. Imajo jih za čudake," poudarja Felicijanova.