Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
8. 1. 2015,
15.05

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 8. 1. 2015, 15.05

8 let, 7 mesecev

Zdrav jedilnik za štiričlansko družino za pet evrov na dan kot pomoč šibkejšim

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
To je le ena od misij dveh mladih samskih mamic, ki sta bančništvo in vzgojiteljstvo zamenjali za kuhalnico in združili moči pod blagovno znamko Foodfatal.

Človeška usoda je nepredvidljiva, o svojem naključnem srečanju pri frizerju septembra lani pripovedujeta 37-letna Karmen Kozjek in 36-letna Saša Rakita.

"Obe sva spomladi ostali brez službe, Karmen je v tragični prometni nesreči izgubila tudi moža," pripoveduje Saša, ki dodaja, da je med iskanjem službe duševni mir našla v kuhanju in pečenju.

"Ko sem razmišljala, kaj si resnično želim početi, sem ugotovila, da moja kreativnost prihaja na plan prav v kuhinji, kjer sem uživala, ko sem lahko pogostila prijatelje," pravi Saša in dodaja, da ji je bilo vedno v največji izziv pripravljati hrano za svojega sedemletnega "nejedca".

Podobno izkušnjo ima tudi Karmen, ki pravi, da je njen največji navdih in kritik 14-letni sin. Le da ima fant prefinjen okus in je tudi zelo velik estet, zato je poleg vsebine pomemben tudi paket, v katerega je vsebina zavita.

Z malo navdiha in kreativnosti tudi otroci z veseljem posežejo po zelenjavi in sadju V le petih dneh sta naredili poslovni načrt in izbrali tudi ime.

Zdaj pod znamko Foodfatal nastajajo čudovite kreacije za otroke, in sicer tako torte, slaščice kot tudi prigrizki, ki pod krasnim videzom vsebujejo veliko sadja in zelenjave.

"Otrok bo redkokdaj z veseljem pojedel celo jabolko, če pa to jabolko oblikujete recimo v raka in ji dodate malo čokolade, jo bo pojedel že z očmi," o svoji izkušnji s sinom pojasni Saša.

Tako izpod njunih rok nastaja banana pingvin ali delfin, jagoda miška ali pa mandarina z zeleno.

"Otroci to pojedo brez težav in brez preverjanj, ali se kje kaj skriva. Pred kratkim so recimo na praznovanju otroškega rojstnega dne otroci brez težav pojedli marsovčka iz redkvice, pod katerim je bil tudi kuhan grah.

Zavedava se, da je v običajnem gospodinjstvu ob hitrem tempu življenja, ko smo starši večino dneva v službi, težko vedno znova z malo kreativnosti otroka spodbuditi, da poje zelenjavo in sadje," z zanosom pripoveduje Saša.

Slovenske sestavine in zelenjava s Karmeninega vrta Seveda pa v njuni ponudbi ni le otroška hrana, temveč tudi keteringi za različne priložnosti in poslovna srečanja, dodaja Karmen.

Ponujata tudi tradicionalne slovenske jedi na sodoben, drugačen način, uporabljata pa, če je le mogoče, slovenske sestavine in zelenjavo, ki zraste na Karmeninem vrtu.

Izpod njunih rok nastajajo tako marmelade kot tudi doma narejena nutela.

Odziv zadovoljnih strank je velik, zato sta že decembra, torej le slab mesec po začetku, garali vsak podaljšan konec tedna, ko sta imeli tudi po tri naročila na dan.

V Sloveniji že obstaja kar nekaj ponudb keteringa, "bistvo najine ponudbe pa je, da želiva osebo ali dogodek, za katerega pripravljava jedi, personalizirati".

Za otroke ustvarjata 3D-torte, v njuni ponudbi so tudi presne in veganske slaščice.

"Trudiva se, da sva kreativni in inovativni, tukaj ni meja, zato tudi ves čas izpopolnjujeva svoje znanje. Letos bova zato obiskali festivala hrane v Riminiju in v Parizu, povezali sva se tudi s podjetjema iz Italije in Beograda.

Najin ambasador je Janez Bratovž iz Restavracije JB, ki je v naju videl potencial in nama pri določenih zadevah tudi svetoval," dodata.

Ta ju je na socialnem omrežju Facebook označil kot dekleti, "v katerih se vidijo volja, želja, temperament za ustvarjanje in ljubezen do hrane".

Ali poravnaš položnico ali pa kupiš hrano Tudi za prihodnost imata veliko navdiha in načrtov. Ker se čutita družbeno odgovorni, sta fantu z levkemijo podarili torto.

"Radi bi se povezali s trgovskimi središči, kajti finančne razmere v državi so za večino prebivalstva dokaj mizerne.

Tudi sama sem bila v podobni situaciji, ko moraš razmišljati, ali boš poravnal račun za elektriko ali pa nahranil otroka.

Zato sem naredila poskus, kako preživeti z nekaj evri na dan. In se da," je prepričana Saša.

Zato bosta na spletni strani oziroma na profilu na Facebooku začeli ponujati zdrave dnevne jedilnike za štiričlansko družino, ki bi za topel obrok porabila največ pet evrov na dan.

"Gre za neko dobrodelno noto, da bi družinam prek družabnih omrežij pomagali preživeti to krizo," doda Karmen. Seveda pri tem ne pozabljata niti na petičneže, ki si v tem času lahko privoščijo več.

Svoje poslanstvo vidita v zadovoljevanju brbončic vseh starosti, zadovoljno skleneta.

Ne spreglejte