Torek, 10. 9. 2013, 12.19
7 let, 2 meseca
Za druge zabava in dirke, zanje sendvič in odgovornost
Kljub dnevnici in sendviču so to še vedno prostovoljci
Dirke z avtomobili imajo v Sloveniji že več kot stoletno tradicijo. Tako kot povsod drugod po svetu so namenjene gledalcem kot neposrednim potrošnikom avtomobilske industrije in dirkačem, ki v profesionalni ali zasebno-zanesenjaški vlogi živijo svoje mladostniške sanje. Toda avtomobilskega cirkusa ne bi bilo brez športnih funkcionarjev in sodnikov, ki s svojim odgovornim delom ob progi dejansko omogočajo izvedbo avtomobilskih dirk. Čeprav za svoje delo v Sloveniji dobijo del kilometrine, dnevnico in sendvič za malico, jih lahko glede na obseg dela in z njim povezano odgovornostjo opišemo kot prostovoljce.
V delo sodnika na dirkah je vpeljal tudi ženo in sina
"Marsikdo misli, da je sodniško delo super, ker ni treba plačati vstopnine in še čisto blizu ceste si lahko. Toda kje je vse delo, zbranost in odgovornost," nam je povedal eden od starejših sodnikov zadnje gorskohitrostne dirke na Gorjancih.
Vsi so enako zaslužni za nemoten potek prireditve, a mednarodna avtomobilska organizacija FIA je priznanja za zaslužno delo med športnimi funkcionarji v Sloveniji do zdaj podelila štirim sodnikom. To sta bila Stane Krištof in Miro Krušnik in Velenja, Janez Milač iz Ljubljane in kot najmlajši med njimi lani tudi Marjan Gregorič iz Novega mesta.
"Mene so avtomobilske dirke privlačile že kot najstnika, zato sem se pozneje odločil tudi za aktivno vlogo. Meni je to užitek in zadovoljstvo, zato sem v delo sodnikov vpeljal tudi mojo ženo in 16-letnega sina. Ta starost je tudi minimum za pridobitev licence. Ob tem sem uspel prepričati še okrog deset prijateljev," je povedal 40-letni Gregorič, ki se je najprej kalil kot začetnik, na dirki na Gorjance pa je bil že vodja varnosti.
Ob tem dodaja, da trenutno letno dela na okrog 12 dirkah, pred nekaj leti pa je sodeloval tudi na več kot dvajsetih. Občasno sta bili isti konec tedna tudi po dve.
Delajo, da se lahko drugi zabavajo
Delo sodnikov ob progi avtomobilske dirke je pomembno predvsem z vidika varnosti. Z enim očesom kljub prisotnim varnostnikom bedijo nad gledalci, ob morebitnih nesrečah pa morajo hitro odreagirati in o položaju poročati direktorju dirke. Skrbeti morajo tudi za lastno varnost, saj stojijo precej bližje cesti kot gledalci.
Izgovorov kajpak ni. Če se ulije ploha, morajo vztrajati na določenem mestu ob progi. Enako velja, ko cel dan pripeka sonce. Delajo, da lahko drugi dirkajo in se zabavajo.
"Najprej poskrbimo za pripravo proge, nato za ustrezno varnost. Ves čas moramo biti pozorni in zbrani, saj dirkalnike na progo spuščajo v razmaku pol minute. Marsikaj se lahko zgodi, neizogibne so tudi nesreče. Takrat moraš ostati miren in pravilno ukrepati," razlaga Gregorič, član ljubljanske AMD Zvezda.
Na ovinku kot sodnika tudi oče in sin
V nacionalni zvezi za avtošport AŠ2005 imajo letos licenco športnega funkcionarja 202 posamezniki, med temi je 27 novincev. Tudi v času, ko je dirk zaradi težkega gospodarskega položaja in pomanjkanja denarja vse manj, zanimanja za tovrstno udarniško in prostovoljno delo ne manjka.
Ko smo se na Gorjancih sprehodili med Gregoričevimi sodelavci, je bila druščina zelo pisana. Na vsakem sodniškem mestu sta bila dva, en izkušen sodnik in en začetnik. Kot mojster vajencu je starejši pripovedoval zanimive anekdote in izkušnje z avtomobilskih dirk, ki jih je mladenič poslušal odprtih ust. Na enem izmed ovinkov smo v tandemu ujeli tudi očeta in sina.
"V zadnjih treh ali štirih letih se je naša organizacija in delo dvignila na precej višjo raven. Vsi smo bolj resni in profesionalni. Po koncu dirke in vsem pospravljanju sicer marsikdaj zmanjka volje, toda naslednji konec tedna smo z družino že na naslednji dirki," smeje razkriva dolenjski zanesenjak.
Obvezna oprema: gasilni aparati, metla in dirkaške zastave
Število sodnikov na dirkah je odvisno od panoge in karakteristike proge. Konkretno je imela proga na Gorjancih 24 sodniških mest, na katerih sta bila po dva sodnika in dodatni gasilec. Skupaj z ljudmi v predštartnem prostoru je na dirki delalo 57 sodnikov.
"Sodniška mesta so postavljena tako, da se sodniki med seboj vidijo. Vsak mora torej videti mesto pred in za njim. Vsako mesto ima tudi svojo radijsko postajo, prek katere je povezano z mano kot direktorjem dirke," nam je povedal Samo Golobič, ki je vodil operativni del dolenjske dirke.
Še pred dirko sodniška mesta razdelijo glede na izkušenost posameznikov in zahtevnostjo odsekov. Na ovinke, kjer se pogosteje pripetijo nesreče, postavijo najbolj izkušene sodnike. Pri umetnih šikanah iz gum je ponavadi še vsaj en pomočnik.
Vsako sodniško mesto ima dva gasilna aparata, metlo, piščalko, sredstvo za posipanje asfalta, odsevne jopiče, dve rumeni, rdečo, belo, zeleno in rumeno zastavo z rdečimi črtami. Vas zanima, kaj pomeni katera barva zastave?