Čeprav lahko kamero pinhole izdela prav vsak, je tista, ki nastane pod prsti Elvisa Halilovića, nekaj posebnega. Tako posebna, da je osvojila ameriški Kickstarter.
Lično izdelane Halilovićeve kamere pinhole, ki nastajajo pod imenom ONDU, so pravzaprav preprosti fotoaparati brez leč, uporabljajo klasičen filmski trak, ki kemično reagira na svetlobo. Kamere ONDU so povsem osvojile Kickstarter, morda tudi zato, ker se z njimi vračamo v čas, "ko nikoli ne veš, kaj točno si s kamero posnel, dokler ne razviješ filma". Njihova prednost je, da jih je mogoče izdelati iz vsakega materiala, sposobnega zadrževati svetlobo, velikost kamere pinhole pa je v domeni njenega ustvarjalca.
"Izdelava je lahko zamudna in traja več dni"
Halilovićev glavni material je les. Zdaj uporablja domačega, šaleškega, v prihodnje pa ga bodo iskali tudi drugod, "a zagotovo ne zunaj Slovenije". Kamere – v njegovi delavnici nastaja šest modelov – ki se v očeh laika razlikujejo le po velikosti, nastanejo po posebnem postopku. Izbiri lesa sledijo krojenje, poravnava in razrez na želene dimenzije, sestava in lepljenje ohišja, "v katerega zvrtamo luknje". Nato izdelajo gumbe za navijanje in zaklop, ob koncu pa še dodatke (magnete, navoje) in luknjo, ki ostri svetlobo. Za izdelavo, pri kateri ekipa Halilovića meri tudi na trpežnost, dizajn in že pozabljeni prenos izdelkov "iz generacije v generacijo", ne uporabljajo laka, temveč naravni oljni premaz. "Izdelava ene same kamere je lahko zaradi dela na različnih strojih, sušenja lepila precej zamudna in traja več dni," a se bo čas z začetkom množične proizvodnje drastično skrajšal.
Za začetnike in "profije"
Številni nevešči uporabniki fotoaparatov bodo zamahnili z roko in dejali: še en fotoaparat, s katerim bo težko fotografirati. Zato ekipa k vsakemu priloži izčrpna navodila, ki "jih lahko razume vsakdo s kakršnim koli predhodnim znanjem fotografije". Manjši modeli so primernejši za začetnike, medtem ko model ONDU 4˝x 5˝ Large Pinhole zahteva izkušnje z velikoformatnim filmom, zato je priročnejši za izkušenejše fotografe.
Luknjičarke, ki nastajajo v Halilovićevi delavnici, se razlikujejo tudi po tipu filma, ki vpliva na kakovost zajete fotografije, pa tudi na fotografiranje v različnih dimenzijah: "ONDU 120 Multiformat Pinhole ima možnost spreminjanja okvira fotografije od 6 x 6, 9 x 6 do 12 x 6 centimetrov," izjema je ONDU Sliding Box Pinhole, ki za fotografiranje uporablja fotopapir.
Bo zmogel sam?
Ob predstavitvi njegove zgodbe o lesenih kamerah ne moremo spregledati Kickstarterja, na katerem je doživel nepričakovan in hiter uspeh. Nanj se je prijavil zaradi potrebe po "osnovnih potrebščinah", kot je profesionalno orodje, nujna pa je bila tudi finančna injekcija za "nakup večje količine materiala in sestavnih delov". Ker so na Kickstarterju zbrali "točno 1.272 naročil", po koncu kampanje pa še odprli spletno trgovino za prednaročila kamer – največ naročil prihaja iz ZDA, tudi zaradi tamkajšnje izjemne priljubljenosti Kickstarterja – se postavlja vprašanje, kako bo Halilović z ekipo zmogel izdelavo. Za prvo serijo stotih kamer ne načrtuje širjenja ekipe, za preostala naročila pa bo o iskanju pomoči še razmislil. Novih idej je že precej, zato "komaj čakamo, da končamo naročila s Kickstarterja, da lahko svojim strankam spet ponudimo kaj novega". V načrtu imajo dodatke, pripomočke za kamere ONDU Pinhole, aplikacije za analogne fotografije, vsekakor pa se bosta tudi v prihodnje njihovo delo in ustvarjalnost vrtela okoli lesa in naravnih materialov.