Petek, 13. 2. 2015, 15.46
8 let, 7 mesecev
Plesalka, ki jo je začaral gib
Življenje Anke Rener Kremžar je že skoraj tri desetletja prežeto s plesom. Okus plesnih korakov je prvič spoznala kot petletna deklica, ko je stopila skozi vrata plesne šole Igorja Jelena – Iggyja. O priznanem plesalcu in koreografu, ki je na plesno pot pospremil številne generacije domačih plesalcev, pripoveduje: "Igor Jelen je moj plesni oče. On me je plesno soustvaril in mi odprl vrata v svet neprecenljivih izkušenj."
Vez s telesnim gibanjem ob ritmu in zvoku je 32-letna Celjanka negovala tudi med študijem pedagogike in umetnosti. "Plesna in gibalna umetnost me definirata skozi vse življenje. Tudi na likovni fakulteti sem si za diplomsko delo izbrala performans. Zanimalo me je, kje se srečujeta plesni in likovni svet. Brez dvoma v telesu in prostoru," pripoveduje profesorica likovne umetnosti, ki za zdaj plesni dvorani daje prednost pred šolsko učilnico.
V Zgibanki, umetniško-športni točki v mestnem jedru Celja, je prostor za različne vrste gibalnega izražanja. Sodoben ples, ples ob drogu, capoeira, športni stretch, to so nekatere izmed plesnih zvrsti, ki jih poučuje Rener Kremžarjeva.
Hitropotezno je prava uspešnica postal ples ob drogu, tako imenovani pole dance. Za to daleč najbolj zaželeno in obiskano vadbo plesalka priznava, da je še nedolgo nazaj ni imela na trenerskem radarju. "Če bi me o tem vprašali pred leti, bi se verjetno samo nasmehnila. A zgodilo se je ravno to, da poučujem ples ob drogu. Zame je postal izziv."
Drog je pripomoček, s pomočjo katerega se telo lahko giblje v več smeri in odkriva nove prostorske dimenzije. "Morda le ne gre za naključje. Oče je namreč skakal s palico, brat je v tej disciplini med najboljšimi na svetu. V mladosti sem pri atletiki dosegala odlične rezultate, nisem klasična plesalka in obožujem šport," o razlogih, ki verjetno botrujejo njenemu peresno lahkemu gibanju ob kovinski palici, vpeti med tla in strop, premišljuje Rener Kremžarjeva.
"Body move je v celoti moje avtorsko delo. Vadbo bi najbolje opisala z besedno zvezo sproščena aktivnost. Ko jo izvajamo, močno aktiviramo mišice, hkrati pa sproščamo duha. Vadba uči, kako se dobro počutiti v svojem telesu in duši, in to na daljši rok," razlaga Rener Kremžarjeva, ki dodaja, da treningi body move izstopajo po napornosti, a so v pomoč pri preprečevanju telesnih poškodb.
"Body move preprečuje poškodbe, bolečine v hrbtenici, ne vzpostavi le skladnih zunanjih mišic, ampak tudi notranje mišičje, ki povezuje skelet in notranje organe. Telo pretegne, a tudi močno oblikuje njegov center, iz katerega vse izhaja."
Treningi v Zgibanki so namenjeni odraslim in pri njej v veliki večini vadijo dekleta, toda Rener Kremžarjeva vse več radovednosti opaža tudi pri krepkejšem spolu. Pozabila pa ni niti na otroke. Zanje je zasnovala posebne plesne delavnice, poimenovala jih je ustvarjalnice.
Vadba, pri kateri je starostna vstopna točka dopolnjeno drugo leto, je priložnost, da plesne vibracije začutijo tudi najmlajši. Na ustvarjalnicah se otroci razvijajo motorično in ustvarjalno, z leti pa kopičijo vedno več znanja o različnih plesnih tehnikah, od sodobnega plesa (contemporary) do osnov klasičnega in džez baleta.
Širitev vadbenih središč, tudi v druge kraje, se zdi ob tem smiselno vprašanje. "Mislim, da ne. Franšiznega principa plesnega centra za zdaj ne vidim, ker sicer ne bi ostala zvesta sebi," odgovarja Rener Kremžarjeva, čeprav za dobre zamisli, nove oblike vadbe in nove sodelavce ostaja odprta. "A s tistimi, ki bi želeli sodelovati, se moramo ujeti, da bi lahko skupaj sledili temu, za čemer stojim."
Po drugi strani, priznava, je body move vadba, ki bi morala v svet, med ljudi. "Dela imam toliko, da vse stvari, ki bi jih želela narediti, le težko dohajam. Ker kloniranja ljudje še ne poznamo, bi morala body move morda spraviti v kakšno tekstovno ali video obliko," napol v šali naglas razmišlja plesalka, ki jo je dolgo nazaj uročil gib.