Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Nedelja,
25. 1. 2015,
20.46

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 25. 1. 2015, 20.46

8 let, 7 mesecev

Kako v delček sekunde ujeti divji avtomobil, energijo športa in strast ljudi

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Za profesionalne in ljubiteljske fotografe so avtomobilske dirke izziv lovljenja delčkov sekunde, ki zajamejo osupljivo akcijo in močna čustva. Tadej Pišek je odprl razstavo lastnih fotografij.

Avtomobilski šport prvovrstni izziv za fotografe

Včeraj se je v Monte Carlu končal prvi letošnji reli za svetovno prvenstvo, ki je ena od prvih avtomobilskih dirk v letošnjem letu. Te so magnet tudi za fotografe, tako profesionalne kot ljubiteljske. Avtošport je kombinacija akcijskih dogodkov, nepredvidljivosti, strasti ter čustev med dirkači, gledalci in člani moštev, zato je tako velik izziv za fotografe. Nekaj dni pred monaško ruleto je v Ajdovščini svojo prvo razstavo fotografij z relijev odprl Tadej Pišek.

"Pogosto smo hodili na relije, spidvej in motociklistične dirke in vedno sem občudoval fotografe, ki so lahko stali blizu proge, medtem ko smo morali preostali dirke gledati od daleč, s tribun. V nasprotju z vrstniki sebe nikoli nisem videl v vlogi dirkača, sem si pa predstavljal, kako s fotoaparatom lovim neponovljive trenutke. Prav ta neponovljivost me najbolj privlači pri fotografiranju športnih dogodkov," se spominja Tadej.

Na avtomobilskih dirkah ni ponavljanja – kdor zamudi trenutek, ne dobi nove priložnosti

V nasprotju s klasičnim fotografiranjem avtomobilov v avtošportu dogodki in posamezni trenutki seveda niso ponovljivi. Kdor zamudi priložnost za dobro akcijsko fotografijo, preprosto nima pravega posnetka. Na drugi strani dobra fotografija, ki jo aparat ujame v majhnem delčku sekunde, lahko razkriva vso zgodbo kompleksnega športa.

"Pomembno je seveda imeti tudi malo sreče, da si v pravem trenutku na pravem mestu, na kar lahko delno vplivaš z vnaprejšnjo pripravo in poznavanjem terena oziroma okolja, v katerem fotografiraš. Nasprotno si pri fotografiranju navadnih avtomobilov lahko vzameš več časa, in če posnetek ni dober, lahko postopek ponavljaš, dokler nisi zadovoljen s posnetki," razlaga Pišek.

Škofjeločan dodaja, da pri fotografiji nenehno išče načine, da bi neki dogodek prikazal drugače, kot to počnejo preostali. Praktično vse, kar danes ve o fotografiji, se je naučil s prebiranjem internetnih forumov in pregledovanjem del drugih fotografov ter na ta način spoznal ogromno možnosti in načinov, s katerimi lahko dokumentira in predstavlja neki dogodek.

"Največji izziv zato vidim v tem, da z vsake dirke ali dogodka prinesem nekaj novega, saj to pomeni, da tako nadgrajujem svoje znanje in izražanje skozi fotografije."

Namesto bliskavice raje uporablja druge vire svetlobe

Kaj je torej ključno za dobro fotografijo? Akcijski trenutek, izražena čustva dirkačev ali navijačev?

"Sam mislim, da je za dobro fotografijo pomembno vse našteto. Fotografija mora pri gledalcu predvsem vzbuditi čustva, in če fotografu uspe v tisti trenutek ujeti tudi čustva oseb, strast, atmosfero, je uspeh zagotovljen. Tehnična dovršenost je samo še pika na i."

Pišek uporablja fotoaparat canon EOS 5D mark 3 in tri objektive v razponu od 16 do 200 milimetrov. Priznava, da v določenih razmerah pomaga dovolj hitra kombinacija fotoaparata in objektiva, toda po njegovem mnenju za dobro fotografijo ni ključna najnovejša in najboljša oprema. Ima le eno bliskavico, a tudi to redko uporablja. V iskanju najrazličnejših motivov raje išče druge vire svetlobe, občasno tudi bliskavice drugih fotografov.

Za dobro fotografijo raje stopiti dva koraka nazaj kot enega naprej

Fotografiranje avtomobilskih dirk je seveda tudi nevarno. Dirke so nepredvidljive, v manjši nevarnosti pa so tudi fotografi.

"Ko sem začenjal fotografirati dirke, sem mislil, da moraš za dobro fotografijo obvezno stati skoraj na robu ceste. Ko zdaj gledam nazaj, se mi zdi to malce neodgovorno, celo noro. Občasno se je dogajalo, da sem se nevarnosti zavedal šele po tem, ko je dirkalnik peljal pol metra od mene, tako da sem za nekaj sekund otrpnil. Seveda je dobro biti blizu, ko se nekaj zgodi, opažam pa, da vse bolj pogosto v fotografije vključujem tudi naravo, vzdušje in okolje, kjer dirka poteka. Zato pogosto namesto koraka proti ovinku naredim nekaj korakov nazaj in poskusim dogajanje predstaviti na drugačen način."

Ne spreglejte