Nedelja, 3. 8. 2014, 21.38
8 mesecev, 1 teden
Kaj imajo skupnega eksotični jeziki, srebro in 18-letna tabornica
Med dijaki, ki so letos Slovenijo zastopali na 12. lingvistični olimpijadi v Pekingu na Kitajskem, je Lara Jerman. Zanjo se je tekmovanje izteklo odlično, saj je med 152 tekmovalci iz 28 držav s 14. mestom osvojila srebrno medaljo.
Ob besedni zvezi lingvistična olimpijada številni pomislijo, da gre za tekmovanje v znanju iz tujih jezikov, a ni tako. Kot je pojasnila Lara, je to olimpijada, ki je sicer povezana z jezikoslovjem, vendar od tekmovalcev ne zahteva poznavanja tujih jezikov.
Gre torej za edino izmed 12 olimpijad, ki od tekmovalcev ne zahteva znanja, temveč le sposobnost logičnega in analitičnega razmišljanja ter iskanja povezav in pravil v množici novih podatkov. "No, pa tudi splošna razgledanost ne škodi," še pravi 18-letna srednješolka, ki bo jeseni začela študij biokemije.
Izbor v Sloveniji pripravijo v okviru državnega tekmovanja iz logike, ki ga vsako leto organizira Zveza za tehnično kulturo Slovenije. Tekmovanje vsebuje tudi nalogo s področja lingvistike, najboljši reševalci te naloge pa so vabljeni v ožji izbor za ekipo. Najprej se vsi izbrani udeležijo nekaj predavanj, kjer spoznajo strategije reševanja različnih tipov nalog ter rešujejo naloge za vajo. Sledi izbirni test, s katerim izberejo ekipo najboljših štirih, je navedla Lara.
Kot je dejala Lara, je ključ do dobre pripravljenosti predvsem reševanje nalog s prejšnjih olimpijad in drugih podobnih tekmovanj po svetu. Sama je prebrala tudi nekaj literature na to temo, saj se naloge pogosto osredotočijo na kakšno posebnost jezika, ki se tistim, ki ga ne govorijo, zdi nenavadna. "Bolj kot poznaš značilnosti različnih jezikov in jezikovnih skupin po svetu, lažje dobiš pravo idejo," je povedala.
Na koncu se je izkazalo, da je bil strah pred neuspehom zaman, saj je Lari uspelo osvojiti srebrno odličje, česar ni pričakovala. "Bilo je popolno presenečenje. Imela sem dober občutek, na prejšnjih dveh tekmovanjih sem dvakrat osvojila častno omembo, letos pa sem upala, da bo dovolj za medaljo. Za bronasto, o srebrni sploh nisem razmišljala. Skupaj z dejavnikom presenečenja so bili občutki res fenomenalni," je opisala.
Dekle, ki je že deset let tabornica in od začetka gimnazije tudi vodnica zelo energične skupine otrok, ima pred seboj jasno vizijo. Za zdaj se vidi predvsem v raziskovalnih vodah, upa pa tudi, da bo našla delo, ki ji bo vedno znova v izziv.