Sreda, 18. 3. 2015, 15.04
7 let, 1 mesec
Dekle, ki vam s terapijami s konji pomaga do pravih življenjskih odločitev
Konji so lahko odlični spremljevalci pri odpravljanju ali zmanjševanju bolezni in motenj. To dokazujejo hipoterapije in terapevtsko jahanje za osebe s posebnimi potrebami. Karin Bojc pa dokazuje, da so konji lahko tudi odlični pospeševalci uspeha podjetij, sopotniki pri sprejemanju pomembnih odločitev ter duhovni spremljevalci pri meditaciji.
Pri 21 letih je dobila svojega prvega konja, Luko, ki ji je pokazal, da je bližina konj in jahanje lahko veliko več kot šport. "Konji lahko človeku ogromno dajo," pravi Karin, ki to želi deliti tudi med druge in je zato iz hobija naredila poklic.
Kljub temu je Karin željo počasi, korak za korakom uresničevala. Že na dodiplomskem študiju organizacije dela je izbrala smer kadrovanje in tako pridobila znanja za delo z ljudmi, prelomnica, ko so se temu priključili še konji, pa je bil podiplomski študij socialne pedagogike, saj je celoten študij povezala s terapevtskimi oziroma (socialno)pedagoškimi aktivnostmi s konji.
"Vse bolj sem spoznavala in čutila, da moram na poklicno pot, ki si jo želim," pravi Karin, ki je službo zamenjala za nadaljnje usposabljanje za delo s konji v Nemčiji, kjer jo je spremljal tudi njen Luka.
Njena prvotna dejavnost so terapevtske aktivnosti, pri katerih udeleženci s konji spletajo prijateljske vezi in s tem dobivajo zaupanje vase in v druge, učijo se komuniciranja in ohranjanja dobrih odnosov, zaradi uspešnosti v sodelovanju s konji jim rasteta samozavest in samopodoba, naučijo se sprejemanja in postavljanja meja. Ker pri konju brez vztrajnosti in odločnosti ne moreš ničesar doseči, udeleženci krepijo tudi ti dve vrlini, obenem pa rastejo motivacija, zbranost in jasnost izražanja, razlaga Karin.
"Vse izkušnje s konji se udeležencem zaradi velikosti, moči in plemenitosti konja vtisnejo globoko v spomin in tako povečajo prenos naučenega na vsakdanje situacije," pojasnjuje Karin, ki se pri svojem delu opira na različne modele in tehnike, a vseeno program prilagaja vsakemu posamezniku posebej.
Razvila je tudi kentaver team building s konji, ki je naravnan izkustveno in samorefleksivno. "Udeležencem dam naloge, ki jih poskušajo izpeljati v sodelovanju s konjem. Skozi prve aktivnosti, skupaj z zrcalno močjo konjev, definiramo stanje v skupini, v nadaljnjih pa poskušamo krepiti področja, ki so pomembna za uspešnost podjetja, za doseganje ciljev, za razvijanje in združevanje potencialov vseh zaposlenih. Lahko je naravnan tudi zelo usmerjeno, da razvijamo vodstvene spretnosti, iščemo boljše načine reševanja konjfliktov ali pa spodbujamo iskanje novih kreativnih rešitev," razlaga Karin.
"S konji poskušam vzpostaviti in ohranjati spoštljiv odnos, saj ta bitja vedno vrnejo, kar jim daš. Če jim pokažeš spoštovanje, ga bodo tudi oni tebi," pravi Karin, ki se trudi to miselnost prenesti tudi na udeležence programov, saj se ji zdi, da so konji še vedno prepogosto razumljeni kot sredstvo in ne kot partner, ki je živo in čuteče bitje.