Četrtek, 30. 11. 2017, 4.01
6 let, 11 mesecev
Kako je prav?
Dragi Božiček, dragi dedek Mraz, ljuba babica, spoštovani gospod Novak ...
Čas pisanja pisem dobrim možem in pošiljanja božično-novoletnih voščilnic je pred vrati. Da bodo naše iskrene želje blestele kot praznični motivi, ki jih bomo decembra poslali tistim, ki jih cenimo, je tukaj nekaj nasvetov.
Slovenci pred božično-novoletnimi prazniki po pošti vsako leto pošljemo približno štiri milijone voščilnic. Najbrž se strinjamo, da je to v dobi elektronskih sporočil in klepetov še posebej lepa navada. Danes vam ponujamo nekaj nasvetov za pisanje teh priljubljenih besedil.
1. Nagovor
Najverjetneje bomo v osebnih voščilnicah svoje prijatelje naslovili z Dragi ali Draga. V uradnih dopisih pa pogosteje začenjamo z nazivom Spoštovani, pri čemer je ta oblika enaka za naslovnika ali naslovnico. Spremeni se le v primeru, ko dodamo naslovničino ime, zato: Spoštovana gospa Žumer ...
Za nazivom lahko uporabimo vejico ali klicaj, od česar je odvisno, ali bomo v naslednji vrstici nadaljevali z veliko ali z malo začetnico.
Spoštovani, voščimo vam ... |
Spoštovani! Voščimo vam ... |
---|
2. Vikanje ali tikanje
Izberimo eno ali drugo in bodimo pozorni, da oblik v besedilu ne mešamo. Naj se nam nikar ne izmuzne kakšen primer pogovorno pogostega polvikanja.
3. Možnost: pisanje z veliko začetnico kot izraz spoštovanja
V pismih lahko pokažemo posebno spoštovanje do ogovorjenega tudi z uporabo velike začetnice pri osebnih zaimkih, in sicer v vseh sklonskih oblikah, pa tudi v svojilnih zaimkih, kot so tvoj, vajin in vaš.
4. Imena praznikov se pišejo z malo začetnico
Tako je. Voščimo vesel božič in srečno novo leto, z malo začetnico pa seveda pišemo tudi pridevnika božični in novoletni.
5. Pozdrav
Pisanje v pismih običajno sklenemo s pozdravom, ki ga zapišemo v novo, ločeno vrstico, pri voščilnicah pa je pozdrav včasih že del besedila.
... V novem letu pa ti želimo veliko lepega. Novakovi |
S prijaznimi pozdravi teta Frida |
Kmalu se vidimo. Rok |
---|
6. Zapis kraja in datuma
Se spomnimo? Kraj in datum ločimo z vejico, pri datumu pa smo pozorni na presledke.
Maribor, 9. 12. 2017 | |
Maribor, 9. december 2017 |
7. Iskrenost in nekaj osebnega
O tem seveda nismo brali v SSKJ ali Slovenskem pravopisu. Voščilnice, ki jih boste izdelali sami in/ali jih boste napisali na roko, bodo nekaj posebnega. Naslovniku bodo sporočile, da si je nekdo vzel čas, da mu nariše nasmeh na obraz. Pri vsem skupaj ne pozabimo na najpomembnejše: naj voščila in želje pridejo iz srca.
Boste kmalu zavihali rokave?