Sreda, 12. 4. 2023, 11.44
1 leto, 8 mesecev
Planet 18
Vsako 11. elektronsko sporočilo vsebuje samomorilske težnje mladih #video
Na mladih svet stoji, radi rečemo. Vsako generacijo kaj zaznamuje, zdajšnje mlade tehnologija, družbena omrežja in posledično nerealne predstave o zunanjem videzu, pa tudi težnje k popolnosti in neprestani sreči, ki je nedosegljiva. Zadela jih je še izolacija ob izbruhu koronavirusu. Posledice se odražajo na zdravju, tudi duševnem.
O posledicah, ki se odražajo na zdravju, so mladi govorili v državnem zboru, v okviru 33. nacionalnega otroškega parlamenta. Mladi parlamentarci so na plenarnem zasedanju predstavili svoje poglede na duševno zdravje in govorili o spremembah, ki se jim zdijo potrebne.
Otroški parlament je prostor, kjer otroci dobijo svoj glas. Včeraj je bil ta prostor državni zbor. Tema letošnjega parlamenta je duševno zdravje otrok in mladih. Mladi menijo, da pogovor o duševnem zdravju ne sme ostati tabu, saj je to enako pomembno kot telesno zdravje. Eden od pokazateljev, da imajo otroci duševne stiske, so tudi številni klici in elektronska sporočila na Tom telefon, ki je edini anonimni splošni telefon za otroke in mladostnike. Eden od predlogov je bila posodobitev Tom telefona. Otroci bi lahko svoje stiske z anonimnimi sporočili izrazili prek družabnih omrežij. Pred izbiro pomoči pa je potreben prvi korak - to, da prepoznajo svojo stisko.
Najpogostejše vsebine, ki jih mladostniki navajajo prek elektronske pošte, so družina, psihične težave, vrstniki, ljubezen in samomorilske težnje. Vsako šesto elektronsko sporočilo poroča o težavah v družini, vsako 11. pa je lani vsebovalo samomorilske težnje mladih.
Po besedah predsednice Zveze prijateljev mladine Slovenije v Sloveniji kmalu pričakujemo tudi šolsko reformo. Trenutno imamo 18 centrov za duševno zdravje otrok in mladostnikov. Mladi opozarjajo na predolge čakalne dobe. V zraku so veliki načrti ministrstva za zdravje za leto 2024, da bi bilo teh centrov še več, trenutna ovira pa je pomakanje denarja in kadra.