Torek, 31. 7. 2018, 15.08
6 let, 4 mesece
Vročinski val: v Skandinaviji temperature kot ob Sredozemskem morju #video
Vročinski val je v zadnjih dneh zajel večji del Evrope. S temperaturami, ki že dosegajo do 45 stopinj Celzija, se spopadajo na Portugalskem in v Španiji, vročinske ekstreme za svoje okolje dosega tudi Skandinavija, kjer so temperature že presegle tridesetico. ''Prvič v zgodovini imamo tako vročo noč,'' zgodovinskemu pojavu nazdravljajo norveški meteorologi. Živo srebro je 35 stopinj Celzija preseglo tudi v Avstriji.
Vročinski val ni zajel le Slovenije, temveč večji del evropske celine. Skandinavci pravijo, da tako visokih temperatur ne pomnijo.
Uka begynner med ganske høye temperaturer i hele #Norge! Men som vi ser på animasjonen vil kjøligere luftmasser gli innover landet frem mot helga og gi litt lavere temperaturer, spesielt i Nord-Norge 🌡️ I sør vil man nok også merke endringer i løpet av lørdag og søndag! pic.twitter.com/c9yehXRcl9
— Meteorologene (@Meteorologene) July 30, 2018
Skandinavija po vročini že primerljiva z Italijo
Na Finskem in Norveškem so izmerili rekordnih 32 stopinj Celzija, kar je za sever celine zgodovinski temperaturni presežek. Tudi ponoči se temperature po zadnjih meteoroloških merjenih ne spustijo pod 20 stopinj Celzija.
For første gang i historien er det blitt registrert tropenatt på Meteorologisk institutt i #Tromsø, og målingene går helt tilbake til 1920! Laveste temperatur i natt var 20,8 grader 🌡️ Meteorologene feirer med boller og saft 🎉 pic.twitter.com/Yml5zZNNqn
— Meteorologene (@Meteorologene) July 30, 2018
Vročina, ki je zajele skandinavske države, se z zadnjimi temperaturami približuje vremenskemu stanju, ki prevladuje v tistih regijah, kjer je vročina pričakovana in stalnica poletne sezone.
Visoke temperature v Nemčiji, na Nizozemskem, Švedskem in Norveškem so tako primerljive s španskimi, italijanskimi, grškimi in turškimi v tem obdobju.
Visoke temperature so zajele večji del Evrope, letos niso izostale niti severne države.
Skandinavce bodo visoke temperature močno prizadele
Klimatologinja in profesorica Lučka Kajfež Bogataj za skandinavski vročinski val poudarja, da se je pojavil zaradi spremenjenih vremenskih vzorcev, ki se spreminjajo ravno zaradi človeških poseganj v naravo in segrevanja ozračja.
Bogatajeva je glede ozaveščenosti ljudi o vročini zelo kritična. ''Neverjetno je, kako neozaveščeni smo ljudje. Mnogi mislijo, da se bodo posledicam vročine ognili, če se bodo namazali s sončno kremo.''
"Vročinski valovi niso enaki kot pred leti. Pojavljajo se tam, kjer jih do zdaj še ni bilo, prav tako pa se podaljšujejo. Če so včasih trajali zgolj nekaj dni, se lahko zdaj vlečejo tudi do dva tedna, prav tako pa so bolj intenzivni in z višjimi temperaturami kot v preteklih obdobjih," je trenutno stanje komentirala Kajfež Bogatajeva.
"Skandinavci niso vajeni takšnih temperatur, zato se bodo zelo težko zaščitili pred morebitnimi požari, ki takšni vročini sledijo. Na takšnih območjih gasilci niso navada, zato so lahko obsojeni na to, da bo vse pogorelo," o vročinskih posledicah za severne države pravi Kajfež Bogatajeva.
Vročina nosi veliko posledic tudi v vsakodnevnem ritmu življenja. Kajfež Bogatajeva pravi, da so najbolj ranljiva ravno mesta, kjer se noči ne morejo ohladiti tako kot na podeželju.
Temperature na Norveškem se vzpenjajo nad 30 stopinj Celzija, kar je proti pričakovanjem. Tako visoke temperature so skandinavski meteorologi nazadnje izmerili leta 1920.
"Med vročinskim valom se poveča smrtnost, sploh pri starejših ljudeh, prav tako opažamo gospodarske posledice, saj so delavci pri delu manj učinkoviti," je pojasnila. "V ta namen se nekateri delodajalci med vročinskimi obdobji odločijo tudi za krajše delovnike, dodatno hlajenje na delovnih mestih in drugačna oblačila za delavce," je še o posledicah vročine poudarila slovenska klimatologinja.
Pravila za pojav nadaljnjih vročinskih valov ni
Meteorolog Brane Gregorčič z agencije za okolje (Arso) trenutno vročinsko stanje vidi kot posledico odklonov planetarnih valov. "Že maj je bil zelo topel, zdaj pa se je vročina še bolj izrazila," je komentiral skandinavske temperature.
Gregorčič poudarja, da se ne more sklepati, kdaj bo vročinski val udaril znova in kje. Na vprašanje, ali lahko Skandinavci vročino pričakujejo tudi v nadaljevanju poletja ali celo predvidijo nov vročinski val, Gregorčič odgovarja, da pravila ni in da o tem, kdaj bo spet udaril vročinski val, ni mogoče kar tako sklepati.
"Konec tedna bodo temperature že nižje in vročinski val se bo končal," je še povedal Gregorčič in dodal, da gre pri ekstremnih temperaturah tudi za pravilo nasprotij.
"Lani smo na primer pri nas imeli kar pet vročinskih valov, Skandinavija pa ni imela nobenega. Letos se je to obrnilo, mi smo imeli prvega v teh zadnjih dneh, pa še to ne velikega, medtem pa je val obiskal Skandinavijo. Ko bo pri nas vroče, ne bo pri njih in obratno," je še komentiral znani meteorolog.
Z vročinskim valom se medtem spopadajo tudi v sosednji Avstriji. Živo srebro je danes preseglo 35 stopinj Celzija, po napovedih vremenoslovcev pa bi se lahko danes povzpelo celo do 36 stopinj Celzija. Najvišjo temperaturo, 35,3 stopinje Celzija, so danes izmerili v Bludenzu na Predarlškem.
Drugo najvišjo temperaturo so izmerili v kraju Hohenau na Spodnjem Avstrijskem, kjer so namerili 35 stopinj Celzija, na tretjem mestu pa sledi Innsbruck s 34,7 odstotka. V središču Dunaja so danes za zdaj izmerili 32,9 stopinje Celzija. (STA)
2