Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
18. 7. 2014,
12.21

Osveženo pred

3 leta, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Ljubljanska banka

Petek, 18. 7. 2014, 12.21

3 leta, 4 mesece

Varčevalci iz BiH pričakujejo hitro poplačilo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
Odvetniki, ki so zastopali varčevalce LB in Investbanke iz BiH, so vladi in predsedstvu BiH poslali zahtevo, da s Slovenijo in Srbijo nujno najdejo način za izplačilo varčevalcev v letu dni.

To je dejal predsednik Združenja državljanov za vrnitev starih deviznih vlog v BiH Svetozar Nišić.

Nišić: Niti Slovenija niti Srbija ne bosta mogli leta zavlačevati z izplačilom V pogovoru za banjaluške Nezavisne novine je dejal, da niti Slovenija niti Srbija ne bosta mogli leta zavlačevati z izplačilom starih deviznih vlog, pri tem pa izrazil pričakovanje, da bosta plačali tudi obresti – Slovenija petodstotne, Srbija pa dvoodstotne. Po njegovi oceni naj bi šlo skupno za okoli 500 milijonov evrov.

Njihovo pričakovanje ima sicer malo možnosti za uresničitev, saj je Evropsko sodišče za človekove pravice v primeru Ališić in drugi v sredo razsodilo, da morata Slovenija in Srbija v letu dni najti sistemsko rešitev za izplačilo vseh varčevalcev. To pomeni, da imata leto dni časa za pripravo sheme za poplačilo varčevalcev, na podlagi katere bosta lahko varčevalcem izplačali njihove devizne vloge.

Amila Omersoftić: Največja odgovornost je na vladah BiH in njenih dveh entitet Amila Omersoftić, predsednica Združenja za zaščito deviznih varčevalcev v BiH, pa je opozorila, da je zdaj največja odgovornost na vladah BiH in njenih dveh entitet. Če ne bodo hitro delovale, se lahko zgodi, da se bo izplačilo zavleklo na 20 let, je dejala za sarajevsko Oslobođenje.

Poudarila je še, da so razmere še posebej zapletene za varčevalce z območja Federacije BiH, ker je bila leta 1993 izvedena svojevrstna nacionalizacija podružnice Ljubljanske banke v Sarajevu, ko je bil del starih deviznih vlog preoblikovan v certifikate. Te so nekateri unovčili med privatizacijo, ki je bila izvedena po koncu vojne leta 1995.

Opozorila je še na nevarnost, da bodo zdaj oblasti v BiH same razsojale, kdo ima pravico do vrnitve starih deviznih vlog in kdo ne.

Ne spreglejte