Četrtek, 9. 5. 2013, 10.30
9 let, 2 meseca
V Eritreji vsaj 10000 političnih zapornikov
Nepopustljiv eritrejski režim je v zadnjih letih zaprl vsaj 10.000 političnih nasprotnikov, da bi s tem "utišal nasprotovanje", je zapisano v poročilu organizacije za človekove pravice Amnesty International. V zaporih so v večini soočeni z obupnimi razmerami za življenje – mnogi so nastanjeni v podzemnih celicah ali pa kontejnerjih za prevoz surovin. V državi je sicer prepovedana vsaka politična opozicija in neodvisni mediji, na udaru pa so tudi različne verske skupine.
Poročilo je bilo izdano ob 20. obletnici eritrejske neodvisnosti. Nekdanjo italijansko kolonijo Eritrejo, ki je v afriškem rogu, so leta 1941 okupirali Britanci. Leta 1952 so ZN odločili, da bo Eritreja avtonomna enota v federaciji z Etiopijo, in na ta način sprejeli kompromisno rešitev med eritrejskimi zahtevami po neodvisnosti ter etiopskimi težnjami po suverenosti nad območjem Eritreje.
Na mejnem območju med obema vzhodnoafriškima državama je še vedno vroče, analitiki pa opozarjajo, da eritrejski režim prav s tem opravičuje svojo trdo vladavino. "Dvajset let po evforični osamosvojitvi je Eritreja ena najbolj represivnih, zaprtih in nedostopnih držav na svetu," meni Amnesty International. Kdorkoli se upre predsedniku Issaisau Afeworkiju, pa je zaprt brez sojenja. Organizacija Freedom House je v svojem zadnjem poročilu o svobodi po svetu ugotovila, da je v tem pogledu Eritreja ena najslabših držav na svetu.