Nekaj sto mladih Baltimorčanov se je po pogrebu mladega temnopoltega moškega, ki je umrl v priporu, spopadlo s policijo.
Ameriški mediji poročajo, da gre za najbolj intenzivne spopade v Baltimoru v zadnjih 45 letih, ki jih je sprožila smrt 25-letnega Freddieja Graya. Ta je v priporu umrl 19. aprila za posledicami poškodbe hrbtenice, ki so mu jo povzročili policisti med aretacijo. Na pogreb je svojega predstavnika poslala tudi Bela hiša oziroma predsednik države Barack Obama.
Ulice spominjajo na vojne razmere
V mestu so uvedli policijsko uro med 22. in 5. uro, guverner Marylanda pa je razglasil izredne razmere. Policisti so do zdaj aretirali 27 protestnikov, ranjenih je bilo 15 policistov, od tega življenje šestih visi na nitki.
Ulice spominjajo na vojne razmere, iz zažganih avtomobilov se vali dim, ogenj je zajel tudi središče mesta, medtem ko so bile oropane že trgovine. Skupina srednješolcev naj bi v bližini trgovskega središča Mondawmin, ki je nekaj ulic oddaljen od kraja pogreba, kamenjala mestni avtobus in policijska vozila.
Na pomoč priskočilo pet tisoč pripadnikov nacionalne garde
"Gre za bes in frustracijo mladih, ki ne znajo izraziti svojih občutkov," je za angleški časnik The Sun povedal lokalni učitelj. Od temnopoltega fanta se je poslovilo okoli 2.500 ljudi. Vrata šol so danes v Baltimoru zaprta, policisti se trudijo vzpostaviti red, vendar pa se nemiri in protesti nadaljujejo. V mesto je na pomoč prišlo okoli pet tisoč pripadnikov ameriške nacionalne garde.
Nasilje obsodila tudi družina pokojnega
"To je bila zadnja možnost in izredno sredstvo," je o pomoči garde povedal guverner Marylanda Larry Hagan. Nasilje je obsodila tudi družina pokojnega fanta. Njegova mama Gloria Darden je medijem povedal, da si želi izboriti pravico za svojega sina, vendar ne na tak način.
Po poročanju ameriških medijev naj bi bili včerajšnji spopadi nasilnejši od lanskih v Fergusonu v Misuriju, ko so se prebivalci spopadli s policijo po tistem, ko je belopolti policist ubil temnopoltega fanta.