Petek, 23. 5. 2025, 17.49
5 ur, 56 minut
Bogataši streljajo na pavijane. Vse se je začelo, ko je ukradel džin.

Incidenti s pavijani niso nič novega, je pa stanje včasih zelo resno.
V Južni Afriki se soočajo z resnimi incidenti med ljudmi in opicami, natančneje pavijani, ki so preplavili razkošno predmestje Constantia v Cape Townu, znanem po vinogradih. Najprej nedolžno brskanje po smeteh in kraja sadja z dreves sta se nedavno sprevrgla v spopad med pavijani in prebivalci ter med sosedi.
🔥🚨BREAKING: Cape Town residents have been getting driven out of their neighborhoods by vicious baboon, these monkeys can be heard screeching as they tear through this cul-de-sac in Africa. pic.twitter.com/0Cl2HZDrWp
— Dom Lucre | Breaker of Narratives (@dom_lucre) May 22, 2025
Dogajanje se je zaostrilo, ko so pavijani začeli preskakovati električne ograje in vdirati v luksuzne domove, je v četrtek poročal Financial Times.
Preobrat se je zgodil, ko je eden od nezaželenih "gostov" pobegnil s pol steklenice džina, kar naj bi bil razlog, da so stanovalci segli po takšnem in drugačnem orožju. V sicer mirni ulici je po tem odmevalo le še pokanje naprav, ki posnemajo zvoke strelov za odganjanje pavijanov, nekateri so uporabili paintball puške, vsaj v dveh primerih pa so streljali tudi s pravim strelnim orožjem.
Ker so izginili štirje alfa samci, ki naj bi jih ustrelili, je v tropu pavijanov, kjer sicer velja stroga hierarhija, zavladal kaos.
Spopadi med sosedi
Aktivistka Jenni Trethowan iz Baboon Matters je sporočila, da so v enem od mrtvih pavijanov našli tulec AK-47.
Režiser Neil Coppen, avtor igre Unruly, ki raziskuje odnos med ljudmi in pavijani, pa je dejal, da je stanje preraslo v "državljansko vojno". "Na eni strani imamo ljubitelje pavijanov, na drugi takšne, ki hočejo vse rešiti s pištolo. Ljudje drug drugemu režejo pnevmatike na avtomobilih in pošiljajo grožnje s smrtjo. Včasih je smešno, a tudi nasilno," je dodal.
Cape Town fights off a baboon invasion https://t.co/Aa6vpg4bWy | opinion
— Financial Times (@FT) May 22, 2025
Veliko so jim "dolžni"
V Constantii niti najliberalnejši prebivalci ne vedo več, kako se soočiti s položajem. "Eno je govoriti o sobivanju, drugo pa je imeti 40-kilogramskega pavijana z ogromnimi zobmi, ki se sprehaja po vašem dovozu," je dejala Jane Edge, dolgoletna naravovarstvenica.
Cape Town je sicer v svoji zgodovini pavijanom "veliko dolžan". Leta 1967 so namreč v tem mestu opravili prvo uspešno presaditev človeškega srca, tehnike pa so pred tem preizkusili prav na pavijanih. Ti postopki so rešili že na desettisoče človeških življenj.
Baboon crossing. Only in Cape Town, South Africa. pic.twitter.com/at3lnVbsr4
— Yelisaveta Petrov (@YelisavetaPaUSA) March 9, 2025