Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
10. 5. 2012,
18.09

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

volitve

Četrtek, 10. 5. 2012, 18.09

8 let, 7 mesecev

V Alžiriji nizka volilna udeležba

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
V Alžiriji so se ob 8. uri po krajevnem času (ob 9. uri po srednjeevropskem) odprla volišča, na katerih bodo volivci izvolili novo skupščino.

Za 462 sedežev v novi, razširjeni skupščini se potegujejo kandidati 44 strank, od katerih je bila skoraj polovica ustanovljenih v zadnjih mesecih. Državna televizija je predvajala posnetke volivcev, ki so pohiteli na volišča, takoj ko so se odprla vrata, da bi prvi oddali glas. 48.000 volišč bo odprtih do 19. ure po krajevnem času, ko bodo znani podatki o volilni udeležbi, prve izide volitev pa naj bi objavili v petek.

Z možnostjo ustanavljanja novih strank preprečili upor Predsednik države Abdelaziz Bouteflika je lani sprejel sveženj političnih reform, s katerimi je omogočil ustanavljanje novih strank in poskušal tako preprečiti, da bi se val uporov iz drugih arabskih držav razširil tudi na Alžirijo.

Nizka volilna udeležba Kljub reformam in novim strankam je vladalo med 21,6 milijona volilnimi upravičenci nezanimanje za volitve, dosedanja udeležba pa je po poročanju lokalnih medijev nizka. Do 12. ure je svoj glas oddalo 15,5 odstotka volilnih upravičencev. Po napovedih naj bi se volitev udeležilo med 20 in 45 odstotkov volilnih upravičencev.

Volitve potekajo mirno in brez incidentov Opazovalci Evropske unije so medtem sporočili, da potekajo prve volitve v tej državi po odpravi dolgoletnega izrednega stanja pred 15 meseci mirno in brez incidentov. Po navedbah časnika El Vatan so sicer med volitvami uvedli ostrejše varnostne ukrepe.

Časnik je tudi poročal, da je zahodno od prestolnice Alžir prišlo do eksplozije, v kateri so bili ranjeni trije ljudje. V eksploziji okoli 120 kilometrov vzhodno od Alžira je medtem ena oseba umrla.

Med starimi strankami so se oblikovala nova zavezništva Pred volitvami so se med starimi strankami oblikovala nova zavezništva. Doslej vladajočo koalicijo treh strank, ki jo je vodila Nacionalna osvobodilna fronta (FLN) predsednika Abdelaziza Bouteflika, je januarja zapustilo Islamsko gibanje za mir (MSP), alžirska veja Muslimanske bratovščine. Ta se je po odhodu iz koalicije, ki jo je sestavljal še Nacionalni zbor za demokracijo (RND) premiera Ahmeda Ouyahie, povezala z manjšima strankama Ennahda (Preporod) in El Islah (Reforme) ter skupaj z njima oblikovala blok Zelena Alžirija.

Islamisti upajo na zmago Islamisti, ki so se na oblast povzpeli v drugih severnoafriških arabskih državah, upajo na zmago. Kljub temu pa nekateri Alžirci menijo, da so islamske stranke svojo priložnost že imele, in sicer na prvih demokratičnih parlamentarnih volitvah v državi leta 1991. Takrat so se skoraj zavihteli na oblast, a je vojska volitve razveljavila. Temu je sledilo več let trajajoče obdobje nasilne vstaje islamistov.

Poleg omenjenih se za sedeže v skupščini poteguje tudi najstarejša opozicijska stranka Fronta socialističnih moči, ki bo tako prekinila 15 let trajajoči bojkot. Stranka je na volitvah leta 1991 zasedla drugo mesto.

Ne spreglejte