Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
8. 5. 2013,
9.54

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 8. 5. 2013, 9.54

9 let, 2 meseca

Ugrabitelji, ki živijo na očeh javnosti, in žrtve, ki ne bežijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Verjetnost, da se ugrabljena oseba po več letih pojavi, je majhna, kljub temu pa se to dogaja. Ugrabitelji so navadni ljudje, ki ne vzbujajo sumov ne pri sosedih ne pri oblasteh.

Tri ženske, ki so jih našli žive, potem ko so jih pogrešali deset let, so pravi čudež, je povedala teta Georgine DeJesus, ene izmed ugrabljenih, Sandra Ruiz. Mesto se sprašuje, zakaj nihče ni opazil sumljivega dogajanja v hiši in zakaj nič ni posumila niti policija, ki je hišo obiskala najmanj dvakrat, vendar je iz nekaterih primerov ugrabitev postalo jasno, da to ni nič nenavadnega.

Ugrabitelj je psihološko nadrejen žrtvi Med večino ugrabitvami se namreč pojavlja podoben vzorec. Ko ugrabitelj ugrabi svojo žrtev, ji najprej grozi, da bo ubil njo ali njeno družino. Vsa leta ujetništva je ugrabitelj psihološko in fizično nadrejen svojim žrtvam, žrtev verjame še tako nesmiselnim grožnjam, zato v večini primerov mine kar nekaj časa, da se žrtev odloči za beg.

"Če so ugrabitelji v psihološki prednosti, ne potrebuje ječe in ključavnic," je za Telegraph povedal strokovnjak za ugrabitve Leslie Edwards. V primeru treh žensk, ki so jih našli v Clevelandu, so strokovnjaki prepričani, da so žrtve s svojim ugrabiteljem stkale močno vez, kljub temu pa se je Amanda Berry odločila za beg in s tem rešila še sojetnici. Ob tem se nekateri sprašujejo, kako je Ariel Castro skrbel za tri ženske, ne da bi sosedje kaj posumili. Edwards na to odgovarja, da ugrabitelji oblikujejo različne rutine, s katerimi ne vzbujajo suma.

Jaycee Dugard je v 18 letih s svojim ugrabiteljem stkala močno vez Eden najodmevnejših primerov je ugrabitev takrat komaj 11-letne Jaycee Lee Dugard, ki je v ujetništvu preživela 18 let, s svojim ugrabiteljem pa je imela dva otroka, in sicer hčerki. Primer Dugardove ima kar nekaj vzporednic s primerom ugrabitve treh žensk – v obeh primerih je policija večkrat obiskala ugrabitelja, vendar ni ugotovila nič sumljivega. Dugardovo sta leta 1991 ugrabila zakonca Phillip in Nancy Garrido, ki sta kot Ariel Castro živela vsem na očeh. Garrido je svojo kriminalno pot začel leta 1972, ko je s prijateljem posilil 14-letno dekle, vendar za svoj zločin ni odgovarjal.

Le štiri leta pozneje je ugrabil in posilil takrat 25-letno Katherine Callaway v mestu South Lake Tahoe, zadrževal jo je osem ur in posiljeval, nato pa jo je rešil policist, ki je opazil skladišče, v katero je bilo vlomljeno. V skladišče je Garrido zvlekel Callawayevo in jo posiljeval. Garrido je bil tokrat za svoj zločin obtožen na dosmrtni zapor, vendar so ga po naključju po 11 letih spustili na prostost. Čeprav ga je nadzornik za pogojni izpust redno obiskoval, je Garrido, spolni prestopnik, potreboval le dve leti, da si je našel novo žrtev, 11-letno Jaycee Lee Dugard, ki jo je ugrabil med potjo v šolo.

Več priložnosti, ko bi jo lahko rešili Dugardovo bi oblasti lahko večkrat rešile, vendar se je to zgodilo šele po 18 letih. Manj kot leto po ugrabitvi je policijo obvestil zaposleni na bencinski postaji, da je videl Dugardovo v rumenem kombiju, vendar policija ni ukrepala. Po aretaciji so na Garridovem posestvu našli rumen kombi. Leta 2002 so Garridovi sosedje poklicali policijo, ko so opazili mladoletnico na njegovem vrtu, vendar niso obvestili njegovega nadzornika za pogojni izpust, zato tudi takrat niso rešili deklice. Štiri leta pozneje so sosedje znova poklicali policijo in povedali, da ima Garrido na vrtu šotore, v katerih živijo otroci. Šerifov namestnik se je oglasil pri Garridu, vendar odšel, ne da bi preiskal posestvo. Leta 2009 si je Garrido končno drznil preveč, ko je obiskal kampus univerze Berkley skupaj z ženo Nancy, Dugardovo in svojima hčerkama. Varnostnika na kampusu sta opazila sumljivo vedenje in preverila Garrida.

Dugardova je bila končno izpuščena na prostost, česar se je najbolj razveselila njena mati, ki jo je vsa ta dolga leta iskala. Dugardova, ki je o svoji izkušnji napisala knjigo Ukradeno življenje, je tožila tako državo Kalifornijo kot FBI. Oblasti so Garrida namreč obravnavale kot spolnega prestopnika, ki ne potrebuje veliko nadzora, zato se niti njegov nadzornik niti policija, s katero je imel večkrat opravka, nista pretirano ukvarjala z njim.

Dugardova je lep primer stockholmskega sindroma Po njeni rešitvi so se številni spraševali, zakaj ni poskusila zbežati, strokovnjaki pa na to odgovarjajo s teorijo. Po njihovem mnenju je namreč Dugardova razvila stockholmski sindrom, torej močno vez z ugrabiteljem, predvsem zaradi hvaležnosti, ker jo je pustil živeti. Dugardova je na številnih zaslišanjih povedala, da se zaveda, da je Garrido spolni prestopnik, vendar ga je opisala tudi kot čudovitega človeka in dodala, da je lepo ravnal z njenimi otroki.

Natascha Kampusch po dolgem času razkrila, kaj se je dogajalo v Priklopilovi kleti Nam najbližja primera sta ugrabitvi Natasche Kampusch in Elisabeth Fritzl. Kampuschevo je Wolfgang Priklopil ugrabil, ko je bila stara deset let, v ujetništvu pa je preživela osem let. Kampuscheva je bila ves čas zaprta v kleti, ki jo je Priklopil oblikoval samo zanjo. Prvih šest mesecev kleti ni zapustila, šele pozneje je lahko prišla iz nje, in še to za kratek čas ponoči. Tudi Kampuscheva je razvila tesno vez s svojim ugrabiteljem, čeprav jo je pretepal in spolno zlorabljal.

Kampuscheva je končno zbežala, ko je na vrtu sesala njegov avtomobil. Priklopil se je oglasil na telefon, zaradi hrupa se je odmaknil, Kampuscheva pa je pustila sesalnik prižgan in zbežala. Priklopil se je, preden ga je policija izsledila, vrgel pod vlak. Kampuscheva je sicer potrebovala kar nekaj časa, da je javno spregovorila o tem, kaj se je dogajalo v Priklopilovi hiši, vendar je kljub grozotam sočustvovala z njim. Kako močna je bila njuna vez, kaže tudi to, da je neutolažljivo jokala, ko je izvedela, da je umrl, kar nakazuje na stockholmski sindrom.

Josef Fritzl zlorabljal svojo hčer, ki mu je rodila sedem otrok Primer Elisabeth Fritzl je rahlo drugačen, a vseeno podoben. Elisabeth je "ugrabil" njen oče Josef in jo imel več kot 24 let zaprto v kleti, kjer jo je spolno zlorabljal. Elisabeth je zbežala od doma, vendar so jo hitro vrnili staršem, njen oče jo je pod pretvezo, da potrebuje njeno pomoč zvabil v klet, kjer jo je omamil. Sprva je njeno izginotje prijavila njena mati, vendar ji je Josef izročil Elisabethino pismo, v katerem je pisalo, da je odšla z nekim prijateljem. Oče je policiji povedal, da se je najverjetneje pridružila verskemu kultu.

Čeprav si je Elisabeth prve dni prizadevala vzbuditi pozornost, pa v prihodnjih letih ni poskušala več zbežati. Elisabeth je imela z očetom sedem otrok, trije so živeli z njo v kleti, trije pa z Josefom, ki je postal njihov rejnik, kar so vedeli tudi socialni delavci. Leta 2008 je ena izmed hčera, rojenih v ujetništvu, omedlela, Fritzl pa je privolil v to, da jo z Elisabeth odpeljeta v bolnišnico zaradi odpovedi ledvic. Elisabeth se je morala vrniti v klet, Fritzlova zgodba pa se je zdravnikom zdela neverjetna, zato so obvestili policijo.

Smartova je svojo zgodbo povedala šele na sodišču Med "slavnimi" ugrabitvami je tudi ugrabitev 14-letne Elizabeth Smart, ki jo je Brian David Mitchell odpeljal z njenega doma sredi noči. Sobo si je delila z mlajšo sestro, ki je tudi tista, ki je ugotovila, kdo je storilec. Smartovo je Mitchell v ujetništvu zadrževal devet mesecev, ves čas pa je bila v gorah blizu svojega doma. Mitchell se je po prijetju izgovarjal na neprištevnost, zato je Smartova potrebovala kar nekaj let, da je dosegla zmago nad svojim ugrabiteljem. Po besedah njenih staršev, Eda in Louis Smart, ji je ravno to pomagalo, da se je z njim soočila pred sodiščem in natančno povedala porotnikom, da jo je vsak dan večkrat posilil in jo omamljal, da se ne bi upirala. Mitchell je bil obsojen na dosmrtni zapor.

Ne spreglejte