Petek, 26. 7. 2013, 11.31
8 let, 9 mesecev
Tožilec: Manning je izdajalec, ki je hotel postati slaven
Tožilec je Manninga tudi obtožil, da je izdal državo s predajo zaupnih dokumentov organizaciji WikiLeaks. Manning predaje 700.000 dokumentov o vojni v Iraku in Afganistanu ter diplomatskih depeš State Departmenta ne zanika.
To je tudi priznal skupaj z nekaterimi drugimi točkami obtožnice, ki jih je skupaj 21. Za ta priznanja bi ga lahko obsodili na največ 20 let zapora. Vendar pa tožilci priznanja niso sprejeli in so šli naprej z vsemi točkami obtožnice, vključno z najhujšo. To je pomoč sovražniku, zaradi katere Manningu grozi dosmrtni zapor.
Manningovi odvetniki bodo danes trdili, da je bil nekdanji vojaški obveščevalni analitik v Bagdadu idealist, ki je zaradi razočaranja nad ravnanjem ameriške vlade v času od novembra 2009 do aretacije spomladi leta 2010 snel zaupne dokumente z računalnika in jih predal WikiLeaksu v objavo z namenom, da razkrije umazanije in s tem pomaga končati vojne. Prav tako bodo trdili, da objave niso imele hujših posledic, kot le nekaj zadrege na strani ZDA, še bolj pa na strani zaveznikov in drugih držav.
Manning naj bi vedel, da bodo dokumente videli tudi sovražniki iz teroristične mreže Al Kaide, kot je pokojni Osama bin Laden, pri katerem so našli objave na WikiLeaksu. Tožilci sicer morajo dokazati, da je Manning dokumente objavil z namenom, da jih vidi sovražnik, če želijo potrditev obtožbe o pomoči sovražniku.
Pred oporiščem se je tudi tokrat zbrala skupina protestnikov, ki zahtevajo oprostilno sodbo. V sodni dvorani pa so imeli obiskovalci oblečene majice z napisom "resnica". Gre za tihi protest v podporo Manningu, saj glasno izražanje mnenj ni dovoljeno.
Ameriška vlada sicer dela tudi na obtožnici proti Assangeu, ki se je zatekel v veleposlaništvo Ekvadorja v Londonu, da ga ne bi izročili Švedski, od tam pa ZDA.