Četrtek, 30. 10. 2014, 13.47
8 let, 9 mesecev
Tilen v Dublinu že poganja korenine, a se bo vseeno vrnil v domovino
![](/media/img/ac/f5/5b10c159e26e06f0067a.jpeg)
Ni malo diplomantov, ki danes študij nadaljujejo v tujini. Med njimi je tudi Tilen Kranjc, ki se je po končanem študiju farmacije v Ljubljani odločil, da izkoristi mednarodno priložnost. Odpotoval je v Dublin, kjer je po treh letih podiplomskega študija že zelo blizu doktorskemu nazivu.
Pestro je tudi življenje v kampusu – študentje imajo na voljo sodoben športni center, študentski center s kinodvorano, gledališčem in različnimi prostori za srečanja. Študentje se povezujejo v različna društva in klube, univerza pa tem društvom zagotavlja brezplačno opremo in infrastrukturo.
Univerza pa ne pozabi niti na diplomante, saj tako profesorji kot šole ohranjajo tesne stike s študenti, ki so že končali študij, zanje organizirajo tudi veliko srečanj – in to po vsem svetu.
"Sam se ukvarjam z robotsko mikroskopijo in računalniško obdelavo bioloških slik, zadnje čase pa me zelo zanima tudi področje 3D-tiskanja v biologiji. Tako bi namreč lahko natisnili prave človeške organe, namenjene v raziskovalne namene ali za zdravljenje," svoje delo opisuje Tilen.
Stanje pri zaposlitvah je po njegovem pripovedovanju zelo podobno slovenskemu, ko mlade zelo spodbujajo v podjetništvo, saj je sicer zaposlitev zelo težko dobiti. Tam v podjetništvo spodbujajo že med študijem in študentom organizirajo enomesečno inovatorsko akademijo.
Tilna je to spodbudilo, da je s kolegom veterinarjem ustanovil start-up podjetje, skupaj sta razvila tudi aplikacijo za pametno nadzorovanje črede na kmetiji. "Žal nama zmanjkuje časa za intenzivnejše delo, tako da bova projekt najbrž nadaljevala po končanem študiju."
Kako perspektiven je Tilen, so že prepoznale tudi farmacevtske družbe, od katerih je dobil že nekaj ponudb za delo, "na žalost še nobene iz Slovenije", je povedal Tilen.
V Dublinu kar mrgoli tujcev, ne le turistov, temveč tudi tistih, ki tja pridejo s trebuhom za kruhom. Kot pravi Tilen, so "glavni razlog zelo privlačne službe. Dublin počasi postaja poslovna in podjetniška prestolnica, tudi Irska veliko vlaga v to. Najbrž sta ta podjetnost in iznajdljivost Ircem omogočila hiter izhod iz krize, ugodna davčna politika pa privablja največje svetovne multinacionalke, kar odpira nova delovna mesta."
Mesto je tako kulturno zelo raznoliko, kar je opaziti tudi pri kulinarični in kulturni ponudbi. "Irci niso ravno gurmani, bolj prisegajo na hitro hrano, tako je večji del restavracij v lasti tujcev. Sem zaide tudi veliko popularnih glasbenikov, kulturne dogodke pa običajno organizirajo društva priseljencev, največ jih je iz vzhodne Evrope, Italije in Španije," pripoveduje sogovornik.
Slovencev ni veliko, okoli tristo, približno 40 pa se jih je lani organiziralo v društvo Detelca, Tilen pa pravi, da so bili do zdaj precej aktivni. Za november pripravljajo martinovanje s pravo martinovo večerjo in slovenskim vinom.
Po treh letih pa tam že počasi poganja korenine. "Nekako postaja dom, a kljub vsemu se še vedno nameravam vrniti v Slovenijo." Kot glavni razlog omenja okolje, saj sta zanj Ljubljana in rodni Logatec še vedno precej lepša kot Dublin, ki je lepo urejen, a vseeno ni "ravno najlepše mesto".
Po končanem študiju se zato vrača v Slovenijo, kjer si želi ustvariti kariero in družino. A ne ve, koliko časa bo tu tudi ostal. "Predvsem me skrbi služba, saj je trenutno v Sloveniji težko nadaljevati kariero v znanosti, v tujini so možnosti precej boljše." Vsekakor pa bo ostal v Evropi in blizu Slovenije, ki je, kot pravi, še vedno njegov pravi dom, kjer ima najboljše prijatelje.