Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
8. 1. 2023,
17.28

Osveženo pred

1 leto, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,74

12

Natisni članek

Natisni članek

Turčija Nato Švedska Ulf Kristersson

Nedelja, 8. 1. 2023, 17.28

1 leto, 11 mesecev

Švedski premier: Švedska nekaterih zahtev Turčije ne more sprejeti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,74

12

Ulf Kristersson | Švedski predsednik vlade Ulf Kristersson | Foto Reuters

Švedski predsednik vlade Ulf Kristersson

Foto: Reuters

Turčija, ki pogojuje vstop Švedske in Finske v zvezo Nato, je postavila nekatere zahteve, ki jih Švedska ne more sprejeti, je danes izjavil švedski premier Ulf Kristersson. "Turčija je potrdila, da smo storili, kar smo obljubili, vendar želi tudi stvari, ki ji jih ne moremo in nočemo dati," je dejal na varnostni konferenci v mestu Sälen.

"Prepričani smo, da bo Turčija sprejela odločitev, a ne vemo, kdaj," je na varnostni konferenci, ki se je udeležuje tudi generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg, ocenil Ulf Kristersson. Kot je dejal, bo to odvisno od notranje politike v Turčiji in "sposobnosti Švedske, da pokaže svojo resnost", poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Po ruskem napadu na Ukrajino sta Švedska in Finska po desetletjih nevtralnosti maja lani zaprosili za članstvo v Natu. Voditelji Nata so ju nato na junijskem vrhu uradno povabili k članstvu, pristopne protokole morajo ratificirati vse države članice.

Doslej je njuna pristopna protokola ratificiralo 28 od skupno 30 članic zveze, končno soglasje morata dati le še madžarski in turški parlament. Vendar Turčija ratifikacijo pogojuje z več zahtevami, med drugim z izročitvijo več oseb, ki jih Ankara obravnava kot teroriste. Pri tem gre v prvi vrsti za domnevne borce v Turčiji prepovedane Kurdske delavske stranke (PKK) in privržence islamskega klerika Fethullaha Gülena.

Večina turških zahtev se sicer nanaša na Švedsko, in ne na Finsko. Vendar je finski zunanji minister Pekka Haavisto na konferenci danes dejal, da se bo njegova država Natu pridružila skupaj s sosedo. "Finski se ne mudi v Nato tako zelo, da ne bi mogli počakati, da Švedska dobi zeleno luč," je zagotovil Haavisto.

Švedska je v začetku decembra turškim oblastem izročila Mahmuta Tata, ki je v Turčiji obsojen na šest let in deset mesecev zapora zaradi članstva v PKK. Sredi istega meseca je nato švedsko vrhovno sodišče preprečilo izročitev turškega novinarja Bülenta Kenesa, ki ga Turčija obtožuje vpletenosti v poskus državnega udara leta 2016, kar je sprožilo kritičen odziv Ankare.

Ne spreglejte