Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
13. 8. 2008,
8.55

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 13. 8. 2008, 8.55

8 let, 7 mesecev

Število žrtev bombne eksplozije v Tripoliju narašča

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V libanonskem mestu Tripoli je blizu avtobusa s civilisti in vojaškim osebjem odjeknila eksplozija, pri čemer je življenje izgubilo najmanj 18 ljudi. Ranjenih je bilo še najmanj 46 ljudi.

Gre za najbolj krvav bombni napad v Libanonu v zadnjih treh letih. Do eksplozije je prišlo v četrti Tal, v ulici polni ljudi, ki so bili na poti na delo, kar je botrovalo velikemu številu žrtev. Bomba je bila po navedbah varnostnih virov najverjetneje sprožena daljinsko. Informacije o smrtnih žrtvah so precej različne. Nekateri poročajo o 14 žrtvah, drugi pa o 17 mrtvih.

Država se v tem času poskuša izviti iz primeža tri leta trajajočih kriz Gre za prvi večji bombni napad v Libanonu v zadnjih mesecih, zgodil pa se je ravno v času, ko se skuša država končno izviti iz primeža že tri leta trajajočih kriz, ki se vrstijo ena za drugo. Prav danes se bosta tudi sestala libanonski predsednik Michel Suleiman in njegov sirski kolega Bašar al Asad, kar bo prvo srečanje predsednikov Libanona in Sirije po letu 2005 in naj bi prineslo otoplitev zaostrenih medsosedskih odnosov.

Nekateri v Tripoliju so mnenja, da je napad delo upornikov, ki delujejo po vzoru mednarodne teroristične mreže Al Kaide. Ti naj bi se skušali maščevati za lanski vojaški napad na uporniško "utrdbo" Nar al Bared v bližini palestinskega begunskega taborišča. V napadih je takrat umrlo več sto upornikov, po več mesecih pa se je vojaška operacija končala z umikom islamskih skrajnežev skupine Fatah al Islam iz omenjenega begunskega taborišča.

Libanonska vojska je napad označila za terorističnega Od tedaj je Fatah al Islam prevzel odgovornost za številne manjše napade na libanonske vojake. Vodja omenjene skupine Šaker al Absi je sicer že pred časom obljubil napade na pripadnike libanonske vojske, ki jih je ob napadu na Nar al Bared vodil sedanji libanonski predsednik, tedaj vojaški general Michel Suleiman. Prav zato je libanonska vojska napad že označila za terorističnega, uperjenega direktno proti vojski.

Libanonski premier Fuad Siniora, čigar vladi narodne enotnosti je libanonski parlament v torek izglasoval zaupnico in ji s tem prižgal zeleno luč za začetek dela, je ob tem poudaril, da današnji napad ne bo vplival na začetek dela vlade. "Libanon in Libanonci ne bodo podlegli kriminalcem in teroristom," je poudaril premier. Tokratni napad je premier povezal s Sirijo, sicer pa so njegovi podporniki Damask že v preteklosti obtoževali odgovornosti za napade na prozahodne libanonske politike.

Napad sta ostro obsodili tudi Sirija in EU Sirija je napad že ostro obsodila. S tamkajšnjega zunanjega ministrstva so družinam žrtev izrazili sožalje in Libanonu ob tem zagotovili podporo v boju proti grožnjam libanonski varnosti. Današnji napad je prav tako ostro obsodila tudi Evropska komisija.

Ne spreglejte