Torek, 19. 8. 2014, 19.49
8 let, 7 mesecev
Spopadi med policijo in protestniki v ameriškem Fergusonu se nadaljujejo (video)
Kot poročajo tuje tiskovne agencije, je policija demonstrante tako kot noč poprej razgnala s solzivcem. Policija je danes sporočila, da so v izgredih aretirali 31 ljudi, dva človeka sta bila ranjena.
Na ulicah Fergusona, kjer je 28-letni belopolti policist Darren Wilson 9. avgusta ustrelil neoboroženega 18-letnega Michaela Browna, so se zvečer po krajevnem času znova zbrali protestniki. Nekateri med njimi so poskušali zapreti eno od ulic, metali so plastenke in steklenice, zato je policija uporabila solzivec, da bi demonstrante razgnala, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Očividci poročajo tudi o strelih in o molotovkah, ki naj bi jih uporabili protestniki.
Po navedbah policije se je protestov minulo noč udeležilo okoli 200 ljudi. Policija jim je med drugim zasegla molotovke in dve pištoli.
Johnson je po poročanju dpa še pozval prebivalce Fergusona, naj raje protestirajo čez dan, ker se na nočnih protestih zbirajo tudi "nasilni hujskači", ki prihajajo z različnih koncev ZDA, od New Yorka do Kalifornije. "Želim spodbuditi dobre ljudi s tega območja, naj protestirajo čez dan. Poskrbite, da se bo vaš glas slišal in da se vas bo tudi videlo in da ne boste krinka za nasilneže," je dejal.
V sredo bo Ferguson obiskal pravosodni minister Eric Holder, ki je sporočil, da preiskavo na terenu vodi več kot 40 agentov FBI. Povedal je tudi, da je naročil zvezno obdukcijo ustreljenega, ki jo bo izvedel izkušeni vojaški mrliški oglednik. Obdukcijo je že opravila lokalna policija, ki rezultatov ni objavila, v ponedeljek pa jo je v imenu družine ubitega opravil še nekdanji glavni mrliški oglednik New Yorka Michael Baden.
Ta je sporočil, da je Browna zadelo šest nabojev, od katerih bi lahko preživel vse razen strela v čelo. Na truplu ni našel nobenih sledi pretepa. Lokalna policija trdi, da sta se Wilson in Brown zapletla v pretep, priče pa pravijo, da je Wilson pokončal Browna, ta pa se mu je želel predati.
Obama in Holder sta v ponedeljek napovedala tudi revizijo programov, po katerih lokalne policije v ZDA dobivajo presežek vojaške opreme od Pentagona. Obama je dejal, da želi strogo ločiti vojsko in policijo po tem, ko so oklepniki in druga vojaška oprema še bolj razjezili protestnike v Fergusonu.
Dotaknil se je rasnih odnosov v ZDA. Dejal je, da so ZDA naredile velik napredek v stoletju boja proti rasnim predsodkom, ki so po mnenju številnih vzrok za streljanje na temnopoltega mladeniča. Vendar pa napredek ni zadosten in še naprej obstaja prepad zaupanja med prebivalci in policijo številnih mest.
"Kot Američani moramo izkoristiti ta trenutek, da poiščemo skupno človečnost in pristopimo k vprašanju kot družina. Poiščimo razumevanje in nehajmo kričati drug čez drugega," je dejal Obama.