Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
13. 2. 2025,
8.36

Osveženo pred

57 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,38

Natisni članek

Natisni članek

Elon Musk Donald Trump javni uslužbenci odpravnina sodišče ZDA

Četrtek, 13. 2. 2025, 8.36

57 minut

Trump napovedal povračilne carine in izdal nekaj ukazov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,38
Donald Trump | "Oko za oko, carine za carine, v natančno enakem znesku," je Trump spremembe v carinski politiki napovedoval že med predvolilno kampanjo. | Foto Reuters

"Oko za oko, carine za carine, v natančno enakem znesku," je Trump spremembe v carinski politiki napovedoval že med predvolilno kampanjo.

Foto: Reuters

Ameriški predsednik Donald Trump je v sredo v Beli hiši napovedal, da bo kmalu podpisal izvršni ukaz o povračilnih carinah na uvoz iz vseh držav, ki zaračunavajo dajatve na uvoz iz ZDA. S tem bi se lahko v trgovinski vojni odprle nove fronte, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Morda bom to storil že nocoj. Lahko bi takoj. Morda jutri zjutraj. Svet nas že predolgo izkorišča. Računajo nam visoke carine, mi pa njim ne," je v sredo novinarjem dejal nasmejani Trump.

"Oko za oko, carine za carine, v natančno enakem znesku," je spremembe v carinski politiki napovedoval že med predvolilno kampanjo.

Analitiki tako pričakujejo, da bodo povračilne dajatve vključevale zvišanje carinskih stopenj na uvoz v ZDA, pri čemer bodo enake stopnjam, ki jih imajo države izvoznice postavljene za uvoz ameriških izdelkov.

Tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt je pozneje v sredo potrdila, da bo Trump ukrepal, še preden se bo danes srečal z indijskim premierjem Narendro Modijem.

Novi ameriški predsednik je doslej uvedel dodatne carine na uvoz iz Kitajske v višini deset odstotkov, uvedbo 25-odstotnih carin na uvoz iz Mehike in Kanade pa je za zdaj odložil. Z 12. marcem pa bodo ZDA uvedle tudi 25-odstotne carine na jeklo in aluminij, ki bodo veljale za vse izvoznice v ZDA.

Sodnik odpravil zamrznitev Trumpovih ponudb odpravnin zveznim uslužbencem

Ameriški zvezni sodnik George O'Toole je v sredo umaknil svoj ukaz o zamrznitvi sklepa vlade predsednika Donalda Trumpa, da se vsem zaposlenim v zvezni javni upravi ponudijo odpravnine v zameno za prekinitev delovnega razmerja. Sodnik je sklenil, da ni pristojen za odločanje o tem, poročajo ameriški mediji.

Tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt je izjavila, da gre za prvo od številnih pravosodnih zmag predsednika Trumpa. | Foto: Reuters Tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt je izjavila, da gre za prvo od številnih pravosodnih zmag predsednika Trumpa. Foto: Reuters Trump je v sredo napovedal tudi povračilne carine vsem, ki zaračunavajo dajatve na uvoz iz ZDA.

O'Toole, ki ga je na položaj imenoval demokrat Bill Clinton, je prejšnji teden začasno ustavil naklep vlade, da zaposlenim v zameno za odhod ponudijo plače do septembra. V sredo je ugotovil, da sindikati, ki so vložili tožbo, do tega niso upravičeni, sam pa ni pristojen za odločanje o tem.

Vlada je ponudbo poslala dvema milijonoma zveznih uslužbencev s priporočilom, naj jo sprejmejo, sicer jih lahko odpustijo brez odpravnin. Ponudbo naj bi sprejelo okrog 73 tisoč uslužbencev.

Sindikat zveznih uslužbencev AFGE je odločitev sodnika ostro kritiziral in jo označil za korak nazaj v boju za dostojanstvo javnih uslužbencev, poroča televizija ABC.

Tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt je izjavila, da gre za prvo od številnih pravosodnih zmag predsednika Trumpa.

Za zaposlovanje javnih uslužbencev pristojen urad za upravljanje z osebjem (OPM) je po sodnikovi odločitvi vsem poslal okrožnico z obvestilom, da ponudba za odpravnine ne velja več.

Nad odpuščanji, ki naj bi sledila, bdi novoustanovljeni urad za vladno učinkovitost (Doge) pod vodstvom najbogatejšega človeka na svetu in Trumpovega največjega donatorja Elona Muska. Ta načrtuje za več milijard dolarjev rezov v vladno porabo sredstev.

Pravosodno ministrstvo ZDA toži New York zaradi oviranja migrantske politike

Pravosodno ministrstvo pa je v sredo vložilo tožbo proti zvezni državi New York in guvernerki Kathy Hochul zaradi oviranja politike o izgonu nazakonitih priseljencev. 

Ameriška pravosodna ministrica Pam Bondi je v sredo sporočila, da so vložili tožbo proti zvezni državi New York in guvernerki Kathy Hochul zaradi oviranja politike vlade Donalda Trumpa o izgonu priseljencev, ki v ZDA bivajo nezakonito. Pravosodno ministrstvo je prejšnji teden vložilo podobno tožbo proti zvezni državi Illinois. 

"Tožili smo Illinois in New York ni poslušal," je dejala Bondi na novinarski konferenci. Kot je dodala, New York "postavlja nezakonite priseljence pred ameriške državljane", česar ne bodo dovolili. Država New York namreč po njenih besedah svojim policistom ne dovoli preverjanja priseljenskega statusa voznikov avtomobilov, ki so jih ustavili zaradi prometnih prekrškov.

Newyorško ministrstvo za promet po besedah Bondi priseljence tudi obvesti, ali so njihovi podatki prišli v roke zveznih organov, prav tako pa jim omogoča pridobitev vozniških dovoljenj.

Pravosodna ministrica države New York Letitia James se je na napoved tožbe odzvala z zagotovilom, da bo branila državo, in dejala, da zakoni New Yorka ščitijo vse prebivalce, poroča televizija ABC. V to je vključila tako imenovani zakon o zeleni luči, ki priseljencem brez ustreznih dovoljenj za bivanje v ZDA omogoča pridobitev vozniškega dovoljenja zaradi večje varnosti na cestah.

Zvezne države imajo nekoliko proste roke

Uveljavljanje zvezne zakonodaje o priseljencih je v pristojnosti zvezne vlade, a zvezne države niso obvezane sodelovati. V določenih državah policisti nezakonite priseljence prijavijo zveznim organom, v določenih, kot sta New York in Illinois, pa ne. Posebne zakone imajo tudi določena večja mesta, med njimi New York in Chicago, ki ne preganjata priseljencev. Pravosodno ministrstvo tokrat sicer ni vložilo tožbe tudi proti mestu New York, kot je to storilo v primeru Chicaga.

Ameriški mediji pojasnjujejo, da je bil župan New Yorka Eric Adams, ki je sicer demokrat, v sporu s prejšnjo vlado predsednika Joeja Bidna ravno zaradi migrantske politike. Očital ji je namreč, da ni dovolj pomagala, potem ko so se v mesto zgrnili priseljenci iz južnih zveznih držav.

Prejšnje zvezno pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnico proti Adamsu zaradi domnevne korupcije, od katere je zdaj Trumpova vlada odstopila. Adams se je udeležil tudi praznovanj ob prisegi Trumpa in ga obiskal na Floridi.

Trump je pred volitvami obljubil največje deportacije nezakonitih priseljencev iz ZDA in njegova vlada proti njim izvaja odmevne akcije. Predsednik ZDA vztraja pri svojih trditvah, da so za kazniva dejanja večinoma odgovorni priseljenci, čeprav raziskave tega ne potrjujejo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Nenavaden ukaz uslužbencem State Departmenta 

Trump je v sredo zvečer podpisal izvršni ukaz, ki ga je poimenoval En glas za ameriške zunanje odnose. Z njim je odredil, da mora vse osebje, zaposleno na State Departmentu, zagotoviti zvesto in učinkovito izvajanje njegove zunanjepolitične agende, medtem ko nadaljuje obsežno prenovo zvezne vlade.

V izvršnem ukazu je Trump državnemu sekretarju Marcu Rubiu naložil, naj reformira zunanjo službo na področjih, kot so "zaposlovanje, delovna uspešnost, ocenjevanje in standardi za ohranitev zaposlitve". S tem naj bi zagotovili, da bodo ameriške interese v tujini zastopali le najbolj usposobljeni in predani posamezniki.

Ameriška diplomatska predstavništva po svetu so medtem dobila navodila, naj se pripravijo na odpuščanja tako Američanov kot lokalnih uslužbencev, poroča televizija ABC. Vodilni diplomati morajo pripraviti sezname vseh zaposlenih, na podlagi katerih bodo odpuščali.

Trump je v izvršnem ukazu poudaril, da morajo "vsi uradniki ali zaposleni, odgovorni za izvajanje zunanje politike ZDA,(...) to početi pod vodstvom in pristojnostjo predsednika".

Kot navaja francoska tiskovna agencija AFP, je sicer praksa, da so javni uslužbenci nestrankarski in se podrejajo politiki izvoljenih uradnikov in diplomatov, ne glede na lastna prepričanja. Nenavadno pa je poudarjanje tega v izvršnem ukazu.

Trump je izvršni ukaz podpisal, potem ko je kmalu po nastopu mandata z nekaj izjemami zamrznil ameriško zunanjo pomoč in razpustil ameriško agencijo za mednarodni razvoj (Usaid).

Karoline Leavitt
Novice Tiskovna predstavnica Trumpove Bele hiše bo Karoline Leavitt
Elon Musk
Novice Elon Musk naj bi kupoval OpenAI
Edward Coristine
Novice Je to najvplivnejši najstnik na svetu? Elon Musk ga je izbral za posebno misijo.
Ne spreglejte