Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
9. 2. 2013,
14.11

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 9. 2. 2013, 14.11

9 let

Se bo morala Črna gora za vstop v EU odpovedati evru?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Črna gora kot uradno denarno valuto že uporablja evro, vendar bi lahko ravno to otežilo njena pogajanja za vstop v Evropsko unijo (EU).

Črna gora ni članica evrskega območja, niti ni članica EU, vendar kljub temu že leta uporablja evro za svojo valuto. V spletu naključij se bo najverjetneje morala evru odpovedati, če bo želela vstopiti v EU, piše Deutsche Welle.

Najprej prevzela nemško marko, nato evro Črna gora se je namreč leta 1999 odločila opustiti dinar, s čimer se je izognila inflaciji, takrat se je s privoljenjem Berlina odločila vpeljati nemško marko. Potem ko je skupna valuta EU zaživela, se je državam članicam evrskega območja pridružila tudi Črna gora, sicer neformalno, s tem ko je zamenjala nemško marko za evro, je za Deutsche Welle pojasnil finančni minister Črne gore Radoje Žugić. "Najprej smo vpeljali nemško marko, nato smo preklopili na evro," je povedal Žugić.

Evropska centralna banka (ECB) do zdaj še ni pojasnila, kako je sploh mogoče, da nekatere države lahko uporabljajo evro, čeprav niso članice EU, kaj šele evrskega območja. "Ne morem ocenjevati stanja posamezne države, ampak glede na to, da je evro globalna valuta, s katero se trguje prek meja EU in jo je mogoče kupiti po vsem svetu, ni v mandatu ECB, da nadzira uporabo evra," je povedal Viktor Krzyzanowski, eden od zaposlenih v ECB.

"Evro je mednarodna valuta, s katero se svobodno trguje" Pojasnil je še, da enako načelo velja za ljudi, legalne entitete in države. "Naš pogled na to je, da je evro mednarodna valuta, s katero se lahko svobodno trguje," je povedal Krzyzanowski. Vendar pa v primeru Črne gore odločitev, ali bo uporabljala evro, ne bo svobodna. Črna gora si namreč prizadeva izpolniti merila za vstop v EU, temu pa je bilo posvečeno srečanje med predstavniki EU in črnogorske vlade. Ti so se srečali v začetku januarja, da bi se dogovorili o prvih poglavjih pogajanj, ki se nanašajo predvsem na gospodarsko in monetarno politiko ter svobodni pretok kapitala.

"Lahko rečem le to, da vprašanje evra ni bilo eksplicitno omenjeno, medtem ko je pogovor tekel o monetarni politiki, kar pomeni, da Bruselj še ni obravnaval dejstva, da Črna gora uporablja evro kot uradno valuto. Za zdaj o tem ne moremo povedati ničesar več," je povedala vodja črnogorske pogajalske skupine o gospodarski in monetarni politiki Zorica Kalezić. Vendar pa njenih besed ni podprl črnogorski finančni minister, ki je po srečanju v Bruslju dejal: "Pogovarjali smo se tudi o evru. Črnogorska vlada bo sprejela določene ukrepe, s katerimi bo izpolnila kriterije za nadaljnjo uporabo evra, na primer sprejetje fiskalnih pravil."

Vpeljavo evra se pogojuje s članstvom v EU-ju Prvi pogoj za države, ki želijo vpeljati evro, je, da je država članica EU. Nadaljnja merila pa vključujejo izpolnitev maastrichtskih kriterijev, kar pomeni vzdrževanje nizke stopnje inflacije, proračunski primanjkljaj ne sme preseči tri odstotke BDP, razmerje med javno zadolženostjo in BDP pa ne sme preseči 60 odstotkov, še piše Deutsche Welle. Žugić je dejal, da je Črna gora uvedla stroge varčevalne ukrepe, med njimi je zamrznila pokojnine in vpeljala dodatno obdavčitev prihodkov – vse zato, da bi ohranila evro.

Če bo Črna gora želela postati članica evrskega območja, pa bo po besedah Krzyzanowskega morala izpolniti še en kriterij: "Država mora doseči stabilen menjalni tečaj, kar pomeni, da mora biti denarna valuta države stabilna v primerjavi z evrom v daljšem obdobju." Odločitev o tem, ali bo Črna gora morala ob morebitnem vstopu v EU vnovič vpeljati evro, da bo lahko zadovoljila ta kriterij, pa bo politične narave. Črnogorski finančni minister upa, da bo odgovor na to vprašanje: "Ne."

Ni racionalno, da bi znova vpeljali dinar "Mislim, da bi bilo gospodarsko neracionalno, da bi morali znova vpeljati staro valuto samo zato, da bi pozneje znova lahko vpeljali evro," je povedal Žugić, po njegovem mnenju pa bi bila ravno zaradi tega, ker že uporablja evro, Črna gora lahko hitreje sprejeta tako v EU kot v evrsko območje.

Jurgen Matthes, strokovnjak na inštitutu za gospodarsko raziskovanje v Colognu, je za Deutsche Welle povedal, da bi Črni gori vpeljava stare valute koristila le, če bi imela gospodarske težave in če ne bi zahtevali, da pozneje uporablja drugačno valuto. "Lahko le ugibam, da se je Črna gora znašla v kakšnih makroekonomskih težavah, ki jih je lažje rešiti, če imajo svojo lastno valuto, saj bi bila mogoča devalvacija te valute," je povedal Matthes.

Med tistimi, ki uporabljajo evro brez članstva v EU, predvsem mestne države Črna gora je s samo 650 tisoč prebivalci premajhna država, da bi vplivala na dogajanje v evrskem območju. Enak izgovor pa sicer uporabljajo tudi druge države, ki uporabljajo evro, čeprav niso članice evrskega območja, med njimi so Vatikan, Andora, San Marino, Monako in Kosovo.

Ne spreglejte