Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
19. 12. 2015,
7.42

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Sirija

Sobota, 19. 12. 2015, 7.42

8 let, 7 mesecev

Resolucija, ki odpira pot koncu sirske morije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Varnostni svet ZN je v petek soglasno sprejel resolucijo, ki izrisuje nadaljevanje mirovnega procesa za končanje državljanske vojne v Siriji. ZDA resolucijo pozdravljajo kot prelomnico.

Resolucija ne omenja sirskega predsednika Bašarja Al Asada, o usodi katerega se ZDA in Rusija nista poenotili. Zahodne države se zavzemajo za Al Asadov odhod, Rusija in Kitajska pa tega ne želita postaviti kot pogoj za začetek mirovnih pogovorov.

Kljub temu je bil Varnostni svet ZN v petek enoten. Resolucija priznava, da mirovni proces konflikta v Siriji ne bo rešil, ker teroristični skupini, kot sta Islamska država (IS) in fronta Al Nusra, v njem ne bosta sodelovali. Definicija terorističnih skupin še vedno ni rešena, saj mora Jordanija šele uskladiti mnenja držav o tem, kdo je terorist in kdo ni.

Začetek pogajanj januarja Pred glasovanjem v Varnostnem svetu so zunanji ministri 17 držav razpravljali o tem in vsaka je dala svoj seznam terorističnih organizacij. Jordanija je sporočila, da so nekateri podali seznam z desetimi, drugi s 15, tretji pa kar z 20 organizacijami.

Resolucija naroča generalnemu sekretarju ZN Ban Ki Moonu, naj skliče predstavnike opozicije in vlade na formalna pogajanja o politični tranziciji Sirije. Začela naj bi se zgodaj januarja, v šestih mesecih bi morala nastati verodostojna in vključujoča vlada, ki bo pod nadzorom ZN v 18 mesecih pripravila svobodne in poštene volitve.

O usodi Sirije bodo odločali Sirci Resolucija zahteva, da vse strani prenehajo napadati civiliste. Prekinitev ognja ne velja za napadalne ali obrambne operacije proti teroristom, ki pa še niso povsem definirani. Resolucija med drugim tudi poudarja, da bodo o usodi svoje države odločali Sirci, kar je tudi ena od ruskih zahtev. Ravno naraščajoča vojaška prisotnost v Siriji je tista, ki je odločilno vplivala na sprejetje sporazuma v obliki omenjene resolucije.

Državni sekretar ZDA John Kerry je resolucijo pozdravil kot prelomnico v poskusu končanja sirske državljanske vojne, ki divja že skoraj pet let. Glavna sirska opozicijska skupina, Nacionalna koalicija s sedežem v Istanbulu je načrt ocenila kot povsem nerealističen glede na dejanske razmere na terenu, kot v nasprotju s sklepi opozicije na nedavnem srečanju v Rijadu ter kot omilitev prejšnjih stališč ZN. Iran se je medtem na resolucijo odzval pozitivno.

Ne spreglejte