Torek, 3. 7. 2012, 10.27
8 let, 8 mesecev
Odpustitev škofa odpira vrata tožbam proti papežu?
Vatikan za odstavitev slovaškega škofa Roberta Bezaka iz Trnave na Slovaškem sicer ni navedel uradnih razlogov, a italijanski mediji poročajo, da razlog tiči v administrativnih težavah. Slovaški mediji citirajo Bezaka, ki razloge vidi v kritiki, usmerjeni proti svojemu predhodniku.
Vatikan ponavadi škofe, ki se znajdejo v težavah zaradi moralnih spodrsljajev ali slabega upravljanja, pozove k odstopu, tokrat pa je poglavar Rimskokatoliške cerkve deloval odločneje. Samo v zadnjem letu je odslovil tri škofe, ki sami niso želeli odstopiti, in s tem so se pojavila vprašanja, ali bo kaj podobnega storil tudi v primeru škofov, ki so prikrivali spolne zlorabe duhovnikov. Do zdaj tega ni storil.
Vatikan je do zdaj – zaradi tožb, ki so jih v ZDA vložile domnevne žrtve spolnih zlorab duhovnikov, katerih cilj je dokazati, da je papež odgovoren za zlorabe – trdil, da so škofi v veliki meri gospodarji svojih škofij ter da jih papež pravzaprav ne nadzira. Sveti sedež je tako skušal omejiti svojo odgovornost, češ da papež nima dovolj moči nad škofi, da bi bil lahko odgovoren za njihov (ne)odziv na zlorabe. Zmožnost papeža, da odpusti škofe, ne le čaka na njihov odstop, je v nasprotju s tem argumentom Vatikana.
Najbolj razvpit je primer kardinala Bernarda Lawa, ki je po tem, ko je v njegovi nadškofiji v Bostonu leta 2002 izbruhnil škandal zaradi zlorab, odstopil, pozneje pa so ga imenovali za duhovnika v eni od rimskih bazilik. Glavni vatikanski tožilec za spolne zlorabe Charles Scicluna pa je napovedal, da se stvari spreminjajo. Februarja letos je opozoril, da bi bili škofi lahko deležni cerkvenih sankcij zaradi malomarnosti, če ne bodo sledili pravilom Vatikana glede ravnanja v primeru spolnih zlorab duhovnikov.