Petek, 27. 1. 2017, 16.24
7 let, 1 mesec
Mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta
Preživeli iz Auschwitza posvarili pred desničarskimi in populističnimi gibanji
Ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta po Evropi in drugod danes potekajo številni dogodki, na katerih se spominjajo grozodejstev in žrtev. Na spominskih slovesnostih so poudarjali pomen spominjanja na tragične dogodke in pred porastom nestrpnosti po svetu.
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je ob današnjem dnevu sporočil, da bolj ko minevajo leta in bolj ko smo oddaljeni od teh dogodkov, močnejša je naša dolžnost, da se ustavimo ter si vzamemo čas za spominjanje in razmislek. "Naša dolžnost postaja še močnejša, saj je vsako leto manj preživelih in neposrednih prič holokavsta, zato je odgovornost za prenašanje sporočila, ki ne sme izgubiti svoje moči, na mlajših generacijah," je še dejal Juncker.
Prvič so se spomnili 300 tisoč žrtev nacističnega programa evtanazije
V Nemčiji so se žrtvam nacistov poklonili na več dogodkih. Na osrednji spominski slovesnosti v Berlinu so se prvič spomnili 300 tisoč žrtev nacističnega programa evtanazije, v katerega so vključili predvsem tiste s telesnimi in duševnimi hibami. Na govorniški oder parlamenta so prvič povabili nekoga, ki trpi zaradi motenj v duševnem razvoju. Igralec Sebastian Urbanski je prebral pismo ene od žrtev, ki je živo opisala, kaj se je dogajalo v eni od ustanov programa.
Pismo je dandanes pomemben dokaz za tovrstne programe in način, da se spominjamo, kaj se je dogajalo nedolžnim žrtvam, je dejal predsednik nemškega bundestaga Norbert Lammert.
Odhajajoči nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier je na svoj zadnji delovni dan poudaril pomen spominjanja in opominjanja na takšne grozote, saj se zgodovine ne da spremeniti. "Spominjanje nima konca in ga tudi ne bi smelo imeti," je dejal.
Na osrednji spominski slovesnosti v Berlinu so se prvič spomnili 300 tisoč žrtev nacističnega programa evtanazije.
S slovesnosti odslovili skrajnega desničarja
V Turingiji pa so morali enega poslanca deželnega parlamenta odsloviti s spominske slovesnosti, saj bi lahko njegovo prisotnost nekateri razumeli kot provokacijo. Vidni član do tujcev sovražno nastrojene nemške stranke AfD Björn Höcke je namreč pretekli teden kritiziral spominski park za žrtve holokavsta v Berlinu in se zavzel za to, da se v Nemčiji ne bi več osredotočali na nacistično preteklost.
Del deželnega parlamenta iz Bavarske je danes obiskal Prago, kjer je prisostvoval spominski seji v senatu, kasneje pa so položili vence v nekdanjem koncentracijskem taborišču Litomerice in pri spomeniku v Terezinu.
"Zanašanje na to, da je tak zločin neponovljiv, je naivno"
Predsednik republike Borut Pahor je danes v predsedniški palači pripravil sprejem ob mednarodnem dnevu spomina na žrtve holokavsta. Ob tej priložnosti je nastopil otroški pevski zbor Glasbene matice Ljubljana, ki je lani premierno uprizoril svetovno znano otroško opero Brundibar skladatelja Hansa Krasa, taboriščnika judovskega rodu.
Sprejema so se udeležile tudi nekatere od internirank, ki so preživele krutosti taborišč.
Pahor je v nagovoru, ki ga je začel z minuto molka v izraz spoštovanja do vseh žrtev holokavsta, dejal, da obletnico razumemo kot preizkušnjo in odgovornost, da po svojih najboljših močeh storimo vse, da se takšni zločini ne bi več nikoli ponovili.
"Zanašanje na to, da je tak zločin neponovljiv samo zaradi nepredstavljivih grozot, je naivno. Zgodovinska izkušnja je, da se lahko zgodi. In se lahko ponovi, če se ne bomo vsi vsak dan trudili za strpnost in mir," je dejal Pahor.
Današnjega sprejema so se udeležili tudi nekatere od internirank, ki so preživele krutosti taborišč, ter vidni predstavniki Judovskega kulturnega centra Ljubljana, Judovske skupnosti v Sloveniji, predstavniki slovenske delegacije pri Mednarodni zvezi za spomin na holokavst in predstavniki Koordinacije taboriščnih odborov pri Zvezi združenj borcev za vrednote NOB Slovenije.
Guterres: Nerazumnost in nestrpnost sta se vrnili
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je že v četrtek na dogodku v Jeruzalemu opozoril pred porastom antisemitizma na Zahodu, ki ga je označil za najstarejše sovraštvo na svetu.
Tudi generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je danes opozoril pred porastom antisemitizma in predvsem nestrpnosti do manjšin. Po njegovem mnenju je zmotno misliti, da je holokavst le posledica "norosti skupine kriminalnih nacistov", ampak je bil vrh dolgotrajnega iskanja krivcev in diskriminiranja Judov.
Tudi danes je viden porast skrajnosti, ksenofobije, rasizma in sovražne nastrojenosti proti muslimanom. "Nerazumnost in nestrpnost sta se vrnili," je opozoril Guterres.
Papež Frančišek je poudaril pomen spominjanja, saj je to edini način, da se grozote holokavsta ne bi ponovile.
Papež Frančišek o skupnih vrednotah Judov in kristjanov
V večnem mestu Rimu je muzejska fundacija Holokavst pripravila posebno razstavo Sovražnik rase o antisemitizmu v nacistični in fašistični propagandi Italije in Nemčije. Na razstavi si lahko obiskovalci ogledajo tedanje italijanske in nemške tabloide, risanke in vsakdanje predmete.
Papež Frančišek je medtem v Vatikanu spomnil na pomen spominjanja na žrtve holokavsta, saj se le tako ne bo ponovila tragedija. Sprejel je tudi delegacijo Evropskega judovskega kongresa, s katero je med drugim govoril o tesnejšem sodelovanju ter skupnih vrednotah Judov in kristjanov.
V Auschwitzu umrlo med 1,1 in 1,5 milijona ljudi
Mednarodni dan spomina na žrtve holokavsta zaznamujemo 27. januarja. Na ta dan leta 1945 so sovjetski vojaki osvobodili preživele v koncentracijskem taborišču Auschwitz. Nekdanji nemški predsednik Roman Herzog je leta 1996 v Nemčiji uzakonil 27. januar kot dan spomina na žrtve holokavsta, leta 2005 pa so ga ZN razglasili za mednarodni dan. V Sloveniji ga zaznamujemo od leta 2008.
V Auschwitzu je med drugo svetovno vojno v plinskih celicah ali poskusih nacističnih znanstvenikov umrlo med 1,1 in 1,5 milijona ljudi, pretežno Judov. V holokavstu je umrlo skupaj okoli šest milijonov Judov. V nacističnih in fašističnih koncentracijskih taboriščih je bilo zaprtih tudi 63 tisoč slovenskih internirancev. 12 tisoč se jih ni nikoli vrnilo.
Preživeli položili cvetje pred zidom smrti v taborišču
Preživeli iz nekdanjega nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz so se ob današnjem mednarodnem dnevu spomina spomnili na žrtve holokavsta v tem taborišču.
Preživeli iz Auschwitza so posvarili pred desničarskimi in populističnimi gibanji v številnih evropskih državah.
"Trpljenje, ki vas je tam doletelo, je za nas nepredstavljivo," je danes na spominski slovesnosti dejala poljska premierka Beata Szydlo. Ob tem je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa poudarila, da dogajanja v taborišču ne bi smeli nikoli pozabiti in da je spomin nanj obveza prihajajočih generacij.
Preživeli iz Auschwitza v bližini Krakova so že danes dopoldne položili cvetje pred zidom smrti v taborišču, kjer so ustrelili na tisoče taboriščnikov. Ob tem so posvarili pred desničarskimi in populističnimi gibanji v številnih evropskih državah. "Kar se zdaj dogaja po svetu, je za nas dokaz, da je bilo naše trpljenje in to, kar smo doživeli v taborišču, zaman," je izjavil nekdanji taboriščnik Stanislaw Zalewski.
Umetnik Shapira prekinil svojo akcijo Yolocaust
Umetnik Shahak Shapira, avtor akcije Yolocaust, v kateri je povezal fotografije obiskovalcev berlinskega obeležja v opomin na holokavst s fotografijami iz nacističnih koncentracijskih taborišč, je po tednu dni zaustavil svojo akcijo, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Takole nespoštljivo se po spomenikih holokavsta sprehajajo nekateri današnji mladostniki. Prav takšni so bili "tarče" umetniške akcije Shahaka Shapira.
Kot je danes pojasnila njegova tiskovna predstavnica, Shapirove fotografije na svetovnem spletu niso več na voljo. Po navedbah Shapire si je stran, na kateri je kritiziral obnašanje obiskovalcev spominskega obeležja, ogledalo več kot 2,5 milijona ljudi. 12 ljudi, ki jih je bilo mogoče videti na selfiejih na spominskem obeležju, se mu je med tem že oglasilo. Večina se je tudi odločila, da bo umaknila svoje fotografije s svojih profilov na Facebooku ali Instagramu.
O Shapirovem projektu so poročali številni mediji po svetu.
Na spletni strani je umetnik Shapira objavil fotografije s socialnih omrežjih, na katerih je mogoče videti predvsem mlade turiste, kako na obeležju v spomin na umorjene Jude veselo pozirajo. Če je ogledovalec fotografij z miško drsel čez fotografije, so se turisti pojavili na fotografijah iz koncentracijskih taborišč, kar pomeni, da turisti niso več poskakovali, telovadili ali plesali na spominskem obeležju, pač pa na videz na umorjenih žrtvah nacistov.
2