Četrtek, 11. 7. 2013, 13.46
8 let, 7 mesecev
Merklova: Verjamem, da slovenska vlada ve, kaj mora narediti (FOTO)
"Nemčija ni le prijateljica Slovenije, ampak tudi njena najpomembnejša gospodarska partnerica," je poudarila Angela Merkel in dodala, da sta tudi zato z Bratuškovo najprej govorili o gospodarskem položaju in možnostih za izboljšanje gospodarskega sodelovanja.
Bratuškova ji je, kot je dejala na novinarski konferenci po srečanju, zatrdila, da je Slovenija odprta za vlagatelje iz vseh držav, tudi Nemčije, ter da bo ta proces pregleden. Kar je bilo mogoče storiti politično, smo storili, zdaj pa je v rokah podjetij, da delajo naprej, je dodala kanclerka. Kot je povedala Bratuškova, o konkretnih poslih nista govorili.
Premierka je tako kanclerki po lastnih besedah predvsem predstavila sprejeti sveženj privatizacije in ji povedala, da je glavni cilj poiskati strateškega partnerja in obenem doseči primerno oziroma čim boljšo kupnino. Poleg tega mora biti postopek pregleden, je poudarila.
Kot drugo temo pogovorov sta obe predsednici vlad omenili finančne in gospodarske težave ter reformne procese v Sloveniji in EU-ju. Kot je dejala Bratuškova, je kanclerki natančneje predstavila, kaj je v naši državi že bilo narejenega in kaj še bo. Pri tem sta po njenih besedah s sogovornico ugotovili, "da je naša trenutna pot prava". Bratuškova je sicer na novinarski konferenci večkrat zatrdila, da Slovenija dela in da je na dobri poti, da se izkoplje iz težav.
Zadnja je pomembna ne le zato, ker prinaša denar v državno blagajno, ampak je tudi bistvena za dinamičen razvoj gospodarstva, kar se je pokazalo tudi v Nemčiji, je poudarila. Glede bank je poudarila, da je nujno obnoviti zaupanje v slovenske banke, pri čemer je pomembna izvedba stresnih testov, ki bodo mednarodno priznani.
Bratuškova je Merklovi predstavila proces preverjanja slovenskih bank, kanclerka pa ima vtis, "da Slovenija vse stavi na to, da pride na pot stabilnosti in predvsem premaga negotovost mednarodnih vlagateljev ter vzpostavi zaupanje, iz zaupanja pa lahko znova nastane rast. Ta je predpogoj za nastajanje novih delovnih mest, še posebej za mlade".
Kanclerka je sicer obenem opozorila še na tretje pomembno področje. Kot je spomnila, se je Bratuškova dopoldne v Berlinu udeležila poslovnega foruma podjetij start-up in prav to je po njenem področje, kjer čaka Evropo še veliko dela. Treba je vzpostaviti ugodne pogoje, ponuditi priložnosti mladim in jih tako obdržati doma.
Bratuškova je dejala, da sta s kanclerko med drugim izmenjali poglede na širitev EU-ja. Kot je dejala, smo ji vsi naklonjeni, a pod pogojem, da države izpolnijo vse pogoje in vstopajo v evropsko družino pripravljene, sicer lahko sledijo težave. Dejala je še, da sta se s kanclerko dotaknili tudi težave brezposelnosti mladih, ki v Nemčiji, kot vemo, nikakor ni tako velika kot pri nas.
Po srečanju z Merklovo pa jo je čakalo še srečanje s predstavniki slovenske skupnosti v Berlinu v prostorih slovenskega veleposlaništva v nemški prestolnici.