Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
2. 9. 2015,
13.38

Osveženo pred

6 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Angela Merkel begunci

Sreda, 2. 9. 2015, 13.38

6 let, 7 mesecev

Merklova se je iz Hitlerja prelevila v sočutno mater

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
Nemška kanclerka Angela Merkel si je med begunci, ki na mejah EU čakajo na priložnost za odhod v Nemčijo, in na spletnih družbenih omrežjih, ki jih uporabljajo, prislužila nemalo hvale.

Angela Merkel, ki so jo protestniki zaradi nepopustljivosti do Grčije še pred slabim mesecem primerjali s Hitlerjem, se je zdaj prelevila v sočutno mater.

Kot v spletni izdaji piše britanski časnik Guardian, na Facebooku obstajajo strani z naslovi, kot je Mama Merkel, mater izobčencev. Sirci ob tem na spletu delijo tudi podobe kanclerke, opremljene s slogani, kot sta Radi te imamo ali Sočutna mati.

Sočutna mati Angela Merkel Nekatere objave na spletu imajo ključno besedo #Merkel_TheEthiopian, kar se nanaša na zgodbo o Ašami ibn Abdžarju, krčanskem vladarju, ki je v času preroka Mohameda v kraljestvu Aksum na današnjem severu Etiopije in Eritreje nudil zatočišče preganjanim muslimanom. Objavljene so tudi predelane podobe kanclerke, ki poudarjajo razliko med njenim sočutjem in trdosrčnostjo arabskih voditeljev.

Nemčija nudi Sircem boljše azilne pogoje Nemčija ima v Siriji od začetka državljanske vojne leta 2011 v veliki meri sloves sočutne države, saj naj bi sirskim beguncem nudila boljše azilne pogoje kot druge članice EU, z izjemo Švedske. Nemčija je letos samo do junija prejela 296.710 prošenj za azil.

A najnovejši porast čustvenih izlivov v prid Merklovi gre pripisati predvsem odločitvi Berlina, da uporabi t. i. suverenostno klavzulo dublinske uredbe in sirskim beguncem omogoči prošnjo za azil na svojih tleh, namesto da bi jih vračala v tisto članico EU, v kateri so vstopili na ozemlje EU.

Angela Merkel s soimenjakinjo v centru za begunce Kanclerka pa ni priljubljena le med Sirci, temveč tudi med drugim migranti. V centru za begunce v Hannovru trenutno živi njena sedemmesečna soimenjakinja ganskega porekla. Malo Angelo Merkel je rodila 26-letna Ganka Ophelya Ade, ki ji je, potem ko je v visoki nosečnosti prečkala Sredozemsko morje, letos uspelo doseči Nemčijo.

"Tako hvaležna sem bila, takšno olajšanje sem občutila, ker nas Angela Merkel sprejema, tak vtis je naredilo name, kar tej ženski tukaj uspeva," je razlog, zakaj je hčer poimenovala po kanclerki, za Spiegel obrazložila Adejeva.

Nemci medtem stališče Merklove do begunske krize spremljajo z mešanimi občutki, tako da je kanclerka tarča kritik tako z levice kot z desnice. Desničarji jo označujejo za izdajalko naroda, levičarji pa jo obtožujejo, da so njene obsodbe napadov oziroma požigov centrov za azilante medle.

Ne spreglejte