Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
13. 11. 2014,
12.24

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 13. 11. 2014, 12.24

9 let

Kakšen je Krim pod Rusi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Osem mesecev po priključitvi Krima je polotok podvržen pospešeni rusifikaciji, ki ji najbolj nasprotujejo Tatari.

To, da na vseh poslopjih na Krimu vihrajo ruske zastave, je še najmanjši znak sprememb. Na Krimu so potrebovali le mesec dni, da so kot plačilno sredstvo uvedli rubelj. Nekaj dlje je trajalo, da so začeli prebivalcem izdajati ruske potne liste in ruske registrske tablice. Iz Moskve so prišli uradniki, ki bodo vzpostavili ruski sistem birokracije v vseh segmentih od zdravstva do davkarije. Zamenjali so vse vodilne v državnih podjetjih, mnogi so odpovedi napisali sami.

Prišli so novi mobilni operaterji, le še ruski televizijski kanali, ruske korporacije. Po ulicah se sprehajajo "prijazni ljudje", oborožene paravojaške enote, ki so sodelovale pri priključitvi Krima. Te enote bodo 1. januarja postale uradna neoborožena policija Krima. Večina šol je v ruščini, čeprav sta uradna jezika tudi ukrajinščina in tatarščina. Moskva obljublja milijonske pomoči, ki naj bi jih namenili Krimu. Ena prvih potez je bila, da so zvišali pokojnine, a večina upokojencev tega ni zaznala, ker so zmedeni zaradi menjave valute.

Nasilna rusifikacija Niso pa vsi prebivalci Krima navdušeni nad spremembami. Predvsem ne nad nasilno rusifikacijo. "Zasebna podjetja, ki so v lasti Ukrajincev, so nasilno nacionalizirali, s pomočjo oboroženih moških v civilnih oblekah," je za časnik Guardian dejal Andrej Kriskov, eden redkih aktivistov za človekove pravice, ki si upa javno opozarjati na prisilno rusifikacijo: "Nov zakon predpisuje, da morajo biti ta podjetja ponovno kupljena, a nihče ne ve, zakaj."

O nasilni rusifikaciji na svojem blogu poroča tudi 30-letna Illona Dorochenko. Je ena izmed skoraj petine prebivalcev Krima, ki se ni odzvala na popis prebivalstva. "27. februarja smo se zbudili in našli male zelene človečke, ki so nam povedali, da smo Rusi," je dejala. Mali zeleni človečki je neprijazen naziv za "prijazne ljudi" paravojaških enot. V Kroniki ruskega Krima opisuje vse, kar se dogaja med rusifikacijo: od visokih cen rib do babušk, ki jih iz Rusije kot turistke pošiljajo v jaltske hotele. A pri tem mora paziti, kaj piše: ruski federalni zakon, ki so ga sprejeli maja, namreč vsako delovanje proti integriteti Rusije označuje kot terorizem.

Tatari proti Rusom Tega se zelo dobro zavedajo krimski Tatari, ki predstavljajo deset odstotkov prebivalcev muslimanske veroizpovedi. So prvotni prebivalci Krima, v srednjem veku so imeli 300 let svojo državo.

Toda Stalin je ukazal, da skoraj 200 tisoč Tatarov deportirajo iz Krima v centralno Azijo. Zgodovinsko nezaupanje Rusom je bilo tudi razlog za odločitev, da bodo bojkotirali tako referendum o priključitvi Krima kot volitve. Tatari preprosto ne priznajo ruske oblasti.

"Na Krimu se lahko zgodi zelo resen etnično-političen konflikt," je v časniku Moscow Times opozoril politični analitik in nekdanji podpredsednik dume Vladimir Ryzhkov.

Krimski Tatari poročajo o čedalje večji represiji ruskih oblasti. Njihov legendarni vodja Mustafa Dzhemilev ima petletno prepoved vračanja na Krim, tako da s svojo skupnostjo komunicira prek Skypa iz Kijeva. Ruske oblasti so odločitev obrazložile, češ da je bil vpleten v "ekstremni aktivizem".

Represija nove krimske oblasti Nove oblasti so prav tako prepovedale tradicionalno proslavo 18. maja, ko Tatari obeležijo spomin na deportacije. Shod naj bi bil letos "preveč nevaren", kar so Tatari razumeli kot žalitev. Paravojaške enote so prav tako razgnale zasedanje mejlisa, tatarskega parlamenta, ter zasedle zgodovinske stavbe v Bakčisaraju, zgodovinski prestolnici Tatarov. Z izgovorom preprečevanja ekstremizma so vdrli v mošeje in medrese, izvedli so veliko število preiskav stanovanj Tatarov, mnogi tatarski aktivisti pa so izginili neznano kam. Enega izmed njih so sredi marca našli umorjenega.

Tatari poročajo, da želijo Rusi ponoviti čečenski scenarij: med njimi želijo poiskati nekoga, ki bi ga tako kot čečenskega voditelja Ramzana Kadyrova podkupili z moskovskim denarjem, da bi zagotovil lojalnost svojega naroda Moskvi.

"To je najslabši mogoč načrt Moskve. Raje kot da bi narodu zagotovili pravice, uporabljajo podkupovanje in represijo. Zaradi tega je razpadla Sovjetska zveza. Zato lahko prihodnost krimskih Tatarov odloča tudi o prihodnosti Rusije," meni Vladimir Ryzhkov.

Ne spreglejte