Petek, 4. 12. 2015, 12.59
8 let, 7 mesecev
Kako je vasica v BiH postala leglo balkanske veje IS
Gornja Maoča, nedaleč od Brčkega na vzhodu Bosne in Hercegovine, je v preteklih letih postala najbolj znano središče delovanja skrajne muslimanske ločine vahabitov, ki je po trditvah bosanskih varnostnih organov tesno povezana z IS. Tam naj bi se po poročanju bosanskih in svetovnih medijev urili teroristi, ki so se pozneje pridružili IS v Siriji in Iraku.
Po vojni je večina mudžahidov Bosno zapustila, a vahabizem je ostal. Danes je po ocenah bosanskih varnostnih organov v državi približno štiri tisoč vahabitov. Večina jih živi v izolaciji, skritih od oči javnosti in zunanjega sveta. Najbolj znana naselja poleg Gornje Maoče so še Dubnica, Zvornik, Bočinj in Sloveniji najbližji Bužim. Od mejnega prehoda Vinica na skrajnem jugovzhodu Slovenije pa do Bužima je namreč le 126 kilometrov.
Bosanska policija se je zavedala nevarnosti, ki jo predstavljajo vahabiti. Leta 2010 je več kot 600 policistov obkolilo Gornjo Maočo, izvedlo številne preiskave in prijelo vodjo gibanja Nusreta Imamovića. Preiskava je pozneje zašla v slepo ulico, Imamović pa se je znašel na prostosti.
"Tam sem dan za dnem gledal posnetke ubitih muslimanskih otrok in trpinčenih žensk. To me je vodilo v napad. Danes svoja dejanja obžalujem in prosim za odpuščanje," je med sojenjem na sarajevskem sodišču leta 2012 dejal Jašarević. Zaradi terorizma so ga obsodili na 15 let zapora.
Glavno vlogo pri rekrutiranju mladine, ki je v preteklih letih zapustila Bosno in odšla na sirska bojišča, sta imela po prepričanju bosanske policije Nusret Imamović in Bilal Bosnić.
Nusret Imamović je za bosansko televizijo pred leti spregovoril o ljudeh, ki živijo v Gornji Maoči, priznavanju Bosne in Hercegovine in financiranju vahabitske skupnosti v državi.
Dodaja, da vahabizem danes v Bosni in Hercegovini ne bi bil tako pereč problem, če bi Evropi z drugačno politiko uspelo preprečiti vojno v začetku devetdesetih let prejšnjega stoletja. "Embargo na orožje je najbolj prizadel ravno Bošnjake. Primorani so bili sprejeti ponujeno pomoč mudžahidov, čeprav je treba poudariti, da so bili do te pomoči zelo skeptični."
Pred nekaj tedni so ga zaradi večletnega podpiranja terorističnih organizacij, financiranja terorističnih dejavnosti in novačenja posameznikov za priključitev terorističnim skupinam obsodili na sedem let zapora. Tožilstvo se je zaradi po njihovem prepričanju premile kazni na sodbo pritožilo.
Vodja bosanskih vahabitov Nusret Imamović je v Siriji, kjer se bori v vrstah IS. Zaradi svoje vloge pri radikalizaciji mladine in novačenja borcev se je Imamović znašel na ameriškem seznamu najbolj iskanih teroristov.
"Moj sin Suad je v Sirijo odšel 7. novembra 2013. Vera mu je že od nekdaj veliko pomenila, a nikoli ni omenjal džihada ali IS. Bosnić je tisti, ki je radikaliziral mojega sina in uničil življenja številnih mladeničev v Veliki Kladuši. Uničil je vsako hišo, v katero je vstopil," je po poročanju časnika Dnevni avaz med sojenjem dejal Suadov oče Rifat.
Za oba se domneva, da sta nekaj časa preživela na Bosnićevi domačiji v Bužimu, nato pa odšla med borce teroristične organizacije Al Nusra. Žavbi je za televizijo to zanikal. Dejal je, da je sicer bil oborožen, a le kot bolničar.