Petek, 3. 10. 2014, 10.01
8 let, 7 mesecev
Islamisti so ugrabili islam
Mariam Al Mansouri je prva ženska, ki je v vojski Združenih arabskih emiratov postala vojaška pilotka. Na fotografijah skupaj s kolegi piloti pozira v pilotskem kombinezonu z ruto na glavi. Pretekli teden je pilotirala svoj F-16 v skupini vojaških letal, ki so napadli cilje Islamistične države v Siriji.
Majorka Al Mansouri si verjetno ni mislila, da bo s svojo službo v družini povzročila razkol. Res pa je, da se ne ve, kdo iz družine je poslal to izjavo, saj je vplivni Al Mansourijev klan eden najštevilčnejših v Abu Dabiju. Res pa je tudi, da ni prvič, da se družina Al Mansouri povezuje z ekstremisti. Januarja so v emiratih zaprli odvetnika Mohameda Al Mansourija z obtožbo, da je organiziral skupino Muslimanske bratovščine v emiratih.
"V Sirijo sem odšla, da bi svojega sina obranila pred seksom, kriminalom, drogami in alkoholom," je izjavila 24-letna Umi Abdulah, ki je svojega triletnega sina odpeljala od očeta v Istanbulu in se preselila v Sirijo na območje, ki ga nadzoruje ISIS. "Tu živim boljše življenje," je po poročanju AP napisala na Facebooku: "Kdo trdi, da so otroci tu nesrečni? Sin bo spoznal Boga in živel po njegovih pravilih."
Umi Abdulah, sicer iz Kirgizije, je v islam prestopila pred šestimi leti, ko se je poročila v Turčiji, z radikalno strujo pa se je srečala po rojstvu sina. Njen nekdanji mož – ločila sta se, ko je postala versko gorečna – si prizadeva, da bi lahko sina pripeljal nazaj v Turčijo.
Zgodbe o verskih spreobrnitvah, ki so pogosto zelo goreči zagovorniki radikalih struj, niso redkost. Na Hrvaškem odmeva zgodba Dore Bilač, ki je bila ranjena med bombardiranjem mesta Raka v Siriji, kjer je živela s svojim možem Senadom Avdićem. Dora se je z radikalnim islamom srečala v Veliki Britaniji, kamor je odšla po srednji šoli. Z družino je prekinila vse stike, z možem naj bi se najprej preselila v zdaj že skoraj zloglasno Gornjo Moačo v Bosni, nato pa sta se izselila v Sirijo.
Fatve proti ISIS so izdali britanski in savdski verski vodje. Morebiti pa je najbolj verodostojna teološka kritika, ki jo je pred nekaj dnevi v Odprtem pismu Al Bagdadiju podpisalo skoraj sto najuglednejših islamskih osebnosti, verskih dostojanstvenikov in znanstvenikov z vsega sveta, med njimi Mustafa Cerić, nekdanji veliki mufti bošnjaških muslimanov.
Islamistov so se lotili tam, kjer sami trdijo, da imajo prav: pri interpretaciji Korana in vere kot take. Trdijo, da je delovanje ISIS v svojem bistvu neislamsko, da nimajo nobene verske podlage za svoj odnos do žensk, do drugih verstev, niti za nasilje in ubijanje.
A ne glede na to, kako pomembno je to pismo, je napisano v medijsko neatraktivni obliki, z mnogo citati iz Korana, opombami in navedbami. Veliko bolj privlačne so zgodbe o najstnicah, ki bežijo v Sirijo, da bi se poročile z islamisti.
Tudi zato so se britanski muslimani odločili za podobno medijsko taktiko, kot jo ima ISIS. Ti so pred meseci na Twitterju začeli projekt Pozdrav ISIS, kamor so simpatizerji z vsega sveta pošiljali fotografije mest s pozdravnimi napisi. Zdaj so nasprotniki islamistov začeli projekt, kjer se muslimani z vsega sveta fotografirajo z napisom Not in My Name, Ne v mojem imenu. Organizatorji želijo svet opozoriti, da ISIS ni nič drugega kot teroristična organizacija in da še zdaleč ne predstavlja islama. Eden izmed sodelujočih pa je zapisal: "Ali smo pripravljeni, da ti fanatiki ugrabijo našo vero?" Pa ne le islam, zdi se, da so islamisti ugrabili svet.