Britanski časniki so v odzivu na ponedeljkov dogovor o novem sistemu regulacije medijev napovedali, da bodo pozorno proučili sistem.
Daily Mail Group, Telegraph Media Group in News International, ki so založniki časnikov The Sun in The Times, so tako sporočili, da potrebujejo "čas za proučitev", preden bodo odgovorili na "zelo sporne teme".
Poslance obtožili, da so "prečkali Rubikon"
Časnik The Guardian, ki je razkril večino škandala z vdiranjem v telefone pri tabloidu News of the World, je tako zapisal, da sporočilo "kaže, da se številni vplivni igralci še odločajo, ali bodo igrali to igro". Časnik Daily Telegraph pa je poslance obtožil, da so "prečkali Rubikon".
"Minulo noč se je parlament odločil, da je 318 let dovolj dolga doba, da časniki in revije ostanejo na drugi strani svojega vpliva," je v uvodniku objavil časnik. The Times pa je ocenil, da gre za "nevaren precedens" in ponedeljek opisal kot "žalostno epizodo v zgodbi o svobodi medijev v Veliki Britaniji".
Očitki o totalitarni družbi
Tabloid The Sun pa je izšel s prvo stranjo, na kateri je bil nosilni naslov Ministrstvo resnice in tako spomnil na totalitarno družbo, kot jo je v romanu 1984 opisal George Orwell.
Britanske stranke so po večmesečnih pogajanjih v ponedeljek dosegle dogovor o novem sistemu regulacije medijev, ki so bili zaradi številnih spornih praks v zadnjih letih tarča ostrih kritik. Britanski premier David Cameron je podrobnosti nove ureditve, ki po zagotovilih politiko ne posega v svobodo medijev, že predstavil v parlamentu.
Britanske stranke so se več mesecev pogajale o novem sistemu regulacije medijev, h kateremu je v novembra lani objavljenem poročilu pozvala neodvisna komisija za preiskavo spornih praks v britanskih medijih. To so oblikovali po izbruhu škandala z vdiranjem v telefone pri tabloidu News of the World.
Ostrejše sankcije za časnike v primeru slabih praks
Cameron je po dogovoru dejal, da bo nov sistem prinesel ostrejše sankcije za časnike v primeru slabih praks, vključno z globami do 1,2 milijona evrov. "Potrebujemo sistem strožje, neodvisne samoregulacije, ki bo v pomoč žrtvam," je pred poslanci poudaril premier.
Novi, neodvisni regulator medijev bo imrl med drugim pristojnost preiskave pritožb in bo zagotavljal, da bodo opravičila dovolj očitna in hitra.
Vse stranke in večina medijev so se strinjali o nujnosti strožje ureditve, ki bi preprečila odklone iz preteklosti, njihova mnenja pa so se razhajala predvsem pri vprašanju o tem, ali gre novo ureditev zapisati v zakon.