Nedelja, 28. 4. 2013, 8.12
8 let, 9 mesecev
Grčija prvič po več kot sto letih odpušča javne uslužbence
Evropski posojilodajalci in huda dolžniška kriza so grško vlado prisilili v ukrep, ki ga v tej državi niso izvedli že več kot sto let: množično odpuščanje v javnem sektorju. Z novo zakonodajo je odpuščanje poenostavljeno in hitrejše. Pretekli teden sta bila odpuščena prva dva policista: prvi zaradi kraje debetnih kartic, drugi zaradi 110 dni neopravičene odsotnosti z delovnega mesta, piše Christian Science Monitor.
Odpuščanja je v televizijskem nagovoru napovedal grški predsednik vlade Antonis Samaras. Kljub izredno visoki brezposelnosti namerava država do leta 2015 odpustiti kar 180 tisoč javnih uslužbencev. "Ne gre za človeško žrtvovanje," je poudaril Samaras. "Gre za nadgradnjo javnega sektorja, da bo lahko bolje izpolnjeval zahteve grškega ljudstva." Premier je ob tem obljubil, da se ne bo samo odpuščalo. "Enako število ljudi bo dobilo zaposlitev, vendar na račun zaslug," zagotavlja.
Čeprav je bil namen zakonodaje, da se preprečuje nepotizem, pa je s seboj prinesel drugo težavo: vsaka naslednja vlada je le zaposlovala svoje ljudi, ne da bi odpuščala prejšnjo garnituro, javni sektor se je širil, učinkovitost pa se je kvečjemu zmanjševala. Rezultat tega je sloves grškega javnega sektorja kot izredno disfunkcionalnega in birokratskega.
In že zanimivost. Kljub svojem slovesu, da je preobsežen, je grški javni sektor dejansko manjši od evropskega povprečja. Upoštevajoč statistiko ECB-ja, je 29 odstotkov grške delovne sile zaposlene v javnem sektorju, kar je manj kot na primer v Belgiji (38 odstotkov) ali Franciji (31 odstotkov). "Težava ni velikost," opozarja George Katrougalis, profesor prava na univerzi v Trakiji. "Težava je dejstvo, da je javni sektor iracionalno organiziran, preveč razširjen na nekaterih področjih in spet podhranjen na drugih – predvsem na področju sociale."