Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
15. 5. 2013,
11.14

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 15. 5. 2013, 11.14

9 let, 2 meseca

Erjavec: Nespoštovanje memoranduma o LB-ju bo načelo kredibilnost Hrvaške

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Zunanji minister Karl Erjavec je dejal, da če Hrvaška ne bo spoštovala memoranduma glede Ljubljanske banke in se bodo postopki pred hrvaškimi sodišči nadaljevali, bo to načelo njeno kredibilnost.

Kot je pojasnil minister, so ravno zato podpisali omenjeni memorandum, sicer bi lahko zgolj kot stranka v postopku pristali na hrvaški "zastoj". Ampak nespoštovanje tega dogovora potem ne bi bilo kršenje mednarodnih obveznosti, je pojasnil. Če bi bila hrvaška kredibilnost načeta, pa bi bil to problem Hrvaške, ne Slovenije, je dodal.

Pričakuje, da bo Hrvaška spoštovala memorandum Erjavec sicer pričakuje, da bo Hrvaška spoštovala memorandum o LB, o čemer je dobil zagotovila prejšnji teden v Zagrebu ob obisku predsednika republike Boruta Pahorja. S kolegico Vesno Pusić sta se dogovorila, da bosta pospešila prizadevanja, da vprašanje LB-ja pride čim prej pred Banko za mednarodne poravnave v Baslu.

S Pusićevo pripravljata tudi skupno pismo ostalim državam naslednicam, še prej pa naj bi se sešla oba strokovnjaka za to vprašanje, je poslancem še razložil Erjavec.

Poslanec opozicijske SDS Jožef Jerovšek je sicer v vprašanju ministru ocenil, da Hrvaška memorandum, s katerim naj bi se postopki proti LB-ju in NLB-ju pred hrvaškimi sodišči ustavili, "flagrantno krši". Zanimala pa ga je tudi vsebina hrvaškega memoranduma za arbitražno sodišče, ki bo določilo mejo med Slovenijo in Hrvaško. Jerovšek je predlagal, da bi se tudi DZ še pravočasno seznanil z vsebino hrvaškega memoranduma.

MZZ še preučuje hrvaški zagovor pred arbitražnim sodiščem Erjavec mu je odgovoril, da skupina strokovnjakov na MZZ še preučuje hrvaški zagovor pred arbitražnim sodiščem in da ga bo obravnaval tudi DZ, ko bo skupina pripravila izhodišča za slovenski odgovor. Do te obravnave bi lahko prišlo po parlamentarnih počitnicah, sicer pa mora Slovenija odgovor arbitražnemu sodišču poslati do 11. novembra, je pojasnil minister.

Dodal je še, da hrvaški memorandum nima "nerazumnih zahtev", kot na primer, da naj bi Hrvaška zahtevala Portorož, kar se je pojavljalo v nekaterih medijih. Jerovšek pa je te Erjavčeve besede in "hvaljenje skromnosti hrvaškega memoranduma" ocenil za "spodrsljaj", česar da Hrvaška ne dela.

Bo Slovenija uvedla omejitve za hrvaške delavce? Ljudmilo Novak (NSi) je zanimalo še, ali bo Slovenija ob vstopu Hrvaške v Evropsko unijo 1. julija letos uvedla omejitve za hrvaške delavce, ki bi želeli delati v Sloveniji. Erjavec je v zvezi s tem pojasnil, da to prvenstveno ureja ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, da pa vprašanje spremljajo tudi na zunanjem ministrstvu.

Stališče zaenkrat še ni pripravljeno, ko bo, pa ga bo vlada obravnavala in sprejela odločitev, je pojasnil Erjavec in dodal, da je treba paziti, da se z morebitno uvedbo omejitev ne bo naredilo več škode kot koristi. Dodal pa je, da je omejitev zaenkrat v okviru EU uvedla le Nizozemska.

Erjavec odgovarjal tudi na vprašanja o Siriji Na ministra so člani OZP med drugim naslovili tudi vprašanje glede Sirije, pri čemer je Erjavec pojasnil, da gre za "zelo zapleteno, zahtevno vprašanje" in da Slovenija vseskozi zagovarja tudi politično rešitev, saj da bi lahko kakršenkoli mednarodni vojaški poseg vplival na položaj v celotni regiji.

Dodal je, da Slovenija podpira osnutek resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov, ki temelji na načrtu skupine za Sirijo, kot pomemben korak naprej pa je ocenil tudi dogovor med zunanjima ministroma ZDA in Rusije, Johna Kerryja in Sergeja Lavrova, v Moskvi prejšnji teden, da bi se vprašanje Sirije reševalo na mednarodni konferenci. O sirski krizi sta z Lavrovom govorila tudi na njegovem obisku v Sloveniji v začetku meseca.

V okviru EU je bila Slovenija vseskozi proti umiku embarga na dobavo orožja katerikoli strani v Siriji, a je nato bivši premier Janez Janša na zadnjem vrhu povezave to stališče spremenil, je pojasnil Erjavec. Janša je to odločitev primerjal z dogodki v 90. letih prejšnjega stoletja in da uporniki potrebujejo pomoč proti zatiralskemu režimu, je še pojasnil minister, a opozoril, da je tu predvsem nevarnost, da orožje pride v napačne roke.

Ne spreglejte