Sreda, 15. 5. 2013, 11.14
9 let, 2 meseca
Erjavec: Nespoštovanje memoranduma o LB-ju bo načelo kredibilnost Hrvaške

Kot je pojasnil minister, so ravno zato podpisali omenjeni memorandum, sicer bi lahko zgolj kot stranka v postopku pristali na hrvaški "zastoj". Ampak nespoštovanje tega dogovora potem ne bi bilo kršenje mednarodnih obveznosti, je pojasnil. Če bi bila hrvaška kredibilnost načeta, pa bi bil to problem Hrvaške, ne Slovenije, je dodal.
S Pusićevo pripravljata tudi skupno pismo ostalim državam naslednicam, še prej pa naj bi se sešla oba strokovnjaka za to vprašanje, je poslancem še razložil Erjavec.
Poslanec opozicijske SDS Jožef Jerovšek je sicer v vprašanju ministru ocenil, da Hrvaška memorandum, s katerim naj bi se postopki proti LB-ju in NLB-ju pred hrvaškimi sodišči ustavili, "flagrantno krši". Zanimala pa ga je tudi vsebina hrvaškega memoranduma za arbitražno sodišče, ki bo določilo mejo med Slovenijo in Hrvaško. Jerovšek je predlagal, da bi se tudi DZ še pravočasno seznanil z vsebino hrvaškega memoranduma.
Dodal je še, da hrvaški memorandum nima "nerazumnih zahtev", kot na primer, da naj bi Hrvaška zahtevala Portorož, kar se je pojavljalo v nekaterih medijih. Jerovšek pa je te Erjavčeve besede in "hvaljenje skromnosti hrvaškega memoranduma" ocenil za "spodrsljaj", česar da Hrvaška ne dela.
Stališče zaenkrat še ni pripravljeno, ko bo, pa ga bo vlada obravnavala in sprejela odločitev, je pojasnil Erjavec in dodal, da je treba paziti, da se z morebitno uvedbo omejitev ne bo naredilo več škode kot koristi. Dodal pa je, da je omejitev zaenkrat v okviru EU uvedla le Nizozemska.
Dodal je, da Slovenija podpira osnutek resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov, ki temelji na načrtu skupine za Sirijo, kot pomemben korak naprej pa je ocenil tudi dogovor med zunanjima ministroma ZDA in Rusije, Johna Kerryja in Sergeja Lavrova, v Moskvi prejšnji teden, da bi se vprašanje Sirije reševalo na mednarodni konferenci. O sirski krizi sta z Lavrovom govorila tudi na njegovem obisku v Sloveniji v začetku meseca.
V okviru EU je bila Slovenija vseskozi proti umiku embarga na dobavo orožja katerikoli strani v Siriji, a je nato bivši premier Janez Janša na zadnjem vrhu povezave to stališče spremenil, je pojasnil Erjavec. Janša je to odločitev primerjal z dogodki v 90. letih prejšnjega stoletja in da uporniki potrebujejo pomoč proti zatiralskemu režimu, je še pojasnil minister, a opozoril, da je tu predvsem nevarnost, da orožje pride v napačne roke.